پاپ فرانسیس به عراق می‌رود

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، روز دوشنبه اعلام کرد که قصد دارد سال آینده میلادی به عراق سفر کند. سفر سال آینده پاپ فرانسیس، نخستین سفر یک پاپ به کشور عراق خواهد بود.

به گزارش یورونیوز، رهبر کاتولیک‌های جهان در اظهاراتی خطاب به اعضای یک گروه خیریه که به مسیحیان خاورمیانه کمک می‌کنند، گفت: «وقتی به عراق فکر می‌کنم، یک فکر ثابت همواره همراه من است، جایی که من علاقه‌مندم سال آینده به آن‌جا سفر کنم.»

جنگ و درگیری سال‌های اخیر در عراق باعث مهاجرت گسترده مسیحیان عراق و دیگر کشورهای منطقه از خاورمیانه شده است؛ مسیحیانی که بیش‌تر به جامعه کاتولیک‌ها و ارتدوکس‌ها تعلق دارند.

مسیحیان جمعیتی چند صد هزار نفره را در عراق تشکیل می‌دهند که با غلبه داعش در شمال‌شرق عراق، با رنج و خشونت گسترده‌ای مواجه شدند. با این حال پس از شکست داعش در عراق، اکنون جامعه مسیحیان بار دیگر حقوق و آزادی‌های‌شان را به دست آورده‌اند.

پاپ ژ‌ان پل در سال ۲۰۰۰ خواستار دیدار از شهر قدیمی «تل المقیر» در جنوب عراق شده بود که به طور سنتی زادگاه ابراهیم پیامبر به شمار می‌رود. با این حال مذاکرات با صدام حسین در آن زمان برای این سفر به نتیجه نرسید.

Comments are closed.