آغاز کارزار یک هفته‌ای پولیو: ۶.۴ میلیون کودک واکسین می‌شوند

۸صبح، کابل: وزارت صحت عامه با آغاز کارزار یک هفته‌ای واکسین پولیو می‌گوید که این وزارت قصد دارد تا ۶.۴ میلیون طفل زیر پنج سال را واکسین پولیو کند.

وزارت صحت عامه با نشر خبرنامه‌ای به رسانه‌ها گفته که کارزار واکسین پولیو ۲۷ ولایت را که در خطر سرایت بلند پولیو قرار دارند، پوشش می‌دهد. به گفته وزارت صحت عامه، این برنامه از دوم تا ششم میزان ادامه دارد. خبرنامه وزارت صحت عامه می‌افزاید که این برنامه پس از آن آغاز می‌شود که چندین واقعه پولیو در زون‌های جنوب و شرق کشور ثبت شده است. گفته شده که در جریان یک هفته گذشته، یک پسر ۱۴ ماهه در ولایت قندهار در اثر مرض پولیو به طور دایم فلج شده است. گفته شده است ولایت‌های قندهار و ننگرهار به گونه ویژه تحت پوشش این برنامه قرار می‌گیرند.

فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه نیز از تلاش‌های جدی این وزارت برای محو پولیو سخن گفته و تٲکید کرده است که وزارت صحت در همکاری با شریکان کاری‌شان به خاطر محو کامل مرض پولیو به صورت جدی متعهد است.

وزیر صحت عامه از همه‌ی خانواده‌ها خواسته است تا کارمندان وزارت صحت عامه را در این زمینه همکاری کنند.

وزارت صحت عامه تاکید کرده که هیچ کودکی نباید اکسین ناشده بی‌ماند، زیرا تنها واکسین پولیو می‌تواند اطفال را از خطر فلج دایمی نجات دهد.

گفتنی است که در حال حاضر، افغانستان، پاکستان و نایجریا سه کشوری‌ست که بیماری پولیو در آن‌جاها هنوز هم واقعه دارد و قربانی می‌گیرد.

دکمه بازگشت به بالا