حامد کرزی از فیصله احتمالی لویه‌جرگه مشورتی صلح به گونه مشروط اعلام حمایت کرد

۸صبح، کابل: حامد کرزی، رییس جمهور پیشین با نشر اعلامیه‌ای به گونه مشروط از فیصله احتمالی لویه‌جرگه مشورتی اعلام حمایت کرده است.

رییس جمهور پیشین گفته است، انتظار دارد که لویه‌جرگه مشورتی صلح تنها روی شروع فوری مذاکرات بین‌الافغانی تأکید کند و تمام اقداماتی را انجام دهد که پس از این جرگه آتش‌بس برقرار، مذاکرات بین‌ا‌لافغانی آغاز و صلح دایمی در کشور تأمین شود.

در اعلامیه دفتر حامد کرزی که روز پنج‌شنبه، شانزدهم اسد، نشر شد، آمده است که اگر لویه‌جرگه مشورتی صلح برای رسیدن به این اهداف اقداماتی را انجام دهد، قابل حمایت و تأیید است.

حامد کرزی گفته است که از طریق رسیدن به این اهداف، به زودی افغانستان صاحب استقلال، صلح و حاکمیت ملی خواهد شد و دست‌درازی بیگانه‌گان خاتمه می‌یابد.

از جانب دیگر، رییس جمهور پیشین می‌گوید که از مدتی بدین سو تلاش برای تأمین صلح در کشور جریان دارد و در مراحل مختلف با موانع روبه‌رو شده است.

حامد کرزی برداشتن موانع فراراه مذاکرات بین‌الافغانی و اعتمادسازی را مسوولیت دولت و طالبان عنوان کرده و گفته است که با درک متقابل، احترام، اعتماد و در مذاکرات واقعی بین‌الافغانی زمینه برقراری صلح پایدار در کشور فراهم می‌شود.

قرار است لویه‌جرگه مشورتی صلح فردا جمعه، هفدهم اسد برگزار شود. طالبان با برگزاری این جرگه مخالفت کرده و مبنای مشروعیت آن را زیر سوال برده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن