آماده‌گی‌ها برای برگزاری انتخابات در هرات و فراه

محمدحسین نیک‌خواه

هم‌زمان با دیگر ولایت‌های کشور شمارش معکوس برای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در هرات نیز آغاز شده است. در واپسین روزهای کارزار انتخاباتی تلاش دسته‌های انتخاباتی برای تبلیغات شدت گرفته است.

در هرات تصاویر خرد و بزرگ نامزدان در گوشه و کنار شهر نصب شده و باوجود کم‌رنگ بودن پیکارهای انتخاباتی نسبت به سال‌های گذشته بازهم شهر حال و هوای انتخاباتی به خود گرفته است.

مقام‌ها در دفتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات در هرات می‌گویند مواد حساس انتخاباتی به برخی ولسوالی‌ها فرستاده شده و طی روزهای آینده به جز دو ولسوالی که در آن نام‌نویسی رأی‌دهنده‌گان صورت نگرفته و انتخابات برگزار نمی‌شود به سایر ولسوالی‌ها فرستاده خواهد شد.

با این همه نهادهای ناظر بر انتخابات، طی نشستی در هرات بر هم‌آهنگی بیش‌تر برای برگزاری بهتر انتخابات تاکید می‌کنند. از دید نهادهای ناظر و کمیسیون‌های انتخاباتی برخی چالش‌ها در روند برگزاری انتخابات ششم میزان وجود دارد، اما آن‎‎‌ها امید دارند انتخابات بدون مشکل جدی برگزار شود.

در فراه نیز مقام‌های حکومتی نگران وضعیت بد امنیتی این ولایت و تاثیر آن بر روند انتخابات هستند. مسوولان دفتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات در فراه از مقام‌های امنیتی می‌خواهند با تامین امنیت مراکز رای‌دهی زمینه برگزاری انتخابات را فراهم کنند.

 

فضای نسبتاً انتخاباتی شهر

تا همین چند روز پیش شهر هرات چنان که باید حال و هوای انتخاباتی نداشت. شور و حال انتخابات هیأت مدیره اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هرات از انتخابات ریاست‌جمهوری بیش‌تر بود و جای عکس‌های نامزدان مطرح ریاست‌جمهوری، تصاویر بزرگ نامزدان انتخابات هیأت مدیره اتاق تجارت بر بلبوردهای شهر نصب شده بود.

 پس از توقف گفت‌وگوهای صلح میان آمریکا و طالبان در پی تصمیم دونالد ترمپ، بازار کارزارهای انتخاباتی جان گرفت و دسته‌های انتخاباتی تبلیغات‌شان را با شدت بیش‌تری ادامه دادند.

حالا دو روز مانده به برگزاری انتخابات ششم میزان عکس‌های بزرگی از دو نامزد مطرح انتخابات و برخی نامزدان دیگر در خیابان‌های اصلی هرات نصب شده و رقابت میان دسته‌ها جدی‌تر از گذشته دنبال می‌شود.

با همه‌ی این‌ها بازهم فضای مطلق انتخاباتی که در واپسین روزهای انتخابات مجلس نماینده‌گان بر شهر حاکم بود و چهره‌ی هرات را به کلی تغییر داده بود، حس نمی‌شود و مردم هنوز از تقلب‌های گسترده و مشکلاتی که در انتخابات مجلس نماینده‌گان به میان آمد سر خورده‌اند.

مردم این روزها برنامه‌های انتخاباتی نامزدان را با دقت از دریچه‌ی رسانه‌ها دنبال می‌کنند تا تصمیم نهایی برای رأی دادن به نامزد مورد نظر خود را بگیرند.

 

چالش‌های انتخابات

یکی از جدی‌ترین چالش‌ها در برابر برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری تامین امنیت روز برگزاری انتخابات است.

مقام‌های امنیتی و مقام‌های اداره‌ی محلی هرات پیش از این برای مردم اطمینان داده‌اند که انتخابات در فضایی امن برگزار می‌شود و آنان اقدامات لازم برای تامین امنیت را سنجیده‌اند.

نهادهای ناظر بر انتخابات با وجود اطمینان مقام‌های حکومتی نگران تامین امنیت انتخابات هستند. سیداشرف سادات، فعال مدنی و نماینده‌ی مجتمع جامعه‌ی مدنی افغانستان (مجما) در هرات عمده‌ترین نگرانی مردم را در پیوند به انتخابات چگونه‌گی تامین امنیت آن می‌داند.

آقای سادات تاکید می‌کند که برخی مراکز انتخاباتی در زون غرب کشور به دلیل تهدیدهای بلند امنیتی  بسته‌اند و این مسأله برای مردم نگران‌کننده است.

در دور گذشته‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری، انگشتِ شماری از رأی‌دهنده‌گان در ولسوالی «کشک‌رباط سنگی» هرات از سوی طالبان قطع شد. فعالان مدنی نگران تکرار مواردی مانند این در انتخابات پیش‌رو هستند و تهدیدهای انتخابات را تنها مربوط به روز برگزاری آن نمی‌دانند.

