ادعای تجاوز جنسی توسط پولیس در جاغوری؛ تظاهرات به خشونت کشیده شد و دو مقام امنیتی برکنار شدند

۸صبح، کابل: تجمع اعتراضی باشنده‌گان جاغوری در پیوند به ادعای تجاوز جنسی توسط دو سرباز پولیس بر دو زن در این ولسوالی، به خشونت کشیده شده است. این تظاهرات یک‌شنبه‌شب گذشته آغاز شد و روز دوشنبه، هشتم ثور، نیز جریان داشت.

عارف رحمانی، نماینده مردم غزنی در مجلس نماینده‌گان، گفته است که تظاهرات باشنده‌گان جاغوری به دلیل «ناشی‌گری و بی‌مسوولیتی» رهبری امنیتی و اداری ولسوالی جاغوری به «خاک و خون» کشیده شده است.

در تصاویر و ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی به نشر رسیده است، نیز دیده می‌شود که در جریان تجمع باشنده‌گان جاغوری در برابر مقر ولسوالی، تیراندازی شده است. باشنده‌گان محل ادعا دارند که پولیس بر معترضان شیلک کرده‌اند که در نتیجه آن یک نفر کشته و نُه نفر دیگر زخمی شده‌اند.

براساس مکتوب درخواستی خان‌علی رادمند، ولسوال جاغوری، برای توظیف یک هیأت از سوی والی غزنی، مردم دو سرباز پولیس را با دو زن ساعت چهار روز یک‌شنبه، هفتم ثور، در یک تپه دیده‌اند. طبق این مکتوب، این دو سرباز پولیس از سوی مردم به تجاوز جنسی متهم شده‌اند. گفته شده است که این دو سرباز پولیس از محافظان فرمانده پولیس و آمر جنایی ولسوالی جاغوری بوده‌اند.

به دنبال آن، مردم دست به تظاهرات زده و خواهان مجازات متهمان و برکناری شماری از مقام‌های محلی شده‌اند. این تظاهرات که از شب گذشته آغاز شد، روز دوشنبه نیز جریان داشت. براساس گفته‌های باشنده‌گان محل، پولیس بر معترضان شلیک کرده و در نتیجه این تظاهرات به خشونت کشیده است.

هم‌‌زمان با این، وزارت امور داخله نیز اعلام کرد که دو سرباز متهم در جاغوری بازداشت شده و زیر تحقیق جدی قرار دارند.

طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله، گفته است که فرمانده پولیس ولسوالی جاغوری با آمر جنایی این ولسوالی از وظایف‌شان برکنار و برای تحقیق بیش‌تر به مرکز خواسته شده‌اند.

به گفته آرین، در عین حال هیأتی برای بررسی همه‌جانبه قضیه از مرکز به ولسوالی جاغوری اعزام شده است.

هم‌زمان دفتر مطبوعاتی والی غزنی نیز اعلام کرده است که محمدامان احسانى، مدیر اجرایی ولسوالى جاغورى، تا تکمیل تحقیقات و روشن شدن موضوع به عنوان سرپرست ولسوالى، عاشق حسین، به حیث سرپرست فرماندهی و محمدتقى به حیث سرپرست مدیریت جنایى ولسوالى جاغورى گماشته شده‌اند.

طبق اعلام این دفتر، هیأتی مختلط اﺯ نماینده‌گان ادارات مختلف از مرکز غزنی به ولسوالی جاغوری اعزام شده‌ است.

دکمه بازگشت به بالا