رییس جمهور غنی: فروپاشی نظام جز برنامه صلح نیست

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهوری می‌گوید که فروپاشی نظام جز از برنامه‌های صلح نیست و دولت اجازه این کار را نمی‌دهد.

وی که روز پنج‌شنبه، بیستم سنبله در مراسم هفتمین دور فراغت اکادمی افسران دانشگاه دفاع ملی مارشال فهیم صحبت می‌کرد، گفت که «صلح پایدار» به همت نیروهای امنیتی و دفاعی تامین می‌شود و خشونت‌ها پایان می‌یابد،‌ اما نظام بر اساس اراده مردم ادامه خواهد یافت.

آقای غنی افزود که ضرورت تداوم برای دولت حتمی است و فروپاشی نظام در برنامه صلح جای ندارد.

به گفته رییس جمهور، حفظ نظام و راه‌حل سیاسی که همه مردم در آن مشارکت کنند، هدف حکومت را تشکیل می‌دهد و این هدف برآورده خواهد شد.

او در ادامه تصریح کرد که «صلح آمدنی است»،‌ اما به گفته وی، صلحی که جواب‌گوی خواسته‌های ملت باشد و در آن، نقش اساسی قوای امنیتی و دفاعی به حیث «حافظ نظام، نظم، آبرو، عزت و حیثیت افغانستان» محفوظ بماند.

وی هم‌چنان گفت که نیروهای امنیتی نمونه ایثار، فداکاری و ایمان به وطن و وجدان هستند و از وحدت ملی نماینده‌گی می‌کنند.

رییس جمهور غنی افزود، دست‌آوردهای نیروهای امنیتی قابل افتخار است و دولت تعهد دارد که از نیروهای امنیتی خود حمایت کند.

آقای غنی تصریح کرد که نیروهای امنیتی و دفاعی «برهان قاطع» و «بهترین فرزند ممکلت» هستند و «هیچ وقت بالای‌شان معامله نخواهد شد».

محمداشرف غنی در ادامه از همکاری برخی از کشورها، به ویژه انگلستان و امریکا در حمایت و آموزش نیروهای امنیتی قدردانی کرد.

وی اما گفت که مناسبات افغانستان با کشورهای حامی بر اساس منافع مشترک استوار است و به لطف نیروهای افغان بود که دنیا دیر شاهد حادثه یازدهم سپتامبر نبوده است.

رییس جمهور هم‌چنان از تلاش‌های حکومت برای کارهای عمرانی پرده برداشت و افزود که در روزهای اخیر با یک میلیاردر آسترالیایی به نام «فاستر» چندین قرارداد امضا شده است.

به گفته آقای غنی، قرار است با اجرای یکی از قرادادها، ۲۰ هزار میگاوات برق از آب افغانستان تولید و از آن در استخراج معادن کار گرفته شود.

وی هم‌چنان تصریح کرد که قرار است همه روند از سوی افغان‌ها به پیش برده شود و در یک موافقه، قرار است صدها افغان در پنج دانشگاه در رشته‌های ضروری تربیه شوند.

آقای غنی افزود که این قراردادها، اتکا به خود از نگاه اقتصادی را فراهم می‌کند و افغانستان را هم‌تراز با سده بیست‌ویکم می‌سازد.

گفتنی است که بر اساس گفته‌های منابع آگاه، قرار است مذاکرات بین‌الافغانی میان هیأت مذاکره‌کننده دولت و طالبان روز شنبه در دوحه آغاز شود.

دکمه بازگشت به بالا