رییس جمهور به وزارت معارف: سال آینده باید در هر ولسوالی یک لیسه مسلکی ساخته شود

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، از وزارت معارف خواسته است که در سال آینده خورشیدی برای هر ولسوالی یک لیسه مسلکی بسازد تا به گفته او، دانش‌آموزان مطابق بازار کار و نیازمندی کشور آموزش ببیند.

آقای غنی که شام روز پنج‌شنبه ششم جدی در مراسم اختتامیه سمپوزیم ملی معارف صحبت می‌کرد، ضمن تأکید بر تغییر اساسی در نصاب آموزشی کشور گفت که وزارت‌های معارف و تحصیلات عالی باید با هم به صورت مشترک برای بهبود وضعیت آموزشی کشور کار کنند.

در یک اعلامیه ارگ آمده است که رییس جمهور غنی از وزارت معارف خواست که در سال‌ آینده باید در هر ولسوالی یک لیسه مسلکی اعمار شود و دانش‌آموزان با توجه به بازار و نیازمندی‌های کشور، آموزش داده شوند.

براساس معلومات اداره ارگان‌های محلی، افغانستان ۳۶۴  ولسوالی رسمی و ۱۱ ولسوالی غیررسمی دارد.

از سویی هم، رییس جمهور گفته است که وزارت‌خانه‌های کشور نتوانسته‌اند در ولسوالی‌های کشور ۹۰ درصد حضور فزیکی شان را تثبیت کنند و این وضعیت قابل قبول نیست.

اعلامیه افزوده است که آقای غنی به مسوولان وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی و اداره اترا دستور داد که مکاتب و ولسوالی‌های کشور را هر چه زودتر به انترنت وصل و با تکنولوژی روز مجهز کنند. این در حالی است که پیش از این نیز رییس جمهور در دیدار با معلمان ولایت غزنی وعده داده بود که مکاتب با تکنولوژی معاصر وصل می‌شود.

محمدمیرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف کشور، نیز در این نشست گفته است که معارف باید الکترونیکی و مجهز با تکنولوژی جدید شود.

سرپرست وزارت معارف افزوده است که سیستم معارف کشور تغییر کند و به صورت اساسی باید غیرمتمرکز شود. آقای بلخی پینشهاد کرده است که به ریاست‌های ولایتی معارف به هدف خودکفایی صلاحیت بیشتر داده شود.

 

معارف باید ملی و غیرساسی باشد

در همین حال، رییس جمهور کشور گفته است که سیاسی‌شدن، دانشگاه‌ها و مکاتب کشور را ویران کرده است و باید معارف، ملی و غیرسیاسی باشد.

 اعلامیه ارگ به نقل از رییس جمهور آورده است: «امسال، سال عطف در معارف است و مسوولان ولایتی معارف که از طریق رقابت آزاد مقرر شده‌اند، به خاطر غیرسیاسی‌شدن معارف، از هرگونه حمایت برخوردار اند و هیچ زورگویی در امور آنان حق مداخله را ندارد.»

آقای غنی تأکید کرده است که هیچ کسی نمی‌تواند دانش‌آموزان را در روند انتخابات دخیل بسازد و یا به نفع نامزد مشخص کار کند. رییس جمهور به مسوولان معارف کشور هشدار داده است در صورتی که بی‌طرفی خود را در انتخابات حفظ نکنند، از سمت‌های شان برکنار خواهند شد.  

رییس جمهور در این سخنرانی از جانب دیگر به مسولان وزارت شهرسازی و اراضی کشور دستور داده است تا مشکل مسکن معلمان را به صورت اساسی حل کنند.

این دستور در حالی به مسوولان این وزارت‌ها داده می‌شود که رییس جمهور غنی در آغاز کار حکومت وحدت ملی به معلمان وعده داده بود که تا شش ماه به آنان زمین توزیع می‌کند. ظاهراً این وعده‌های رییس جمهور غنی با گذشت نزدیک به پنج سال، تاکنون عملی نشده است.

دکمه بازگشت به بالا