چهره‌های سیاسی از پاکستان می‌خواهند در امور افغانستان مداخله نکند

۸صبح، کابل: شماری از چهره‌های سیاسی کشور در واکنش به اظهارات نخست‌وزیر پاکستان مبنی بر ایجاد «حکومت موقت» در افغانستان، آن را مداخله آشکار در امور داخلی عنوان کرده و از مقام‌ها در اسلام‌آباد خواسته‌اند که در امور داخلی افغانستان مداخله نکنند.

دفتر حامد کرزی، رییس جمهور پیشین کشور، در خبرنامه‌ای اعلام کرده است که اظهارات عمران‌خان مداخله صریح در امور داخلی افغانستان است. در این خبرنامه به نقل از آقای کرزی آمده است: «ما با کشورهای همسایه و منطقه خواهان روابط نیک و استوار بر احترام متقابل هستیم، در مقابل از حکومت پاکستان و سایر کشورها هم می‌خواهیم تا براساس حسن نیت و احترام دوجانبه از هم‌چو اظهارات و مداخلات در امور داخلی افغانستان، تحت عناوین مختلف چون پیشنهاد ایجاد اداره موقت و مسایل مربوط به انتخابات ما، جداً اجتناب ورزند.»

محمدحنیف اتمر از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری که یکی از داعیه‌داران ایجاد حکومت «سرپرست» پس از ماه جوزای سال جاری است، نیز اظهارات عمران‌خان درباره ایجاد حکومت موقت را دخالت آشکار در امور داخلی افغانستان خوانده است. در خبرنامه‌ای که از سوی دفتر آقای اتمر منتشر شده، آمده است که اظهارات نخست‌وزیر پاکستان، خلاف عرف و نرم‌های دیپلماتیک است و اصل حاکمیت ملت‌ها بر سرنوشت‌شان را نقض می‌کند.

آقای اتمر روز گذشته در مزار شریف در سخنانی اعلام کرد که ایجاد حکومت موقت پس از ماه جوزای سال جاری از اولویت‌‎ دسته انتخاباتی صلح و اعتدال است. او موضوع تشکیل حکومت موقت در افغانستان را یک مسأله داخلی عنوان کرده و افزوده است که در این مورد مانع هر‌نوع مداخله کشورهای دیگر خواهد شد.

عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان، به تازه‌گی گفته است که حکومت افغانستان مانع گفت‌وگوهای صلح است و به همین دلیل تلاش‌های صلح به بن‌بست نزدیک شده و برای عبور از این بن‌بست، نیاز است تا حکومت موقت در افغانستان ایجاد شود. به گزارش رسانه‌های پاکستانی، آقای خان روز دوشنبه، پنجم حمل، در صحبت با خبرنگاران گفته است که روند صلح افغانستان زمانی کامیاب خواهد شد که یک «حکومت موقت» و «عادلانه» در این کشور شکل بگیرد. به گفته او، ایجاد حکومت موقت در افغانستان، می‌تواند انتخابات آزاد و شفاف را در این کشور تضمین کند.

دکمه بازگشت به بالا