‎رییس جمهور غنی: به برقراری صلح نزدیک شده‌ایم

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، می‌گوید که افغانستان نسبت به هر زمانی دیگر به برقراری صلح نزدیک شده است.

آقای غنی که روز شنبه، هژدهم عقرب، در مراسم تولد حضرت محمد، پیامبر اسلام در ارگ ریاست جمهوری صحبت می‌کرد، مهم‌ترین وظیفه حکومت را «خاموش کردن آتش جنگ» عنوان کرد.

محمداشرف غنی هم‌چنان از همه طرف‌های درگیر خواست تا با الهام از آموزه‌های پیامبر اسلام، دست از جنگ بردارند و به روند صلح بپیوندند.

او گفت که افغانستان به برقراری صلح نزدیک شده است، اما همه طرف‌ها باید براساس «ارشادات قرآن ‌کریم و پیامبر اسلام» به صلح نسبت به جنگ اهمیت بدهند. او در عین حال تأکید کرد که اصرار به دوام جنگ، شیوه «باطل» است و با معتقدات اسلامی در تضاد می‌باشد. 

محمداشرف غنی افزود: «صلح گم‌شده‌ی مشترک همه‌ی ما است که از ده‌ها سال دنبال آن می‌گردیم.»

از جانب دیگر رییس جمهور غنی می‌گوید که اساس پایداری صلح عدالت است.

او در سخنانی به مناسبت تولد پیامبر اسلام گفت: «همان‌طوری که بیان داشتیم، صلح واقعی و دوامدار زمانی خواهیم داشت که به عدالت وفادار باشیم. خدای ناخواسته، اگر یک افغان با افغان دیگر برابر نباشد، اگر هر افغان در تعیین سرنوشت و انتخاب حکومت خودش حق رای نداشته باشد، اگر قوای سه‌گانه مستقل نداشته باشیم که در استعمال قدرت توازن رعایت شود، اگر به مردم حق اظهار نظر و انتقاد ندهیم، پس دروازه‌‌ها را به روی عدالت بسته‌ایم.»

محمداشرف غنی از سویی هم تأکید کرد که برای ثبات یک جامعه و زنده‌گی آبرومندانه نیاز است زمینه کار برای مردم فراهم شود تا از احتیاج و نیازمندی خارج شوند.

گفتنی است که مراسمی برای گرامی‌داشت از سال‌روز تولد پیامبر اسلام در قصر سپیدار نیز برگزار شد. عبدالله عبدالله و شماری از مقام‌های حکومتی در این نشست شرکت کرده بودند.‎

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن