«مهارت‌های ارایه مطلب برای مدیران»

ع. ساحل

چند روز قبل از کتاب تازه ترجمه شده‌ای به نام «مهارت‌های ارایه مطلب برای مدیران» در کابل رونمایی شد. این کتاب که توسط جنیفر روتوندو و مایک روتوندو، دو نویسنده مشهور امریکایی که در بخش ارایه مطلب سال‌ها کار کرده‌اند و تجربه دارند، نوشته شده است، توسط حبیب بهزاد ترجمه و توسط نشر واژه در کابل منتشر شده است.

این کتاب نظر به مشکلات موجود مدیران، دانشجویان و ارایه‌کننده‌ها که در راستای تهیه محتوا، طراحی اسلاید‌های پاورپوینت و ارایه مطلب وجود دارد، نوشته شده و راه حل مناسب در زمینه پیشکش کرده است.

مجموع کتاب یازده فصل دارد و در محور سه موضوع (محتوا، طراحی و ارایه) می‌چرخد. فصل اول و دوم کتاب روی مضوعاتی چون، قبل از آغاز تحقیق چه باید کرد؟ تحقیق خود را چگونه آغاز کنیم؟ اطلاعات خود را چگونه مدیریت کنیم؟ اطلاعات چگونه تنظیم شود؟ و طبقه‌بندی اطلاعات و خلاصه‌سازی آن اشاره دارد.

با مطالعه این بخش، خواننده می‌تواند روش‌های جمع‌آوری، تهیه محتوا و خلاصه‌سازی مطلب را به شکل حرفه‌ای یاد بگیرد.

فصل سوم، چهارم، پنجم و ششم کتاب روی مهارت‌های طراحی اسلاید‌های پاورپوینت تمرکز کرده است. در این چهار فصل، برگردان محتوا با اسلایدها، یک مفهوم یک اسلاید، قانون ۸*۸، تعیین تعداد اسلایدها، تنظیم رنگ، سایز، فونت، فارمت و افزودن موارد تزئینی مثل عکس، جدول، گراف و سمبول‌ها را به تفصیل تشریح کرده است.

فصل هفتم، هشتم، نهم و دهم کتاب روی مهارت‌های ارایه مطلب اشاره دارد. در این فصل‌ها گفته شده است که محیط و امکانات لازم برای ارایه سمینارها، ارایه مطلب یا پرزنتیشن باید چگونه باشد، ارایه‌کننده از کدام مهارت‌ها باید برخوردار باشد، روش مؤثرساختن ارایه مطلب و رسیده‌گی به پرسش‌ها باید چگونه روی کار گرفته شود.

فصل یازدهم روی یک نکته‌ کلیدی اشاره دارد،‌ این‌که چگونه سمینارها و ارایه مطالب مان را ارزیابی کرده، از کمی‌ها و کاستی‌ها درس گرفته و برای توسعه برنامه‌های آینده خود کار کنیم.

در این کتاب دو مزیت دیگر نیز مشاهده می‌شود، اول این‌که در هر فصل مطالعات موردی کوتاه در درون یک جعبه آمده است و در آن روی موضوعاتی که نسبتاً غیر واضح است، روشنی انداخته است و دوماً، در ختم هر فصل یک چک‌لیست برای مدیران دارد تا یادآوری کند که در هر فصل روی کدام موضوعات اشاره شده است.

این کتاب با تیراژه هزار نسخه توسط موسسه نشر واژه منتشر و در اکثر کتاب‌فروشی‌های موجود در بازار کابل قابل دسترس می‌باشد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن