رییس جمهور: دشمنان افغانستان می‌خواهند که به حملات شان جنبه‌ قومی و مذهبی بدهند

۸ صبح، کابل: از روز عاشورا، دهم محرم، امروز در سراسر کشور گرامی‌داشت شد. رهبران حکومت وحدت ملی نیز امروز در میان مردم حضور یافتند و آن‌ها را به وحدت و یک‌پارچه‌گی فراخواندند.

محمداشرف غنی، رییس جمهوری کشور بر خلاف سال‌های گذشته، امسال در «مسجد رسول اکرم» در منطقه دشت‌برچی شهر کابل حضور یافت و در میان باشندگان این محله گفت که آمده تا بگویید که در مواقع خطر در کنار مردم قرار می‌گیرد.

دشت‌برچی در ماه‌های اخیر گواه حمله‌های شدیدی بود که صدها تن در آن کشته و زخمی شدند. رییس جمهور غنی با اشاره به این حملات گفت، «امروز شمرها و یزیدیان زمان می‌خواهند افغانستان را به کربلای دیگری تبدیل کنند و برای مردم ماتم و عزا بیافرینند.»

غنی در ادامه افزود، تروریستانی که امروز بر مساجد، معابد، مکاتب، مراکز علمی و تجمعات حق‌طلبانه‌ای مردمی حمله می‌کنند، با هر نام و ادعای که داشته باشند، داعیه‌ی جز راه و رسم یزید ندارند. «دست‌های آلوده به جنایت و آغشته به خون بی‌گناهان در برابر اراده‌ی نیرومند مردمی که خواهان عزت و آزادگی استند، خواهد خشکید و عاقبت جز تباهی و شکست را تجربه نخواهند کرد.»

رییس جمهور به حملاتی که در نقاط مختلف کشور صورت گرفته، اشاره کرد و از باشندگان کشور خواست که در برابر این حملات از خود هوشیاری نشان ندهند و نگذارند که عاملان آن شکاف قومی و مذهبی را بین مردم پدید آورند.

او گفت:«درد و رنج همه مردم کشور یکی‌ست. اما دشمنان افغانستان می‌خواهند که به این حملات جنبه‌ قومی و مذهبی بدهند. این برای ما یک خطر بزرگ است. ما به همکاری مردم به شکل مشترک در مبارزه با این تهدید موفق خواهد شدیم.»

اشرف غنی تصریح کرد « در این نبرد ما باید همه در کنار هم باشیم. دست‌ها را با اعتماد به هم گره زنیم. صف‌ها را فشرده نگهداریم و در برابر شکاف‌های که به نام مذهب، زبان، قومیت، حزب و تبار ایجاد می‌شود با هوشیاری ایستادگی کنیم. خون شیعه و سنی این سرزمین یک‌رنگ دارد، سرنوشت تاجیک و پشتون این کشور به هم گره خورده. آبروی هزاره و اوزبیک و دیگر اقوام این میهن مانند هم است.»

از سویی هم او با اشاره به حملات اخیری که بر علیه شعییان  صورت گرفته، گفت که هیچ شک و شبهه‌ای وجود ندارد که هر حمله بر مردم اهل تشیع، حمله بر تمام باشندگان و وحدت ملی کشور است و به گفته وی، جلوگیری از این حملات، اکنون به  عمده‌ترین اولویت ریاست عمومی امنیت ملی کشور بدل شده است.

رییس جمهور غنی از وحدت میان پیروان مذاهب مختلف اسلامی در کشور ستایش کرد و گفت که تلاش می‌ورزد که این وحدت را عمیق‌تر و استوارتر نگهدارد.

او پذیرفت که نارسایی‌های در حکومت او وجود دارد که موجب گلایه‌مندی و ناخرسندی‌ها می‌شود؛ با این حال رییس جمهور غنی این مشکلات را میراث دولت‌مردان گذشته خواند و وعده سپرد، نظامی که او قرار است به یادگار بگذارد، بر عدالت و قانون استوار خواهد بود.

رییس جمهور در ادامه گفت:« ما اجازه این را داده نمی‌توانیم که اختلافات کوچک سیاسی، موجب ناامنی دشت برچی و یا یک بلست نقطه دیگر افغانستان شود. خواهش من از تمام ملت این است که سر بخش امنیتی به اجماع برسیم که سیاست‌های کوچک و سلیقه‌ای در امنیت ما جا نداشته باشند.»

نیاز توجه به غرب کابل

از سویی هم سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری، از اقای غنی به خاطر حضور و شرکت‌اش در مراسم عاشورا در دشت برچی و تامین امنیت این مراسم، سپاسگزاری کرد.

او اما در جریان سخنرانی‌اش از رییس جمهور غنی خواست که در کنار مشکلات امنیتی، به سایر اداراه‌های عرضه کننده خدمات عامه کشور هدایت دهد که به مشکلات زیربنایی و انکشافی این منطقه نیز توجه جدی صورت گیرد.

رییس جمهور اما از طرح‌های اصلاحی و امنیتی در حوزه غرب کابل خبر داد. او گفت که حکومت از برنامه‌های تروریستان آگاه است و برای مقابله با آن، تدابیری را نیز در نظر گرفته است. طبقه‌بندی تهدیدات، استفاده از مشوره‌های اقشار مختلف مردم و در نظر گرفتن غرب کابل به عنوان یک زون امنیتی به گفته رییس جمهور، بخشی از این اقدامات حکومت است.

رییس جمهور در ادامه افزود که تغییرات صورت گرفته در سطح فرماندهی پولیس کابل به خاطر تامین امنیت شهر و غرب کابل بوده: «یک معاونیت در سطح فرماندهی پولیس کابل ایجاد شده  که مسوولیت آن تامین امنیت مناطق غرب کابل می‌باشد. این مناطق تحت پوشش وسیع استخباراتی قرار دارد و عملیات تصفیه‌ای در نقاط آسیب‌پذیر جریان دارد.»

در کنار این به گفته آقای غنی، قرار است به زودترین فرصت، مرکز آتش‌نشانی و آمبولانس نیز در غرب کابل فعال شود. فعال‌سازی بیمارستان «جناح» و همچنان عملی‌سازی «ماستر پلان غرب کابل» از دیگر وعده‌های رییس جمهور به باشندگان غرب کابل بود.

 از سویی هم عبدالله عبدالله، رییس اجراییه کشور و محمدمحقق، معاون او نیز در روز عاشورا در میان مردم حضور یافتند و ضمن غم‌شریکی، آن‌ها را به وحدت و همدلی فراخواندند.

عبدالله عبدالله گفت که اگر دشمنانان مردم با راه‌اندازی حملات باعث تفرقه میان مردم شده در حقیقت به هدف شان رسیده است. او گفت که این مساله با عث دوام حملات شان خواهد شد.

محمدمحقق نیز از کاستی‌ها و برنامه‌های امنیتی حکومت به شدت انتقاد کرد.

 گفتنی‌ست که مراسم سوگواری دهه اول ماه محرم امسال در کشور هرچند زیر سایه ترس برگزار شد، اما تا کنون هیچ‌ رخداد بزرگ امنیتی در آن صورت نگرفته و به آرامی سپری شده است. تنها گزارش شده که ساعات پیش چندین مرد مسلح وارد مسجد الزهرا در ولایت غزنی شدند و در نتیجۀ شلیک‌ها یکی از محافظین مسجد زخم برداشته است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن