پولیو در هلمند؛ یک دختر هفت ساله برای همیشه فلج شد

۸صبح، کابل: وزارت صحت عامه از ثبت یک واقعه جدید پولیو در ولسوالی موسا‌قلعه ولایت هلمند، خبر داده است. قربانی این بیماری این‌بار یک دختر هفت ساله است که برای همیشه فلج شده است.

میرجان راسخ، مسوول آگاهی عامه برنامه محو پولیوی وزارت صحت عامه، روز سه‌شنبه، بیست‌وپنجم سرطان در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که این واقعه جدید بیماری پولیو در روستای شورا دشت ولسوالی موساقلعه هلمند در جریان هفته جاری ثبت شده است. از ولسوالی موسا‌قلعه هلمند به عنوان مرکز گروه طالبان نامبرده می‌شود.  

با ثبت یک واقعه جدید مثبت پولیو در هلمند، شمار این واقعات در سال جاری میلادی به ۱۱ مورد رسیده است. از این میان، ۱۰ واقعه آن در حوزه جنوب (ولایت‌های قندهار، هلمند و ارزگان) و یک واقعه آن در حوزه شرق‌ (ولایت کنر) ثبت شده است.

میرجان راسخ می‌گوید که از یک سال به این‌سو به دلیل مخالفت طالبان کارزار خانه‌به‌خانه واکسین برای محو پولیو در ولایت‌های جنوبی متوقف شده است و به همین دلیل ویروس فلج کودکان در ولایت‌های جنوبی شیوع یافته است.

بیماری پولیو تداوی ندارد اما قابل پیش‌گیری است. کودکانی که به این بیماری مصاب می‌شوند یا برای همیشه فلج خواهند بود یا هم جان‌شان را از دست می‌دهند.

این در حالی است که در سال گذشته میلادی شمار واقعات مثبت پولیو در افغانستان به ۲۱ واقعه رسیده بود. ولایت‌های قندهار، هلمند، ننگرهار و نورستان از ولایت‌هایی‌ است که در آن‌ها واقعات مثبت پولیو در سال ۲۰۱۸ میلادی ثبت شده بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن