رییس جمهور: صلح و انتخابات متمم یک‌دیگر اند نه بدیل هم

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور می‌گوید که صلح و انتخابات متمم یک‌دیگر اند و بدیل هم نیستند.

آقای غنی روز سه‌شنبه، هژدهم سرطان در نشست کابینه تأکید کرد که صلح و انتخابات «متمم» یک‌دیگر اند و به هیچ وجه بدیل هم بوده نمی‌توانند و باید انتخابات در زمان معین آن برگزار شود. رییس جمهور غنی در این نشست تأمین امنیت انتخابات و برگزاری آن را یک «نقطه کلیدی» در وظایف نهادهای امنیتی و ملکی توصیف کرد.

از جانب دیگر، در حالی که برخی از نهادهای ناظر بر انتخابات شک و شبهه را در مورد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری با توجه به تلاش‌های صلح در ششم میزان مطرح کرده است، رییس جمهور غنی می‌گوید که انتخابات در زمان آن برگزار می‌شود.

رییس جمهور غنی در نشست کابینه گفت: «در قسمت انتخابات هیچ نوع شک و شبهه وجود نداشته باشد، این وظیفه‌ی ملی ما است، این وجیبه‌ قانونی ما است و تعهد اخلاقی ما است.» او تأکید کرد که در منابع ملی، انتخابات اولویت دارد و حکومت در قسمت تأمین بودجه انتخابات از هر امکان باید استفاده کند.

آقای غنی هم‌چنان در این نشست بر بی‌طرفی مقام‌های بلندپایه دولتی در انتخابات تأکید کرد و گفت که هیچ مقام دولتی و نیروهای امنیتی حق مداخله در انتخابات را ندارد. به گفته رییس جمهور غنی، مقام‌های دولتی در انتخاب رییس جمهور آینده‌ی‌شان آزاد اند اما در جریان روند انتخابات وظیفه دارند که به مردم خدمت‌رسانی کنند و هیچ گاهی سیاست‌های کوچک نباید مانع ارائه خدمات شود.

پیش از این برخی از نهادهای بین‌المللی به خصوص یوناما یا دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در کابل نیز اعلام کرده بود که نباید انتخابات و پروسه صلح یک‌دیگر را متأثر بسازند. هم‌زمان با آن مقام‌های امریکایی بر رسیدن به توافق صلح با طالبان تا اول ماه سپتامبر تأکید کرده بودند که سبب برخی گمانه‌زنی‌ها در مورد اولویت بخشی صلح بر انتخابات شده بود.

انتخابات ریاست جمهوری بر اساس تقویم اعلام شده قرار است در ششم میزان برگزار شود. در این انتخابات ۱۸ نامزد برای تصدی کرسی ریاست جمهوری نام‌نویسی کرده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن