سفر رییس جمهور به آسترالیا؛ از تعهد ۳۲۰ میلیون دالری تا تظاهرات جنبش روشنایی

۸صبح،کابل: در پی سفر محمداشرف غنی رییس جمهور کشور به آسترالیا مقام‌های آن کشور تعهد کردند که به همکاری‌های خود با افغانستان ادامه خواهند داد. مالکوم ترنبول نخست وزیر آسترالیا در دیدار با رییس جمهور غنی تعهد کرد که کشورش به تعهدات خود در قبال افغانستان پایدار خواهد ماند.
آقای ترنبول در این دیدار گفته است که آسترالیا خواهان افغانستانی پیش‌رفته، مترقی و با ثبات است و کشورش در این راه کابل را کمک خواهد رساند. در این دیدار نخست وزیر آسترالیا و رییس جمهور غنی چند تفاهم‌نامه همکاری شامل آموزش و اشتغال بانوان، زراعت و آبیاری، بلند رفتن ظرفیت کاری کارمندان دولت و مبارزه با فساد را به امضا رساندند.
نخست وزیر آسترالیا تعهد کرد که کشورش ۳۲۰ میلیون دالر را برای ۴ سال آینده در عرصه‌های مختلف به افغانستان کمک خواهد کرد.
هم‌چنان مقامات آسترالیایی می‌گویند که افغانستان را در عرصه مدیریت معادن و انرژی و آب کمک خواهند کرد.
رییس جمهور غنی هم‌چنان در دیدار با پیترکاسگروف گورنرجنرال آسترالیا گفت که افغانستان در حال پیش‌رفت است و این پیش‌رفت را در زندگی روزمره مردم می‌توان یافت. آقای غنی از همکاری‌های آسترالیا برای افغانستان سپاس‌گزاری کرد و گفت: «فداکاری‌های ۴۲ سرباز آن کشور، که در افغانستان جان‌های خود را در مبارزه علیه تروریسم از دست داده‌اند، قابل قدر است.»
به گفته آقای غنی، افغانستان و آسترالیا دو شریک خوب در مبارزه با تروریسم هستند و نیروهای امنیتی افغانستان در خط مقدم جبهه مبارزه با تروریسم قرار دارند.
رییس جمهور در این دیدار از نقش زنان در حکومتش به عنوان یک دست‌آورد یاد کرد و گفت که زنان افغان در نهادهای امنیتی، ملکی و سازمان‌های مختلف نقش‌آفرینی می‌کنند. او گفت که زنان زیادی به عنوان سفیر و یا دیپلومات از افغانستان در جهان نمایندگی می‌کنند و دولت افغانستان متعهد است که حضور خانم‌ها در عرصه‌های مختلف پر رنگ‌تر شود.
رییس جمهور هم‌چنان در دیدار با وزیر خارجه آسترالیا از فعالیت نیروهای آسترالیا در ولایت ارزگان و نقش نیروهای آن کشور در زمینه آموزش نیروهای خاص قدردانی کرده است.
محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور روز شنبه در یک سفر چند روزه عازم کشور آسترالیا شده است. آقای غنی پس از آن به اندونیزیا و سنگاپور خواهد رفت. قرار است آقای غنی در این سفر با مقام‌های عالی‌رتبه این کشورها دیدار و گفت‌وگو کند.
آسترالیا تا سال ۲۰۱۴ شمار زیادی از نیروهایش را در چوکات نیروهای ایتلاف در افغانستان مستقر کرده بود. هم‌اکنون نیز شماری از این نیروها در افغانستان باقی مانده‌اند و مصروف آموزش نیروهای امنیتی افغانستان‌اند.
قرار است ۲۷۰ نیروی آسترالیایی برای آموزش نیروهای افغانستان تا پایان سال ۲۰۱۷ در کشور باقی بمانند.
هم‌چنان در حاشیه دیدار رییس جمهور غنی از آسترالیا شماری از هواداران جنبش روشنایی، تظاهراتی را در نزدیکی مقر اقامت او برگزار کردند. تظاهرات‌کنندگان دولت افغانستان را به تبعیض نژادی متهم کرده و نیز از با حمل شعارهایی، تأکید کردند که افغانستان امن نیست و نباید کسی به زور به این کشور بازگردانده شود.
آسترالیا از کشورهایی است که علاوه بر همکاری با افغانستان در جنگ با تروریسم، سیل بزرگی از مهاجران افغان را نیز پذیرایی کرده است. اما این کشور قواعد سخت‌گیرانه‌ای را نیز برای مقابله به هجوم مهاجران از جمله افغان‎ها روی دست گرفته است.
پیش از این محمدسرور دانش معاون دوم رییس جمهور در دیدار با وزیر امور خارجه آسترالیا از او خواسته بود تا با مهاجرین افغان در آن کشور بر اساس توافق‌نامه و کنوانسیون‌های بین‌المللی برخورد شود.
آسترالیا از مقصد اصلی مهاجرین افغان به شمار می‌رفت، اما پس از وضع محدودیت‌های جدی علیه مهاجرین، هجوم مهاجرین افغان به آسترالیا کاهش یافت. آمار دقیقی در باره‌ی شمار مهاجران افغان در آسترالیا در دست نیست.

دکمه بازگشت به بالا