خشونت با بلقیس روشن؛ رییس لویه‌جرگه معذرت خواست و رییس پارلمان خواهان اعاده حیثیت شد

۸صبح، کابل: خشونت فزیکی با بلقیس روشن، نماینده مردم فراه در مجلس نماینده‌گان در پی اعتراض او هنگام سخنرانی رییس جمهور غنی در نخستین روز لویه‌جرگه مشورتی صلح واکنش‌های زیادی را برانگیخته است. کمیسیون برگزاری جرگه‌ی مشورتی صلح با انتشار اعلامیه‌ای از خانم روشن معذرت خواسته است. عبدالله عبدالله، رییس لویه‌جرگه مشورتی صلح نیز در گفت‌وگوی تلویزیونی از بلقیس روشن معذرت‌خواهی کرد.

میررحمانی رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان، با انتشار اعلامیه‌ای برخورد فزیکی یک کارمند امنیتی لویه‌جرگه مشورتی با بلقیس روشن را «خلاف تمام ارزش‌ها و معیارهای آزادی بیان، تخطی آشکار و صریح بر حفظ مصونیت پارلمانی» عضو مجلس نماینده‌گان خوانده است. او تأکید کرده است که براساس قانون اساسی نظر و ملاحظه یک فرد عادی نیز باید احترام شود.

آقای رحمانی ضمن این‌که برخورد با بلقیس روشن را توهین به خانه‌ی ملت و اعضای مجلس نماینده‌گان توصیف کرده، خواهان اعاده حیثیت او شده است.

میررحمان رحمانی گفته است مجلس نماینده‌گان به این اقدام «غیرانسانی و خلاف ارزش‌های دموکراسی» اعتراض شدید دارد و آن را محکوم می‌کند. او از ریاست جمهوری و ریاست لویه‌جرگه مشورتی صلح خواسته است که باید این مساله را پی‌گیری کنند.

رییس مجلس نماینده‌گان گفته است که تصمیم نهایی در این مورد را همه اعضای مجلس نماینده‌گان به صورت جمعی خواهند گرفت.

به‌گفته‌ی میررحمان رحمانی، مجلس نماینده‌گان نسبت به برگزاری لویه‌جرگه مشورتی ملاحظه داشت و آن را خلاف قانون می‌دانست، اما با آن‌هم به خاطر مصالح علیای کشور و هم‌چنان تأکید مقامات بلندپایه دولتی، شخصیت‌های بانفوذ و مسوولان برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح در آن شرکت کرده است.

بلقیس روشن، نماینده مردم فراه در مجلس نماینده‌گان، هنگام سخنرانی رییس جمهور غنی اعتراض کرد و شعاری را به این عنوان «باج‌دهی به طالبان وحشی خیانت ملی است»، بلند کرده بود. آقای غنی ضمن دعوت خانم روشن به آرامش، در پاسخ به او گفت: «من باج ده نیستم. شما همکاران‌تان را قناعت دهید. تصمیم از شما است.»

او از سوی یک خانم که گفته شده است از مسوولان امنیتی لویه‌جرگه مشورتی صلح است، مورد خشونت واقع شد. تصاویر نشان می‌دهد که این خانم، بلقیس روشن را به زمین می‌زند.

این اقدام واکنش‌های زیادی را برانگیخته است و شمار زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی به آن واکنش انتقادآمیز نشان داده‌اند.

لویه‌جرگه مشورتی صلح روز جمعه، هفدهم اسد در کابل برگزار شد و قرار شده است که فردا شنبه، هژدهم اسد نیز ادامه یابد. هدف برگزاری این جرگه تصمیم‌گیری درباره رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان است که موضوع رهایی آن‌ها از دلایل تاخیر در گفت‌وگوهای صلح خوانده می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن