رییس جمهور غنی: با مطرح شدن صلح، جنگ برای امتیازطلبی شدت می‌گیرد

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور می‌گوید که هر بار با مطرح شدن صلح، جنگ برای امتیازطلبی شدت می‌یابد، اما تشدید جنگ برای امتیازطلبی نباید سبب سراسیمه‌گی در کشور شود. آقای غنی این مطلب را روز شنبه، سوم حمل، در مراسم معرفی وحید عمر به عنوان مشاور ارشد رییس ‌جمهور در امور روابط عامه و استراتژیک، مطرح کرده است.

براساس یک خبرنامه ارگ، رییس جمهور غنی در این مراسم، ۱۳۹۸ را سال انکشاف، صلح و مردم‌سالاری عنوان کرده و گفته است، مردم و حکومت افغانستان برای خودکفایی و مبدل کردن کشور به چهارراه آسیا، دیدگاه واضح دارند. به گفته او، استقلال سیاسی و اقتصادی لازم و ملزوم همدیگر‌اند و کمک‌های خارجی باعث رفاه نمی‌شود. آقای غنی خاطرنشان کرده است که سرمایه‌گذاری به ارزش هشت‌و‌نیم میلیارد افغانی روی ‌دست است و در این خصوص مذاکرات با صندوق بین‌المللی پول جریان دارد. آن‌چنان که رییس جمهور گفته است، باید تا دو سال دیگر پروژه‌های عادی کشور از بودجه ملی تمویل شود.

آقای غنی در این مراسم، از لویه‌جرگه مشورتی یاد کرده و گفته است: «در لویه‌جرگه مشورتی صلح، نماینده‌گان قریه‌جات، ولسوالی‌ها، شاروالی‌ها، ولایات و اقشار مختلف مردم پیشنهادات و مشورت‌های‌شان را در خصوص صلح شریک خواهند کرد.» این لویه‌جرگه قرار است که در نهم ماه ثور سال جاری در کابل برگزار شود.

رییس جمهور غنی با اشاره به رویدادهای امنیتی اخیر به ویژه دو انفجار پی‌هم در مراسم گرامی‌داشت از جشن دهقان در ولایت هلمند، گفته است: «هر بار با مطرح شدن صلح، برای امتیاز‌طلبی جنگ شدت می‌یابد، اما باید باعث سراسیمه‌گی نگردد.»

این در حالی است که اخیراً گروه طالبان حملات تهاجمی خود را در شماری از ولایت‌های کشور افزایش داده‌ است. پیش از این نیز آقای غنی گفته بود که دشوارترین مرحله جنگ، زمان پیش از برقراری صلح است که در آن جنگ تشدید می‌یابد. او به نیروهای امنیتی و دفاعی کشور دستور داده بود تا برای دفع حملات احتمالی و هم‌چنان آغاز عملیات بهاری آماده‌گی کامل داشته باشند.

دکمه بازگشت به بالا