پاپ خواستار ایجاد گذرگاه‌های امن برای پناهجویان شد

پاپ فرانسیس در مراسم مذهبی ظهر یک‌شنبه، ۱۶ سرطان، در میدان سن پیتر واتیکان (رم) گفت که جامعه جهانی نباید رخدادهای ناگواری مانند حمله به اردوگاه پناهجویی تاجورا را تحمل کند.

به گزارش دویچه‌وله، رهبر کاتولیک‌های جهان مخاطبان خود را به دعا برای «انسان‌های بی‌پناهی» فرا خواند که در این حمله کشته و زخمی شده‌اند.

سه‌شنبه هفته گذشته در پی دو حمله هوایی به اردوگاه پناهجویان در شرق طرابلس، پایتخت لیبیا، دست‌کم ۵۳ پناهجو جان خود را از دست دادند و ۱۳۰ نفر زخمی شدند.

بنا بر اعلام دولت لیبیا، شمار کشته‌‌گان و مجروجان کم‌تر بوده است.

دفتر هم‌آهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل گزارش کرده بود که نگهبانان تاجورا پس از حمله هوایی به سوی پناهجویان در حال فرار شلیک کرده‌اند. بنا بر آمار این دفتر، در مناطق اطراف طرابلس حدود سه هزار و ۸۰۰ پناهجو در اردوگاه‌های مختلف، بر‌خلاف میل خود اسکان داده شده‌اند.

پاپ فرانسیس هم‌چنین به قربانیان حملات خونین در افغانستان، مالی، بورکینا فاسو و نیجر اشاره و به احترام آن‌ها یک دقیقه سکوت کرد.

روز یک‌شنبه هم‌چنین نامه‌ای به امضای ۶۳ نماینده پارلمان فرانسه منتشر شد در حمایت از افراد و سازمان‌های غیردولتی‌ که پناهجویان را از دریا نجات می‌دهند. بازداشت موقت کارولا راکته، کاپیتان آلمانی یکی از کشتی‌های امدادی پناهجویان در ایتالیا انگیزه نگارش این نامه بوده است.

این نماینده‌گان در نامه سرگشاده خود که روز یک‌شنبه در روزنامه «ژورنال دو دیمانش» فرانسه منتشر شد، از «دستگیری انسان‌هایی که زنده‌گی دیگران را نجات می‌دهند» انتقاد کرده‌اند. آن‌ها با تأکید بر این‌که «اروپا باید مکانی برای انسانیت باقی بماند» از برخورد نهادهای ایتالیا با خانم پیا کلمپ، دیگر کاپیتان آلمانی، انتقاد کردند.

به باور امضاکننده‌گان نامه یادشده، این دو کاپیتان و هم‌چنین خدمه کشتی‌ها و اعضای سازمان‌هایی که کشتی‌های امدادی به آن‌ها تعلق دارند را نباید «به ‌خاطر رفتار انسانی‌شان مجازات» کرد.

این نماینده‌گان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته‌اند که هرچه سریع‌تر بر سر «سازوکاری در سطح اروپا» به توافق برسند. به گفته آن‌ها، بار مسوولیت نباید بر دوش یک کشور باشد، بلکه باید بین کشورها تقسیم شود.

نماینده‌گان لیبرال، نماینده‌گانی از حزب رییس جمهور امانوئل مکرون و هم‌چنین نماینده‌گانی از اپوزیسیون، نامه مزبور را امضا کرده‌اند.

کاپیتان راکته یک هفته پیش در جزیره لامپدوسای ایتالیا، واقع در دریای مدیترانه، بازداشت و به حبس خانه‌گی فرستاده شد. او کشتی امدادی «سی واچ ۳» را با ۴۰ پناهجو با وجود مخالفت نهادهای محلی به ساحل ایتالیا هدایت کرده بود. یک قاضی روز پنج‌شنبه بازداشت او را بی‌مورد دانست و دستور آزادی‌اش را صادر کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن