اعلامیه‌ی جمعی از سیاسیون: منطقه و جهان برای جلوگیری از تشدید بحران، نتیجه انتخابات را حمایت نکنند

۸صبح، کابل: جمعی از رهبران سیاسی که روز جمعه، دوم حوت، در خانه‌ی گلبدین حکمتیار در مورد «نتیجه انتخابات و روند صلح» تشکیل جلسه داده بودند، با نشر اعلامیه‌ای مشترک از کشورهای منطقه و جهان خواسته‌اند که برای جلوگیری از تشدید بحران و صدمه زدن به روند صلح، نتیجه انتخابات را حمایت نکنند.

در این نشست حامد کرزی، عبدالله عبدالله، محمد محقق، محمدکریم خلیلی، باتور دوستم، انوارالحق احدی و صلاح‌الدین ربانی حضور داشته‌اند.

رهبران احزاب سیاسی و نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در این اعلامیه‌ گفته‌اند که نشست‌شان را به دنبال اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری و پی‌آمدهای آن برگزار کرده‌اند.

در اعلامیه رهبران احزاب و چهره‌های سیاسی آمده است که انتخابات با «عدم حضور واقعی مردم و نبود بنیادهای قانونی و بر اساس تقلب» برگزار شده و اعلام نتیجه نهایی این انتخابات، «خطر ایجاد تفرقه و آسیب‌رسیدن به پروسه جاری صلح» را به وجود آورده است.

هدف از نشست رهبران احزاب و چهره‌های سیاسی در خانه‌ی گلبدین حکمتیار، فراهم‌سازی زمینه یک تفاهم ملی، خوانده شده است.

رهبران احزاب سیاسی هم‌چنان اعلام نتیجه انتخابات را بر اساس روند «غیرمشروع و در تناقض آشکار با قانون اساسی کشور» خوانده و گفته‌اند که این نتیجه سبب «تعمیق و گسترش» بیش‌تر بحران می‌شود و به همین دلیل مردم آن را نمی‌پذیرند.

در اعلامیه مشترک هم‌چنان آمده است که در این نشست بر ضرورت تشکیل یک «حکومت همه‌شمول» معتقد به روند صلح که ممثل اجماع سیاسی مردم و همکار پروسه‌ جاری صلح باشد، تأکید شده است.

در این نشست هم‌چنان تأکید شده است که صلح ضرورت حیاتی مردم افغانستان است و همه‌ی سیاسیون با اتحاد و هم‌آهنگی برای به نتیجه رسانیدن تلاش‌های صلح و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی اقدام کنند.

در اعلامیه‌ سیاست‌مداران عمدتاً مخالف محمداشرف غنی، از شروع هفته کاهش خشونت‌ و تعیین زمان برای امضای موافقت‌نامه امریکا و طالبان استقبال شده است. در این اعلامیه آمده است: «توقع داریم که این اقدامات منجر به مذاکره بین‌الافغانی، آتش‌بس و صلح پایدار در کشور شود.»

این نشست در حالی برگزار شده است که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری جنجالی شده و عبدالله عبدالله پس از اعلام «حکومت همه‌شمول» دسته انتخاباتی‌اش، به تازه‌گی برای ولایت سرپل یک والی جدید معرفی کرده است. هم‌چنان والی پنجشیر نیز از او اعلام حمایت کرده است.

از جانب دیگر، محمداشرف غنی گفته است که انتخابات ریاست جمهوری در شرایط سخت و زیر فشار برگزار شده است و هیچ کسی صلاحیت انحلال جمهوریت را ندارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن