دکان‌داران پل‌علم: رویه کارمندان مستوفیت لوگر دوگانه و نامناسب است 

زبیر عباسی

شماری از تاجران و دکان‌داران شهر پل‌علم، مرکز ولایت لوگر، از برخورد دوگانه و حتا زورگویی شماری از کارمندان اداره مستوفیت این ولایت انتقاد می‌کنند. مسوولان محلی طالبان برای ولایت لوگر اما این گفته‌ها را نمی‌پذیرند و می‌گویند با کسانی که مالیه‌شان را نپردازند، برخورد جدی می‌کنند.

محمدسالم حدود سی سال می‌شود که در شهر پل‌علم مصروف دکان‌داری است. وی در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید که با مالیهدهی هیچ نوع مخالفت و یا مشکلی ندارد و مالیه سال ۱۴۰۰ را هم تحویل داده است. این دکان‌دار می‌افزاید که با آن ‌هم در هفته یک یا دو بار کارمندان اداره مستوفیت بدون کدام لیست و جدول ثبت مالیه‌دهنده‌گان، نزدش مراجعه می‌کنند و وی را مورد بازجویی قرار می‌دهند.

 

در همین حال یکی از تاجران این ولایت که نخواست هویتش در گزارش فاش شود، به روزنامه ۸صبح گفت که کارمندان عواید اداره مستوفیت لوگر در کنار بی‌برنامه‌گی‌، با آنان رفتار خشونت‌آمیز دارند. وی افزود که با ارسال دو مکتوب از سوی مستوفیت این ولایت که نسبت گزاف بودن مالیه نتوانسته است آن را امضا کند، از سوی افراد مسلح مورد بازجویی قرار گرفته است که باید آن را بپردازد.

علی‌اکبر که کم‌تر از یک ماه می‌شود به مبایل‌فروشی رو آورده است، می‌گوید که با سرمایه‌ای در حدود چهل هزار افغانی به این کار شروع کرده و برای پرداخت مالیه اداره مستوفیت در پارچه مالیه‌دهی، از وی پنج‌ هزار و ۴۹۰ افغانی درخواست شده است. وی می‌گوید: «کارمندان بیش‌تر براساس روابط و شناخت برخورد می‌کنند، از یک نفر براساس شناختی که دارند، از پنج‌صد هزار افغانی سرمایه سه هزار افغانی مالیه می‌گیرند، ولی از اشخاصی‌ که شناخت و روابط ندارند، از سی الی چهل هزار افغانی سرمایه بیش از پنج هزار افغانی مالیه به زور و خشونت بالای‌شان تعیین و اخذ میکنند.» این دکان‌دار از مسوولان حکومت سرپرست طالبان خواست که در این زمینه توجه جدی کنند و اداره مستوفیت نیز برای گرفتن مالیه پلان منظم و اصل جمع‌آوری مالیه را در نظر بگیرد.

علی‌اکبر تصریح کرد که اداره مستوفیت طبق جدول منظم و از طریق لیست تمام دکان‌داران، تاجران و کسبه‌کاران را شناسایی و با برخورد خوب و بدون زورگویی و خشونت از روی مردم‌سالاری و انسان‌دوستی مالیه را تعیین و آن را جمع‌آوری کنند.

عبدالرفیع مدقق، آمر مالیه‌دهنده‌گان کوچک مستوفیت لوگر یک سلسله مشکلات تاجران و دکان‌داران را می‌پذیرد و می‌گوید که هدف اصلی وزارت مالیه حکومت سرپرست طالبان تاکید بر برخورد مناسب با تاجران و دکان‌داران است. مدقق می‌افزاید که اداره مستوفیت این ولایت برای تقویت بنیاد پروژه‌های اقتصادی وظیفه دارد تا از طریق جمع‌آوری مالیات سطح اقتصاد کشور را افزایش دهد. وی خاطرنشان می‌کند: «اداره مستوفیت این ولایت، برای حل این موضوع و همکاری با تاجران و دکان‌داران جهت آگاهی‌دهی هرچه بیش‌تر‌شان چندین‌ بار از طریق بلندگو در داخل شهر این ولایت اطلاع‌دهی کرده است؛ اما با بی‌توجهی مردم، این اداره مجبور شده است که موضوع را با اداره‌های امنیت ملی، قوماندانی امنیه و مقام والی شریک کند و با استفاده از این اداره‌ها مردم را مجبور سازد که مالیه خود را به وقت تعیین شده آن پرداخت کنند.»

مسوولان مستوفیت این ولایت، از افزیش جمع‌آوری مالیه نسبت به حکومت پیشین نیز خبر می‌دهند. عبدالرفیع علت افزایش آن را فعال شدن تمام ولسوالی‌های شش‌گانه این ولایت می‌دانند که در حکومت قبلی به دلیل جنگ و ناامنی بیش‌تر آن‌ها سقوط کرده بوده و یا این‌که خدماتی ارایه نمی‌کرد‌.

در همین حال انعام‌الله صلاح‌الدین، معاون والی طالبان در لوگر، می‌گوید که در هیچ صورت با دکان‌داران و تاجران از زور و خشونت کار گرفته نشده است، بل از طریق بلندگوی رنجرها به همکاری کارمندان اداره مستوفیت بارها اطلاع داده شده است که تاجران و دکان‌داران مالیه را تحویل بانک کنند. به گفته صلاح‌الدین، دکان‌دارانی که در قسمت مراجعه کارمندان مستوفیت و بازجویی از سوی اداره امنیت ملی و سربازان قوماندان امنیه طالبان شکایت داشته‌اند، این مورد به علت عدم تسلیم‌دهی رسید و یا آویز بانکی‌شان بوده است که پس از تحویلی مالیه بیش‌تر دکان‌داران آن را به مستوفیت نشان نداده و با خود برد‌ه‌اند و این کار سبب سو‌ءتفاهم شده است.

این مقام ارشد طالبان در لوگر برای حل شکایت‌های مردم و رسیده‌گی به مشکلات تاجران و دکان‌داران به مردم اطمینان می‌دهد که رهبری این ولایت در خدمت مردم است و در هیچ صورت نمی‌خواهد مردم آزار و اذیت شوند و یا با آنان رفتار خشونت‌آمیز صورت گیرد.

دکمه بازگشت به بالا