دومین واقعه مثبت پولیو در پکتیکا؛ یک دختر ۱۲ ماهه برای همیشه فلج شد

۸صبح، کابل: مقام‌های صحی ولایت پکتیکا می‌گویند که یک واقعه مثبت پولیو در ولسوالی برمل این ولایت به تازه‌گی ثبت شده است. قربانی این بیماری این‌بار یک دختر یک ساله است که برای همیشه فلج شده است. این دومین  واقعه مثبت پولیو است که در ولسوالی برمل پکتیکا به ثبت می‌رسد.

عبدالهادی هاشمی، رییس صحت عامه ولایت پکتیکا روز جمعه، دهم عقرب، به روزنامه ۸صبح گفت که این واقعه مثبت پولیو در روستای «توروری» ولسوالی برمل به ثبت رسیده است.

به گفته او، قربانی این بیماری ۱۲ ماه عمر دارد و چهار بار واکسین پولیو را گذرانده و به رغم آن دچار بیماری فلج کودکان شده است.

طبق گفته‌های رییس صحت عامه ولایت پکتیکا، ولسوالی برمل دارای جغرافیای پیچیده و وسیع است و هم‌چنان گروه طالبان مانع تطبیق برنامه واکسین پولیو می‌شود. برنامه واکسین پولیو از ۱۰ ماه به این سو در ولسوالی برمل اجرا نشده است. دلیل آن نیز تهدیدات گروه طالبان خوانده شده است.

ولسوالی برمل در ۹۰ کیلومتری جنوب شهر شرن، مرکز ولایت پکتیکا موقعیت دارد. برمل سرحد مشترک با پشتون‌خواه پاکستان نیز دارد.

رییس صحت عامه پکتیکا می‌گوید که شماری از بی‌جاشده‌گان پشتون‌خواه پاکستان نیز در ولسوالی برمل جابه‌جا شده است.

این دومین واقعه مثبت پولیو است که در جریان سال ۲۰۱۹ میلادی در ولایت پکتیکا به ثبت می‌رسد. با ثبت این واقعه شمار مجموعی واقعه‌های مثبت پولیو در کشور در سال جاری به عدد ۲۰ رسیده است. از این میان، پنج واقعه در هلمند، یک واقعه در ننگرهار، دو واقعه در پکتیکا، هشت واقعه در ارزگان، سه واقعه در قندهار و یک واقعه در کنر در جریان امسال میلادی به ثبت رسیده است.

این رقم در سال گذشته میلادی به ۲۱ مورد می‌رسید. ولایت‌های قندهار، هلمند، ننگرهار و نورستان از ولایت‌هایی‌ است که در آن‌ها واقعه‌های مثبت پولیو در سال ۲۰۱۸ میلادی ثبت شده بود.

بیماری پولیو تداوی ندارد اما قابل پیش‌گیری است. کودکانی که به این بیماری مصاب می‌شوند یا برای همیشه فلج خواهند بود یا هم جان‌شان را از دست می‌دهند.

وزارت صحت عامه در بیستم میزان یک کمپین پنج روزه تطبیق واکسین پولیو در ۳۲۴ ولسوالی را برای محو بیماری پولیو به راه انداخت. این برنامه به هدف معافیت ۸.۵ میلیون کودک زیر پنج سال از بیماری پولیو به در نظر گرفته شده بود.

دکمه بازگشت به بالا