احزاب سیاسی از بورسیه‌های تحصیلی محروم می‌شوند

۸صبح، کابل: فیصل امین، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی روز سه ‌شنبه (۶ سنبله) در نشست خبری‌ای در کابل گفت از این پس، دادن بورسیه‌های تحصیلی به احزاب سیاسی برای این وزارت قابل قبول نیست.

آقای امین گفت: «سفارت‌خانه‌های خارجی مقیم در کشور که  بورسیه تحصیلی را به احزاب سیاسی  اهدا می‌کنند، خلاف قانون است، باید این بورسیه‌ها به وزارت تحصیلات عالی داده شود، نه به احزاب سیاسی.»

این در حالی است که نمایندگی‌های رسمی‌ کشورهای بیرونی در کابل سالانه برخی از بورسیه‌های تحصیلی را برای اعضا و وابستگان احزاب سیاسی کشور می‌دهند. اکنون وزارت تحصیلات عالی تلاش دارد جلو این کار را بگیرد و مس‍وولیت تمامی ‌این بورسیه‌ها به این وزارت واگذار شود.

سخنگوی وزارت تحصیلات عالی گفت: «بورسیه‌ها باید به وزارت تحصیلات عالی تفویض شود تا مطابق قانون ما متقاضی را برای ادامه‌ی تحصیل به خارج از کشور بفرستیم.»

در حال حاضر دانشگاه‌های کشور در ۷۴ رشته‌ی تحصیلی امکانات تحصیل تا مقطع ماستری را فراهم می‌کند. وزارت تحصیلات عالی در نظر دارد ۱۸ رشته‌ی دیگر را تا مقطع ماستری در دانشگاه‌های دولتی ایجاد کند.

وزارت تحصیلات عالی در حالی از محروم‌ساختن احزاب سیاسی از بورسیه‌های تحصیلی سخن می‌گوید که برخی از دانشجویان بارها از نابرابری در اعطای بورسیه‌های رشته‌های مهم تحصیلی در خارج از کشور شکایت کرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن