اعاشه سربازان پولیس در چند ولسوالی ولایت غور نرسیده است

سیدحسن حسینی

وضعیت اعاشه‌ای سربازان پولیس ملی و پولیس محلی در چندین ولسوالی ولایت غور نگران‌کننده است. بر‌اساس گزارش‌های شورای ولایتی و صحبت‌های چند ولسوال این ولایت، از چند ماه به این طرف اعاشه کافی به سربازان داده نشده است. شورای ولایتی غور با تأیید نگرانی‌ها هشدار می‌دهد که اگر وضعیت به همین شکل دوام یابد، سربازان مجبور به ترک وظیفه خواهند شد. در سوی دیگر اداره‌ محلی غور می‌گوید که وظیفه انتقال مواد غذایی به دوش قراردادی‌ها است و آنان مجبور هستند که هر ماه اعاشه سربازان را به آنان برسانند. غور از ولایت‌های استراتژیک غربی کشور به شمار می‌رود و بیم آن می‌رود که تداوم این مشکل راه را برای نفوذ طالبان به قطعات سربازان باز کند.

 

غذای ناکافی سربازان

برخی منابع به روزنامه ۸صبح گفته‌اند که نیروهای امنیتی به ویژه نیروهای پولیس ملی و نیروهای پولیس محلی در شماری از ولسوالی‌های ولایت غور نان و غذا برای خوردن ندارند.

منابع به نقل از برخی مسوولان نظامی و ملکی چند ولسوالی ولایت غور می‌گویند نزدیک به شش ماه است که نیروهای امنیتی در این ولسوالی‌ها اعاشه منظم ندارند و از چند روز به این طرف حتا قراردادی‌های آنان برای‌شان نان و مواد غذایی نفرستاده‌اند. به گفته‌ی منابع، این مشکل در ولسوال‌های دولینه، تولک و تیوره ولایت غور دیده شده است.

محمد‌رفیق اعلم، ولسوال تیوره ولایت غور، در تماس تلفنی به روزنامه‌ ۸صبح می‌گوید که بارها این مشکل را با دفتر والی در میان گذاشته است، اما کم‌تر توجهی از این اداره نسبت به آنان دیده شده است. آقای اعلم می‌گوید که از دست‌کم سه ماه به این طرف نان خشک و حبوبات به فرماندهی پولیس این ولسوالی نرسیده است. وی می‌افزید که از پنج ماه به این طرف هم گاز و مواد سوختی به نیروهای پولیس ملی و پولیس محلی داده نشده است. علاوه بر این وی تصریح می‌کند که بیش‌تر از ۹ ماه است که میوه و سبزیجات به این نیروها توزیع نشده است.

ولسوال تیوره می‌گوید که برای حل مشکل، فرماندهی پولیس مجبور شده بود از قصابی‌ها و نانوایی‌های داخل بازار قرض بگیرد و حالا این مرکز امنیتی از قصابی نزدیک به ۷۰۰ هزار افغانی و از نانوایی نزدیک به یک میلیون و یک صد هزار افغانی قرضدار است. به گفته‌ی وی، بدهکاری فرماندهی پولیس سبب شده که هم قصابی و هم نانوایی دست از کار بکشند.

 

قراردادی‌ها کارشان را بکنند

در همین حال دفتر والی غور می‌گوید که مواد غذایی و اعاشه‌ای نیروهای پولیس به ولسوالی‌ها هر ماه در زمان معین فرستاده می‌شود. عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور، می‌گوید که وظیفه‌ انتقال مواد اعاشه‌ای به ولسوالی‌ها به دوش قراردادی‌ها است و آنان کار خود را باید انجام دهند.

آقای خطیبی تصریح می‌کند که امکان دارد گاهی مواد غذایی به دلیل مسدود بودن راه‌های مواصلاتی به برخی ولسوالی‌ها دیرتر برسد، اما به هر ترتیب اعاشه سربازان باید به وقت معین به آنان توزیع شود.

محمد‌رفیق اعلم، ولسوال تیوره، به روزنامه‌ ۸صبح می‌گوید که اگر روند به همین شکل دوام پیدا کند، امکان دارد نیروهای پولیس وظیفه را ترک کنند. او تصریح می‌کند که باید مشکل نبود اعاشه در سطح وزارت داخله کشور مورد بررسی قرار گیرد.

خواستیم در این مورد با سخنگوی وزارت داخله تماس بگیریم، اما با تلاش زیاد موفق به برقراری تماس با وی نشدیم.

 

سربازان ترک وظیفه می‌کنند

عبدالرحمن عطشان، معاون شورای ولایتی غور، با تأیید گفته‌های ولسوال تیوره می‌گوید که این مشکل را چندین بار نماینده‌گان شورای ولایتی در دفتر والی غور به بحث گرفته‌اند. معاون شورای ولایتی غور می‌گوید که بارها برای حل این مشکل با دفتر والی غور صحبت شده، اما ظاهراً نتیجه‌ای نداشته است.

آقای عطشان می‌گوید که مشکل نبود اعاشه تنها مربوط به یکی دو ولسوالی غور نیست، بلکه در اکثر ولسوالی‌های این ولایت وضعیت به همین منوال به پیش می‌رود. به گفته‌ی آقای عطشان، سربازان پولیس با کم‌ترین امکانات ممکن علیه دشمن ایستاده‌گی می‌کنند و اگر قرار باشد که از معاش و امتیازات عادی آنان کسر شود، دلسردی بین‌شان رخنه کرده و روحیه آنان را تضعیف می‌کند.

معاون شورای ولایتی غور هشدار می‌دهد که اگر پای وزارت داخله در این قضیه باز نشود و دست فاسدان رو نگردد، سربازان پولیس ملی و پولیس محلی در چندین ولسوالی مجبور به ترک وظیفه می‌شوند.

این بار نخست نیست که مسأله اعاشه سربازان تیتر رسانه‌ها می‌شود. پیش از این هم از ولایت بادغیس گزارش‌هایی مبنی بر فساد در اعاشه سربازان پولیس این ولایت رسانه‌ای شده بود. از سایر ولایت‌های کشور هم گاهی صدای این مشکل به گوش رسیده است.

ولایت غور در غرب کشور از مناطق کوهستانی بوده که با ولایت‌های هرات، بادغیس، فراه، دایکندی، بامیان و هلمند مرز مشترک دارد. نگرانی شورای ولایتی از آن است که اگر اعاشه سربازان به وقت معین به آنان نرسد، ممکن است طالبان در صفوف نیروهای امنیتی رخنه کرده و در دراز‌مدت امنیت ولایت‌های هم‌جوار این ولایت هم از آن ناحیه آسیب ببیند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن