تأکید پومپئو در کمیته‌ی سنا بر ضرورت «اصلاح» توافق اتمی با ایران

مایک پومپئو، نامزد مقام وزارت خارجه‌ی امریکا روز پنج‌شنبه، ۲۳ حمل در یک کمیته‌ی سنا بر ضرورت «اصلاح» نقص‌های برجام، توافق اتمی با ایران تأکید کرد.

آقای پومپئو همچنین از پاسخ مستقیم و روشن به پرسشی درباره‌ی خروج «یک‌جانبه»‌ی ایالات متحده از برجام خودداری کرد.

مایک پومپئو روز پنج‌شنبه با حضور در کمیته‌ی روابط خارجی سنا به پرسش‌های سناتورهایی پاسخ داد که قرار است به انتصاب او به این مقام تازه رأی دهند.

او در ماه حوت سال ۹۶ و پس از برکناری رکس تیلرسون از مقام وزارت خارجه‌ی امریکا توسط دونالد ترمپ به عنوان جانشین آقای تیلرسون به کنگره معرفی شد.

بخش قابل توجهی از این جلسه پرسش و پاسخ در سنای امریکا به بررسی مسئله‌ی برجام و همین‌طور وضعیت اقتصادی در ایران اختصاص داشت.

در بخشی از این جلسه سناتور دموکرات، بن کاردین نظر مایک پومپئو را درباره‌ی «خروج یک‌جانبه»‌ی امریکا از برجام پرسید.

آقای پومپئو که هنوز تا زمان تأیید توسط کنگره ریاست سازمان «سی‌آی‌ای» را بر عهده دارد، از پاسخ مستقیم درباره‌ی خروج از برجام خودداری کرده و در عوض چند بار بر ضرورت «اصلاح» این توافق اتمی تأکید کرد.

دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا از پیش از آغاز کارزار انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۶ انتقاد جدی از برجام را آغاز کرد و تا کنون نیز بر انتقادات خود پافشاری کرده است.

در ادامه‌ی این انتقادات، آقای ترمپ دو ماه پیش ضرب‌الأجلی را برای رفع «نقائص» مورد نظر خود در برجام تعیین و تهدید کرد که بدون رفع آن‌ها لغو تحریم‌های ایران را تمدید نمی‌کند و از توافق هسته‌ای خارج خواهد شد.

این ضرب‌الأجل روز ۱۲ ماه مه، ۲۲ ثور ۹۷، به پایان می‌رسد.

بر اساس متن جلسه‌ی کمیته، در پی پاسخ مایک پومپئو، سناتور کاردین بار دیگر موکدا این پرسش را مطرح کرد: «اگر نتوانیم برجام را درست کنیم، آیا بهتر است ما از توافقی که ایران به آن پایبند است بیرون بکشیم یا بهتر این است که در آن بمانیم؟»

پومپئو که خود در سال ۲۰۱۵ یعنی زمان امضای توافق به عنوان نماینده‌ی کنگره امریکا با آن مخالف بود، پس از قدری طفره رفتن چنین پاسخ داد که حتا در صورت اصلاح نشدن برجام لازم است که امریکا برای همکاری با متحدانش تلاش کند.

او گفت: «اگر به این نتیجه برسیم که نمی‌توانیم این توافق را اصلاح کنیم، آن وقت همه از جمله من به رییس جمهور توصیه‌هایی خواهیم کرد.»

او ادامه داد: «و اگر هیچ شانسی برای اصلاح برجام نداشته باشیم من به رییس جمهور توصیه خواهم کرد که تا می‌توانیم تلاش کنیم که با متحدان‌مان به نتیجه‌ای بهتر و توافقی بهتر برسیم.»

بنا بر گفته‌های آقای ترمپ، «طول موج» او و مایک پومپئو در مورد برجام یکی است و اصلاً اختلاف نظر بر سر ادامه یا تأیید نشدن برجام یکی از دلایل برکناری رکس تیلرسون در ماه حوت گذشته اعلام شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جیمز متیس، وزیر دفاع امریکا نیز روز پنج‌شنبه با حضور در کمیته‌ای دیگر در سنای ایالات متحده بر همین نکته مورد نظر پومپئو تأکید کرده و گفت که برجام باید اصلاح شود.

مایک پومپئو در بخش دیگری از این جلسه‌ی سنا با اشاره به بالا رفتن قیمت دلار در ایران و وضعیت اقتصادی مردم در کشور، اقتصاد ایران را «بسیار ضعیف» توصیف کرد.

به گفته‌ی نامزد پست وزارت خارجه‌ی امریکا با اشاره به دالر «۵۸۰۰۰ ریالی» در بازار ایران، «ناکامی‌های اقتصادی» دولت کنونی در ایران «مردم [ایران] را به ستوه آورده است.»

در پی جهش بهای ارزهای خارجی در بازار آزاد ایران که نرخ هر دلار امریکا با ثبت رکوردی تازه در یک روز به بیش از شش هزار تومان نیز رسید، دولت حسن روحانی دوشنبه‌ی هفته‌ی جاری اعلام کرد از این پس دالر تک‌نرخی به قیمت ۴۲۰۰ تومان عرضه می‌شود.

با این حال با وجود وعده‌ی دولت، صرافان ایران می‌گویند بازار ارز فعالیت چندانی ندارد و دالری با این قیمت از سوی دولت توزیع نشده است.

در بیانیه‌ای که در ابتدای جلسه قرائت شد، مایک پومپئو اشاره کرد که در صورت تأیید سنا، در نشست گروه هفت کشور صنعتی دنیا و اجلاس سازمان ناتو که قرار است در ماه جاری میلادی برگزار شود، درباره برجام با متحدان امریکا به گفت‌وگو خواهد نشست.

آقای پومپئو در جلسه‌ی روز پنج‌شنبه به پرسش‌های متعددی هم درباره‌ی روسیه و اتهام دخالت این کشور در انتخابات ریاست جمهوری امریکا و همین‌طور مسئله‌ی کوریای شمالی و فعالیت‌های اتمی‌اش پاسخ داد.

او تأکید کرد که در پی «تغییر رژیم» در کوریای شمالی نیست.

دیدگاه are closed.