رییس جمهور: کسانی بالای یک زبان تکیه می‌کنند که در هراس اند

۸ صبح، کابل: در آستانه فرارسیدن صدمین سالگرد استقلال کشور، برای نخستین بار سمینار علمی با عنوان  «افغانستان، گهواره زبان فارسی دری» با حضور ده‌ها چهره فرهنگی و استادان دانشگاه به روز پنج‌شنبه، ۲۷ سرطان در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد.

در این نشست نویسندگان و شاعران بر خاستگاه اصلی زبان فارسی و پیشینه آن در افغانستان صحبت کردند.

محمداشرف غنی، رییس جمهوری کشور نیز که از سخنرانان این برنامه بود گفت که حالا زمان آن رسیده است که در کنار سرمایه‌گذاری و توجه به امنیت و اقتصاد، روی فرهنگ نیز سرمایه‌گذاری شود. رییس جمهور تاکید کرد که نسل جوان ما ضرورت دارد تا ریشه‌های عمیق فرهنگ ملی خود را درک کنند.

به گفته آقای غنی، باید با الهام‌گیری از این گونه سمینارها، شورای عالی فرهنگی ایجاد شود تا بحث‌های اساسی و یک نقشه راه ایجاد کند تا از این طریق بتوان بالای فرهنگ افغانستان سرمایه‌گذاری کرد.

او گفت:«کسانی بالای یک زبان تکیه می‌کنند، که در هراس اند. دولت‌داری بدون اساس فرهنگی، تنها یک وسیله‌ی حکومتداری است. زبان یکی از وسایل ابراز عمیق‌ترین احساسات است. زبان محصول و سازنده تاریخ ما است. سرمایه‌گذاری روی زبان کم اهمیت‌تر از سرمایه‌گذاری روی زیربنا نیست.»

محمداشرف غنی در این نشست تصریح کرد که باید روی فرهنگ کشور از سوی دانشگاه‌ها، وزارت اطلاعات و فرهنگ و اکادمی علوم تحقیقات بیشتری صورت گیرد:«با افراطیتی که سروکار داریم، این افراطیت را گلوله جواب نمی‌دهد. جنگ تحمیل شده است، اما نقطه اساسی ایجاد دیدگاه فکری است که هویت تاریخی و زبان‌های مرتبط به هم افغانستان زنده نگهداشته شوند.»

رئیس جمهور، پیشنهاد ضرب مدال به نام مولانا جلال الدین محمد بلخی را تایید کرد و گفت که کار ترمیم مدرسه بهاوالدین‌ ولد پدر مولانا نیز جریان دارد. همچنان رییس جمهور گفت:« با حکومت هندوستان در بحث هستیم که مزار بیدل را نیز به صورت اساسی ترمیم کنیم.»

گفتنی‌ست که سمینار دو روزه‌ی «افغانستان، گهواره زبان فارسی دری» به میزبانی ارگ و اکادمی علوم افغانستان برگزار شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن