رییس جمهور غنی: اگر مشکل در روند صلح پیش نمی‌آمد، لوی‌جرگه در آخر برگزار می‌شد

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور یک‌بار دیگر در سمنگان تأکید کرد که به زودی لوی‌جرگه مشورتی را برای تصمیم‌گیری در مورد رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان، فرا می‌خواند.

آقای غنی روز شنبه، یازدهم اسد، در سفری به این ولایت، در سخنانی گفت که اگر مشکل در روند صلح پیش نمی‌آمد، لوی‌جرگه‌ی مشورتی در آخر برگزار می‌‎شد.

او افزود که در برگزاری مکرر لوی‌جرگه مشکلی وجود ندارد و لوی‌جرگه مشورتی سال ۱۳۹۸ به برنامه‌های دولت برای صلح سمت‌وسو داده است. این لوی‌جرگه به هدف مشورت برای صلح در نهم ثور سال گذشته در کابل برگزار شده بود.

محمداشرف غنی در سمنگان تأکید کرد که تصمیم نهایی در مورد صلح را مردم می‌گیرند و از اعضای مجلس نماینده‌گان نیز خواست که از رخصتی تابستانی خود برگردند تا زمینه برگزاری لوی‌جرگه مشورتی فراهم شود.

رییس جمهور غنی از مشکلی که در روند صلح پیش آمده است، به صورت صریح یاد نکرد و ظاهراً اشاره‌ای او به جنجالی‌شدن رهایی زندانیان طالبان بوده است.

دولت و گروه طالبان پیش از شروع مذاکرات بین‌الافغانی درباره رهایی ۴۰۰ زندانی گروه طالبان دچار اختلاف شده‌اند.

حکومت پیش‌تر گفته بود که ۵۹۲ زندانی گروه طالبان را به دلیل این که در جرایم جنایی دست داشته‌اند، از زندان رها نمی‌کند. این رقم اما به ۴۰۰ تن کاهش یافته است و حکومت رهایی آن‌ها را به تصمیم لوی‌جرگه مشورتی مشروط کرده است.

تاکنون زمان دقیق برگزاری لوی‌جرگه مشورتی مشخص نشده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن