بی‌برقی در قندهار؛ چهار کارخانه بزرگ تولیدی از فعالیت باز مانده‌اند

احمدشاه شاداب

در فصل تابستان، صنعت‌کاران و باشنده‌گان ولایت قندهار بیش‌ از هر وقت دیگر به برق ضرورت دارند، اما به دلیل نبود برق، برخی از کارخانه‌ها با خطر بسته‌ شدن مواجه‌اند و برخی دیگر بسته شده‌اند.

حاجی اکبر، رییس اتحادیه صنعت‌کاران، می‌گوید که به دلیل نبود برق چهار کارخانه بزرگ فعالیت‌های خود را متوقف کرده‌اند. او افزود: «‌ما چندین‌بار با رییس برشنا در این ولایت دیدار کردیم و این خبر را حتا به رییس جمهور رساندیم، اما آنان در این مورد خاموشی اختیار کرد‌ند.»

از سوی دیگر، مسوولان برق این ولایت می‌گویند که ناامنی‌های اخیر به مدیریت و وجود دایمی برق در قندهار تأثیرات بدی بر‌جای گذاشته است.

احسان‌الله امین، مسوول مطبوعاتی ریاست برشنا در قندهار، تصریح می‌کند که یگانه علت نبود برق، جنگ است.

او گفت: «تمام لین‌های برق که از راه کجکی هلمند به قندهار آمده است، به سبب درگیری‌ها آسیب دیده است و ما نمی‌توانیم به تمام شهر قندهار برق بدهیم.»

آقای امین می‌گوید: «ما برای حل دایمی مشکل برق قندهار کارهای بنیادی را آغاز کرده‌ایم که در آینده نزدیک برق ولایت‌های قندهار و هلمند دایمی خواهد شد. از جمله لین وارداتی برق از کابل است که کار نصب پایه‌های آن تا حد زیادی تکمیل شده و تا شهر صفای زابل رسیده است که به دلیل ناامنی‌ها کار آن باقی مانده است. همین طور برای پارک صنعتی برق آفتابی ساخته شده است که در صورت نبود برق کجکی به شهر قندهار توزیع خواهد شد.»

او می‌افزاید که کار ساختمان جدید توربین‌های کجکی ۹۵ درصد تکمیل شده است، اما تا هنوز توربین‌ها آورده نشده است.

در همین حال باشنده‌گان این ولایت می‌گویند اگر در شرایطی که مردم با مشکلات اقتصادی دست به گریبان هستند، برق تامین نشود، ممکن بحران اقتصادی در این ولایت به میان آید.

در کنار چالش اقتصادی، ولایت قندهار از جمله ولایات گرم‌سیر است و در فصل گرما نیازمندی مردم به برق بیش از پیش می‌شود.

شهروندان ولایت قندهار از سال‌ها بدین سو با کمبود برق روبه‌رو هستند. ناامنی، گاه نبود آب و زمانی هم خرابی لین‌های برق، بهانه‌ای برای نبود برق در این ولایت عنوان شده‌، ولی تا هنوز برای حل این مشکل از طرف اداره محلی و حکومت مرکزی کاری صورت نگرفته است.

عبدالواسع باشنده‌ قندهار، می‌گوید که ادارات محلی و مرکزی به منظور تامین برق دایمی برای ولایت قندهار کار کنند تا مردم این ولایت از نیاز اساسی زنده‌گی بهرمنده شوند.

محبت، باشنده دیگر قندهار، می‌گوید با وجود این‌که لین‌های برق از هفته گذشته به این‌ سو در هلمند به دلیل درگیری‌ها تخریب شده‌، اما بل صرفیه برق به آنان فرستاده می‌شود. به گفته او، دولت کاری کرده است تا از طریق آن پول مردم عام را جمع‌آوری کند، اما برای تسهیل زنده‌گی مردم و پیش‌رفت صنعت، کاری از پیش نمی‌برد.

 این باشنده‌گان قندهار می‌گویند که از یک طرف خشک‌سالی و کمبود آب مشکل جدی ایجاد کرده و از طرف دیگر نبود برق مشکلات عمده‌ای را برای آنان به میان آورده است.

در همین حال ریاست حوزه‌ای برق ولایت قندهار می‌گوید که برای شهرک صنعتی این ولایت سیستم برق سولری ایجاد و مشکلات برق فابریکه‌ها را تا حدی حل کرده است؛ اما اتحادیه صنعت‌کاران می‌گوید که در کنار کارخانه‌های کوچک، در این اواخر به دلیل نبود برق کارهای چهار کارخانه بزرگ نیز متوقف شده است.

افغانستان از اوزبیکستان، ترکمنستان، تاجیکستان و ایران برق وارد می‌کند. برق اوزبیکستان و تاجیکستان از مسیر ولایت‌های شمالی به پایتخت و بخش‌های دیگر کشور می‌رسد. شرکت برشنا می‌گوید که اکنون این شرکت حدود ۸۰ درصد متکی به برق وارداتی از کشورهای همسایه است.

۷۷ درصد برق افغانستان از کشورهای اوزبیکستان، ترکمنستان، تاجیکستان و ایران وارد می‌شود.

میزان برق تولید شده در داخل کشور تنها حدود ۱۹ درصد از نیازمندی این کشور را تامین می‌کند.

بی‌برقی یا کمبود برق تنها مشکل ولایت قندهار نیست، در حال حاضر بیش‌تر ولایت‌ها و حتا مرکز کشور با مشکل کمبود برق مواجه است.

افغانستان به دلیل انهدام پایه‌های برق در ولایت‌های شمالی کشور، در چند ماه اخیر با قطع مقطعی برق مواجه شده است.

دکمه بازگشت به بالا