بی‌نظمی در پیدا کردن نام‌ رای‌دهنده‌گان در فهرست‌های کمیسیون مستقل انتخابات در انتخابات مجلس نماینده‌گان و نابلدی کارمندان در کار گرفتن از دستگاه‌های «بایومتریک» یکی دیگر از چالش‌های انتخابات پیش رو عنوان می‌شود، اما داوود صدیق‌زاد، رییس کمیسیون مستقل انتخابات در هرات اطمینان می‌دهد که مشکلات فنی انتخابات مجلس نماینده‌گان تکرار نخواهد شد.

 

مسدود بودن مراکز رأی‌دهی در فراه

ناامنی و گسترش فعالیت گروه طالبان در بخش‌های گوناگون فراه، برگزاری انتخابات را در این ولایت با چالش جدی روبه‌رو کرده است. چند روز پیش طالبان با حمله‌ی گروهی بر مرکز شهر فراه، فرماندهی جلب‌وجذب ارتش در این ولایت را تصرف کرده و وارد بخش‌هایی از شهر فراه شدند.

مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات ولایت فراه می‌گویند بیش‌تر مراکز انتخاباتی در این ولایت به دلیل تهدیدهای امنیتی بسته است و انتخابات در چند ولسوالی ناامن برگزار نمی‌شود.

منیر پارسا، رییس دفتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات در فراه در گفت‌وگو با روزنامه‌ی ۸صبح می‌گوید از میان بیش‌تر از ۲۰۰ مرکز انتخاباتی در این ولایت ۱۶۱ مرکز به دلیل تهدیدهای امنیتی بسته‌اند.

به گفته‌ی آقای پارسا در ولسوالی‌‌های پرچمن، جوین، اناردره، بالابلوک و پشت‌رود ولایت فراه انتخابات برگزار نمی‌شود.

رییس کمیسیون مستقل انتخابات فراه تأکید می‌کند که آماده‌گی‌ها برای برگزاری انتخابات در دیگر ولسوالی‌های فراه گرفته شده و تا کنون مواد حساس انتخاباتی به پنج ولسوالی انتقال داده شده و کارمندان و ناظران انتخابات نیز آموزش دیده‌اند.

 

ناگفته‌‌های خانواده‌ی مردی که در همایش انتخاباتی کشته شد 

گل‌آقا، برای اشتراک در همایش انتخاباتی عبدالله عبدالله، نامزد انتخابات ریاست جمهوری در هرات همراه برادران و دوستانش به محل برگزاری همایش رفته بود. شاید اگر می‌دانست تقدیر برایش کشته شدن در همایش را نوشته، هرگز به این همایش نمی‌رفت.

او برای در امان ماندن از نور افتاب زیر سایه‌ی سازه‌ای کانکریتی که روی پایه‌ای فلزی قرار داشت پناه برده بود. با نزدیک شدن ورود عبدالله به محل همایش، ازدحام زیاد سبب تخریب سازه‌ی کانکریتی می‌شود و تکه‌ای از آن به سر گل‌آقا برخورد می‌کند.

داکتر ابراهیم محمدی، مسوول هرات‌آمبولانس در گفت‌وگو با روزنامه‌ی ۸صبح می‌گوید این فرد ۳۰ سال داشت و پس از برخورد تکه‌ای کانکریت بر سرش زخمی شده و در هنگام انتقال به شفاخانه مرکزی هرات جان داده است.

منیرشاه، برادر فرد کشته شده می‌گوید برادرش باشنده‌ی اصلی ولسوالی بالامرغاب بادغیس بود و شش ماه پیش به هرات بی‌جا شده‌اند.

گل‌آقا ازدواج کرده بود و از وی پسر شش‌ساله‌ای باقی مانده است. اعضای خانواده‌ی فرد کشته شده می‌گویند با وجود این اتفاق، آن‌ها بازهم برای تعیین سرنوشت‌شان در انتخابات ریاست‌جمهوری اشتراک می‌کنند.

 

شمارش معکوس برای برگزاری انتخابات

چنان‌که به نظر می‌رسد برگزاری همایش‌های انتخاباتی و سفرهای نامزدان به ولایت‌های گوناگون کشور یکی از برنامه‌های اصلی آنان برای جلب نظر مردم بوده است.

هرات طی روزهای اخیر میزبان برخی نامزدان بود و دسته‌های مختلف در همایش‌های‌شان با مردم دیدار کردند.

محمداشرف غنی، فرامرز تمنا، گلبدین حکمتیار، نورالله جلیلی، رحمت‌الله نبیل، عبدالله عبدالله، و احمدولی مسعود برای کسب رأی هراتیان به این ولایت سفر کرده و همایش‌های انتخاباتی را برگزار کردند.

هر چند تبلیغات انتخاباتی به شیوه‌های مختلف در کشورهای دیگر صورت می‌گیرد، اما در افغانستان تاکنون تمرکز نامزدان بر همایش‌های انتخاباتی بوده و دسته‌های انتخاباتی از همین راه دیدگاه و برنامه‌های کاری‌شان را با مردم در میان گذاشته‌اند.

مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات در هرات می‌گویند آماده‌گی‌های لازم برای برگزاری انتخابات گرفته شده و آنان انتظار دارند مردم به گونه گسترده در انتخابات شرکت کنند.

با این وجود مردم برای برگزاری انتخابات در هرات و فراه شمارش معکوس را آغاز کرده‌اند و چشم‌انتظار فرارسیدن روز رأی‌دهی و برگزاری انتخابات هستند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن