قطع کامل برق در ۱۲ ولایت: شرکت برشنا هنوز اجازه ترمیم پایه‌های منهدم شده برق در کندز و بغلان را نیافته‌ است

۸صبح، کابل: برق کابل پایتخت و ۱۱ ولایت دیگر در پی انهدام چهار پایه برق وارداتی تاجیکستان و اوزبیکستان در ولایت‌های کندز و بغلان به صورت کامل قطع شده است. شرکت برشنا می‌گوید که مأمورانش را برای ترمیم این پایه‌ها به ساحه اعزام کرده، اما تاکنون برای‌شان اجازه ورود به ساحاتی که این چهارپایه در آن موقعیت دارد، داده نشده است.

وحیدالله توحیدی، سخنگوی شرکت برشنا به روزنامه ۸صبح گفت که روز شنبه، بیست‌وسوم سنبله، یک پایه برق در ساحه «دند شهاب‌الدین» از مربوطات ولایت بغلان و صبح روز یک‌شنبه، بیست‌وچهارم سنبله در منطقه «عسقلان» ولایت کندز و در فاصله ۶۸ و ۷۵ کیلومتری به سمت شهر پلخمری تخریب شده است. به همین ترتیب، دو پایه دیگر صبح روز یک‌شنبه در ساحه «حسن تال» ولایت بغلان منفجر شده است. این چهار پایه برق وارداتی اوزبیکستان و تاجیکستان را به کابل و ۱۱ ولایت دیگر منتقل می‌کند. این دو لین هر کدام ۳۰۰ میگاوات برق را انتقال می‌دهد.

با انهدام چهار پایه برق وارداتی اوزبیکستان و تاجیکستان برق کابل و ولایت‌های ننگرهار، لغمان، لوگر، پکتیا، خوست، پروان، پنجشیر، کاپیسا، غزنی و میدان‌وردک به صورت کامل قطع شده است.

سخنگوی شرکت برشنا هم‌چنان گفت که تیم‌های فنی این شرکت برای ترمیم این چهار پایه به ساحه اعزام شده‌اند، اما تا کنون برای‌شان اجازه ترمیم از سوی «مخالفان مسلح» داده نشده است. او افزود که باشنده‌گان محل نیز موفق نشده‌اند تا با مخالفان مسلح در این مورد از نزدیک صحبت کنند. 

وحیدالله توحیدی احتمال این‌که ترمیم چهار پایه منفجره شده برق زمان طولانی را در بر بگیرد، رد نکرد و اما گفت که مأموران این شرکت تا هنوز از سطح تخریبات پایه‌های منفجره شده آگاهی ندارند.

شرکت برشنا می‌گوید که یگانه بدیل قطع برق در کابل و ۱۱ ولایت دیگر برق حرارتی و برق آبی است که نیازمندی برق در این چند ولایت را کفایت نمی‌کند. حدود ۴۰۰ میگاوات برقی که از اوزبیکستان و تاجیکستان وارد می‌شد، در کابل به مصرف می‌رسید، اما ظرفیت تولید برق از منابع داخلی و حرارتی ۷۷ میگاوات می‌باشد. 

هرچند گروه طالبان به صورت رسمی مسوولیت انهدام پایه‌های برق در بغلان و کندز را بر عهده نگرفته است، اما مسوولان امنیتی این گروه را مسوول انفجار پایه‌های برق در این دو ولایت می‌دانند.

گفتنی است که از حمله طالبان به شهر پلخمری و حومه‌های آن ۱۳ روز سپری شده است. بر اساس گزارش‌ها هنوز درگیری در برخی ساحات بغلان جریان دارد. این گروه ۱۴ روز پیش به ولایت کندز حمله کرده بود. درگیری در شهر کندز برای یک روز دوام کرد، اما در ولسوالی‌های آن برای چند روز متواتر ادامه داشت.

به همین ترتیب ولایت بغلان برای چند روز درگیر جنگ بود. بیش‌تر این درگیری‌ها در حومه‌های شهر پلخمری متمرکز بود. طالبان در حمله به شهر پلخمری و حومه‌های شاهراه کابل شمال را به روی رفت‌وآمد بسته بودند، اما نیروهای امنیتی پنج‌شنبه‌شب (۲۱ سنبله) موفق شدند، شاهراه کابل – شمال را باز کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن