پمپئو نماینده‌گان دولت و طالبان را به توافق سریع روی نقشه راه سیاسی و آتش‌بس جامع تشویق کرد

۸صبح، کابل: مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا در دیدارهای جداگانه با هیأت مذاکره‌کننده دولت و طالبان در دوحه، آن‌ها را تشویق کرده‌ است که هرچه سریع‌تر روی یک نقشه سیاسی و آتش‌بس جامع توافق کنند.

در اعلامیه‌های جداگانه که وزارت خارجه امریکا از این دو دیدار نشر کرد، آمده است که پمپئو خواستار کاهش چشم‌گیر خشونت‌ها در افغانستان شده است. متحوای این دو اعلامیه مشابه است.

طبق اعلام وزارت خارجه امریکا، پمپئو از دو طرف به‌خاطر ادامه مذاکره و پیش‌رفت در آن، ستایش کرده است.

او در دیدار با هر دو هیأت، تأکید کرده است که مردم افغانستان انتظار دارند و شایسته آن است که پس از ۴۰ سال جنگ و خون‌ریزی در صلح و امنیت زنده‌گی کنند.

هیأت مذاکره‌کننده دولت نیز اعلام کرده است که برخی از اعضای این هیأت روز شنبه، یکم قوس با مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا در دوحه دیدار کرده‌اند.

در این دیدار، اعضای هیأت مذاکره‌کننده دولت گفته‌اند که مردم افغانستان خواهان حفظ دست‌آوردهای دو دهه اخیر در کشورشان هستند.

هیأت مذاکره‌کننده دولت به مایک پمپئو گفته است که افزایش خشونت‌ها پس از رهایی پنج هزار زندانی طالبان قابل قبول نیست و در تناقض با توافق‌نامه دوحه است. این هیأت آتش‌بس دایمی را خواست مردم افغانستان عنوان کرده است.

در این دیدار، سید منصور سعادت نادری وزیر دولت در امور صلح و زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه وزارت امور خارجه امریکا در امور صلح افغانستان نیز حضور داشته‌اند.

محمدنعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز گفته است که ملا عبدالغنی برادر معاون سیاسی، مولوی عبدالحکیم رییس هیأت مذاکره‌کننده و سایر اعضای هیأت این گروه با مایک پمپئو و هیأت همراهش دیدار کرده‌اند.

طبق معلومات محمد نعیم، در این دیدار دو طرف بر اهمیت توافق‌نامه‌ای که بین‌شان امضا شده و نیز تعهدات دو جانب گفت‌وگو کرده‌اند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در ادامه گفته است که در این دیدار روی پایان فهرست سیاه، رهایی زندانیان باقی‌مانده و موضوعات مرتبط به مذاکرات بین‌الافغانی گفت‌وگو شده است.

پیش‌تر از سفر پمپئو به قطر و دیدارش با هیأت مذاکره‌کننده دولت و طالبان گزارش شد که دو طرف روی کلیات کارشیوه مذاکرات صلح به توافق رسیده‌اند و بن‌بست این مذاکرات شکسته است.

دکمه بازگشت به بالا
بستن