رییس جمهور: منار کج هرات بازسازی شود

۸صبح، هرات: ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ای گفته است که محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، در صحبت تلفنی با سیدوحید قتالی، والی هرات، دستور داده است تا هرچه عاجل وضعیت منار پنجم «مصلای تاریخی هرات» ارزیابی و برای بازسازی آن اقدام شود.

به نقل از خبرنامه، رییس جمهور به والی هرات دستور داده است که یک گروه فنی وضعیت منار پنجم مصلای هرات «منار کج» را ارزیابی کند. والی هرات، به رییس جمهور اطمینان داده است که یافته‌های ارزیابی در مورد بازسازی این منار تاریخی را با ریاست جمهوری در میان می‌گذارد.

ماه قوس سال ۱۳۹۸ خورشیدی داکتر حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور، در سفر به هرات هنگام بازدید از «مجموعه‌ تاریخی مصلا» از کمک ۱۰ میلیون افغانی برای مرمت این بنای تاریخی سخن گفت. طبق وعده‌ی او، کار بازسازی و کشیدن دیوار احاطه در اطراف مناره‌های باستانی هرات آغاز شد.

از میان ۱۰ منار ساخته شده در زمان شاهان تیموری، به مرور زمان پنج منار تخریب شد و کاشی‌های آبی‌رنگ آن از بین رفت. چند سال می‌شود که یکی از منارهای جوار مقبره‌ی گوهرشاد بیگم «منار پنجم مصلای هرات» انحراف قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده است و از همین سبب مردم به آن منار کج می‌گویند.

دکمه بازگشت به بالا