بازیکن دهه؛ ستاره‌ای که راه طولانی را یک‌شبه پیمود

راشدخان،‌ توپ‌انداز تیم ملی کرکت افغانستان، از سوی شورای جهانی کرکت به عنوان بهترین بازیکن بازی‌های ۲۰ آوره یک دهه اخیر شناخته شد. او که بازی‌های ملی را در نیمه‌های دهه اخیر آغاز کرد، توانست خیلی زود رکوردها را جابه‌جا کند و جهان کرکت را به تحسین خودش وا‌دارد. راشد با آن‌که در ترکیب تیم ملی افغانستان خیلی کم به میدان‌های جهانی پا گذاشته، اما توانسته است استعدادش را در بازی‌های باشگاهی کرکت به رخ همه‌گان بکشد. ثبت ۴۰۰ ویکت در حدود ۳۰۰ دیدار و گرفتن مسوولیت‌های خطیر در برخی از رقابت‌ها، کافی بود که کارشناسان در انتخاب او به عنوان بهترین بازیکن درنگ نکنند.

سچن تندوکر، اسطوره کرکت هند، باری گفت: «من همیشه حس می‌کردم که راشدخان اسپینر خوبی است، اما اکنون شک ندارم که او بهترین اسپینر جهان در این چارچوب است. به خاطر داشته باشید که او هم‌چنان مهارت بالای در توپ‌زنی دارد؛ یک پسر فوق‌العاده!»

راشد تنها پنج سال پس از آغاز کرکت، خیلی زود راه ده ساله را یک‌شبه پیمود و بهترین شد. هرچند بگومگو‌یی در مورد سن او مطرح است، اما آن‌چه جهانیان نمی‌توانند انکار کنند، استعداد و درخشش راشد است؛ بازیکنی که هرچند زمینه بازی در تیم ملی برایش کم‌تر مساعد شده، اما در دیدارهای باشگاهی همیشه ستاره‌ است و خوش می‌درخشد؛ چیزی شبیه مسی در فوتبال.

او حالا ۲۲ سال دارد و در هر لیگی که پایش باز شده، رکوردهایی را جابه‌جا کرده است؛ از لیگ برتر کرکت هند تا آسترالیا و دیگر کشورها. راشدخان همین حالا در آسترالیا است و برای تیم آدلاید استرایکرز می‌درخشد. در آخرین دیداری که او داشت، ۲۹ دوش انجام داد و دو بازیکن حریف را از میدان خارج کرد. این عمل‌کردش کافی بود که بهترین بازیکن میدان لقب بگیرد و بر آخرین تصمیم شورای جهانی کرکت صحه بگذارد.

راشدخان در پنج سال از زنده‌گی ورزشی‌اش، ده‌ها رکورد جابه‌جا کرد و به اولین بازیکن جوانی بدل شد که به ۳۰۰ ویکت در بازی‌های ۲۰ آوره رسیده است. افزون بر این، او بارها درخشش داشت و یک بار موفق شد پنج بازیکن حریف را تنها در دو آور از میدان خارج کند. راشد هم‌چنان در یک دیدار تنها ۱۸ دوش به حریف داد و در برابر آن، هفت بازیکن حریف را از میدان خارج کرد. این یکی از بهترین عمل‌کردها در تاریخ کرکت است. دو سال پیش، بهترین بازیکن تیم‌های رده دوم شورای جهانی کرکت شد و در ادامه در ترکیب تیم ۲۰ آوره جهان در سال ۲۰۱۸ جای گرفت. او حتا یک بار در چهار توپ، چهار بازیکن حریف را از میدان خارج کرد.

این اما پایان کار نبود. راشدخان به روند رو به رشد خود ادامه داد و در لیگ‌های معتبر کرکت بازی کرد. در آخرین مورد، او با آرای هواداران لیگ برتر هند به عنوان تاثیرگذارترین بازیکن این لیگ در سال ۲۰۲۰ لقب گرفت. راشدخان حالا از خطرناک‌ترین بازیکنان در دنیای کرکت شمرده می‌شود و از دید بازیکنان حریف، او یک ستاره تمام‌عیار است.

سرانجام این تلاش‌ها طعم خوشی داشت و شورای جهانی کرکت روز یک‌شنبه، هفتم جدی، اعلام کرد که راشدخان بخشی از ترکیب بازی‌های ۲۰ آوره یک دهه در کرکت اخیر جهان است. هرچند حضور او قوت قلبی برای افغان‌ها بود و این خبر یک روز پس از آن، به مراتب شیرین‌تر شد؛ زمانی که شورای جهانی کرکت او را بهترین بازیکن بازی‌های ۲۰ آوره در یک دهه اخیر اعلام کرد.

راشدخان در گفت‌وگویش با شورای جهانی کرکت، گفت که افتخار ارزش‌مندی را کسب کرده است و این افتخار وقتی ارزش‌مندتر می‌شود که نصیب فردی از افغانستان شود. او در سهم خود از هواداران و هم‌وطنانش سپاس‌گزاری کرد.

کسب لقب بهترین بازیکن ۲۰ آوره در یک دهه اخیر از سوی راشدخان، با گرمی از سوی مقام‌ها و مردم استقبال شد. محمداشرف غنی، رییس جمهور، کسب این جایزه را جای افتخار و مسرت خواند و گفت که راشدخان و جوانان نظیر وی، تصویر واضحی از افغانستان «آزاد و مترقی» هستند.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، نیز راشدخان را «الگوی جهانی» و «تصویر واضع از افغانستان نوین» خواند. افزون بر مقام‌ها، بیش‌تر شهروندان کشور با نشر تصاویر از راشدخان، کسب این جایزه را افتخاری برای او و کشور خواندند.

راشدخان حالا راه طولانی را یک‌شبه پیموده است؛ بازیکنی که در رقابت با کریس گیل از ویست‌اندیز، ویرات کوهلی و روهیت شرما از هند، اِرِن فینچ از آسترالیا، لاسیت ملینگا از سریلانکا و عمران طاهر از آفریقای جنوبی پیروز شد و جایزه معتبری را کسب کرد. باید دید که دیگر چه از دستش می‌آید، در میدان‌ها چگونه می‌رقصد و چه رکوردهایی را جابه‌جا می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا