احتمال نقض دوباره تقویم؛ «اختلاف کمیشنران به اعتبار انتخابات صدمه می‌زند»

حسیب بهش

هم‌زمان با تاخیر در آغاز روند بازشماری آرای محل‌های رای‌دهی، نهادهای ناظر از روند انتخابات می‌گویند که احتمال دارد کمیسیون مستقل انتخابات به اعلام نتیجه ابتدایی در ۲۳ عقرب موفق نشود. این کمیسیون تنها هفت روز دیگر زمان دارد تا روند بازشماری و تفتیش آرا را در محل‌های مشکوک به پایان برساند. کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی اما هشدار داده است که در صورت نقش تقویم دوم، «بی‌تفاوت» نخواهند ماند. کمیسیون مستقل انتخابات به تازه‌گی گزارش رسمی شرکت درمالوگ مبنی بر «بی‌اعتبار بودن» حدود ۸۶ هزار و ۲۶۶ رای را دریافت کرده‌ و قرار است به زودی تصمیم‌اش در این مورد و سایر موارد انتخاباتی، از جمله درخواست‌ دسته‌های انتخاباتی مبنی بر ابطال آرا و آغاز روند بازشماری و تفتیش را  همه‌گانی کند.

بر اساس تقویم دوم کمیسیون مستقل انتخابات، قرار است نتیجه ابتدایی در ۲۳ عقرب و نتیجه نهایی در ۱۵ قوس اعلام شود. با این حال اما تنها روند باقی‌مانده انتخابات [بازشماری و تفتیش آرای محل‌های مشکوک] به دلیل جنجال‌ها ۱۳۷ هزار رای‌ای که از سوی شرکت درمالوگ قرنطین شده اعلام شده بود، هنوز آغاز نشده است. شماری از دسته‌های انتخاباتی می‌گویند تا زمان مشخص نشدن سقف واقعی آرا و پایان نیافتن تصفیه رای «ناپاک» از مجموع آن، آغاز روند بازشماری رای‌ محل‌های مشکوک را نمی‌پذیرند. نهادهای ناظر روند انتخابات اما معتقدند که با توجه به زمان باقیمانده برای بازشماری آرای مشکوک، احتمال دارد نتیجه ابتدایی تقویم دوم نیز در زمان معین آن اعلام نشود.

نعیم ایوب‌زاده، رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح تصریح کرد که اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات در ۲۳ عقرب «خیلی مشکل» است. وی علاوه بر این، افزود که کمیسیون مستقل انتخابات بیش‌تر به کار شرکت درمالوگ وابسته است و نتوانسته زمان را به درستی مدیریت کند. آقای ایوب‌زاده افزود: «معلوم می‌شود که کمیسیون از آماده‌گی و دانش بالا برای پیش‌برد کار برخوردار نیست. از همین خاطر زمان مدیریت نمی‌شود و بیش‌تر وابسته به کار شرکت درمالو‌گ اند که خود یک چالش دیگر است.»

پیش از این، بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان «فیفا» نیز از احتمال نقض تقویم دوم کمیسیون مستقل انتخابات سخن گفته بودند. این در حالی است که مسوولان در کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی، نقض تقویم را «نقض قانون» خوانده و گفته‌اند که این کمیسیون در صورت اعلام نشدن نتیجه ابتدایی انتخابات در ۲۳ عقرب، «بی‌تفاوت» نخواهند بود. موضوع نقض احتمالی تقویم دوم انتخاباتی در حالی مطرح می‌شود که دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی به ریاست عبدالله عبدالله پیش‌تر اعلام کرده، شمارش و اعتباردهی به آرای «قرنطین شده دستگاه درمالوگ»، «خارج از زمان انتخابات»، «عکس تکراری» و آرای دستگاه‌های مفقود شده برای این دسته انتخاباتی پذیرفتنی نیست و تا پایان این بحث، روند بازشماری نیز آغاز نخواهد شد.

اختلاف میان کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات

 به نظر می‌رسد اختلاف‌ها میان کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات بالا گرفته است. هرچند مسوولان در این کمیسیون این اختلاف‌ها را در حد یک گفت‌وشنود پنداشته بودند، اما نهادهای ناظر می‌گوید که شدت یافتن اختلاف‌ها میان کمیشنران بر شفافیت و اعتبار روند انتخابات صدمه می‌رساند. 

نعیم ایوب‌زاده افزود که اختلاف‌ها در مورد روند ملی و ساختار قانونی می‌تواند تاثیر منفی بر سلامتی و اعتبار روند انتخابات و نتیجه کار کمیسیون مستقل انتخابات بگذارد. وی تصریح کرد، این موضوع بیان می‌کند که قانون و رهنمودهای حقوقی مورد فراموشی قرار می‌گیرد و تلاش می‌شود که بر «سلیقه‌ها و برداشت‌های شخصی» اتکا شود. آقای ایوب‌زاده هرچند میزان این اختلاف‌ها را اندک خواند، اما افزود که در صورت ادامه این وضعیت، اختلاف‌ها می‌تواند زمینه را برای سوء استفاده دسته‌های انتخاباتی فراهم کند.

پیش از این، یوسف رشید، رییس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان «فیفا» در گفت‌وگو با روزنامه هشت صبح گفته بود که در صورت وجود اختلاف‌ها در درون کمیسیون مستقل انتخابات و حمایت این اختلاف‌ها از خواسته‌های نامزدان، این کمیسیون در حالت «متلاشی شدن» قرار می‌گیرد. وی هم‌چنان تصریح کرده بود که این وضعیت به نفع هیچ طرفی نیست و نیاز است که کمیسیون به تشویق‌های قابل درک پاسخ دهد، از توجه به تشویش‌های غیرقانونی و فرمایشی به صورت شفاف و با جرأت صرف نظر کند و نتیجه را با مردم در جریان بگذارد. مسوولان در کمیسیون مستقل انتخابات اما هنوز در مورد احتمال نقض تقویم دومی و اختلاف میان کمیشنران این کمیسیون، ابراز نظر نکرده‌اند.

انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان برگزار شد و ۱۳ نامزد در آن اشتراک کردند. قرار بود نتیجه ابتدایی آن در ۲۷ میزان و نتیجه نهایی در ۱۶ عقرب اعلام شود، با این حال اما کمیسیون مستقل انتخابات به دلیل تاخیر در انتقال معلومات دستگاه‌ها به سرور مرکزی و تصفیه معلومات توسط شرکت درمالوگ، موفق به اعلام نتایج انتخابات در زمان معین آن نشد. قرار است بر اساس تقویم دوم، نتیجه ابتدایی در ۲۳ عقرب و نتیجه نهایی در ۱۵ قوس اعلام شود. در انتخابات ششم میزان از دستگاه‌های انگشت‌نگاری استفاده شده و با توجه به تعهد کمیسیون مستقل انتخابات و تاکید نامزدان، تنها آرای بایومتریک شده در آن مشروع خوانده شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن