دادخواست: لوی‌سارنوالی درباره عمل‌کردهای فراقانونی مولوی انصاری تحقیق کند

۸صبح، کابل: دادخواست تازه‌ای برای بررسی عمل‌کرد مجیب‌‎الرحمان انصاری از سوی لوی‌سارنوالی روی وب‌سایت «دادخواه» که اخیراً چندین کارزار دادخواهانه و مدنی را به صورت آن‌لاین راه‌اندازی کرده، ثبت شده است.

در این دادخواست که عنوانی محمداشرف غنی، رییس جمهور، فرید حمیدی، لوی‌سارنوال و عبدالبصیر انور، وزیر عدلیه کشور نوشته شده، گرداننده‌گان دادخواه و فعالان مدنی، خواهان آغاز تحقیقات لوی‌سارنوالی در مورد عمل‌کرد مجیب‌الرحمان انصاری شده‌اند.

پس از دو روز از ثبت این دادخواست تاکنون نزدیک به دو هزار و ۵۰۰ نفر پای آن امضا کرده‌اند.

مجیب‌الرحمان انصاری، خطیب مسجد جامع گازرگاه در شمال هرات در مصاحبه‌ با رسانه‌ها اعلام کرده است که «حدود شرعی» را بر افراد اجرا کرده و برخی‌ها را نیز به دلیل آن‌چه او سرپیچی از حدود شرعی خوانده، شلاق‌ زده است.

در دادخواستی که رامین انوری در وب‌سایت دادخواه ثبت کرده است، آمده که آقای انصاری به تازه‌گی تشکلی را زیر نام «اداره مرکزی امر به معروف و نهی از منکر» در منطقه گازرگاه شهر هرات ایجاد کرده و با نشر اعلامیه‌هایی مردم را تهدید به مجازات کرده است.

این عمل مجیب‌الرحمن انصاری در تضاد آشکار با ماده بیست‌و‌هفتم قانون اساسی عنوان شده است.

در این ماده، پی‌گرد، بازداشت و مجازات افراد «تنها و تنها» از صلاحیت‌های نهادهای رسمی عدلی و قضایی است. طبق این ماده، هیچ فرد یا نهادی اجازه ندارد که در این زمینه‌ها به شکل خودسر وارد عمل شود.

در نامه‌ی دادخواه آمده است که «مجیب‌الرحمن انصاری پیروان خود را به خشونت علیه زنان تشویق می‌کند، خواهان حذف شیعیان افغانستان است و با نفرت‌پراکنی، عملاً امنیت فزیکی و روانی جامعه را با خطر روبه‌رو کرده است.»

رامین انوری نوشته است که ماده سی‌و‌پنجم قانون اساسی، ایجاد هر گونه حزب و یا انجمنی را که در راستای اهداف فرقه‌ای عمل کند، ممنوع کرده‌ است.

در نامه هم‌چنان آمده است: «ما امضاء کننده‌گان این دادخواست از لوی‌سارنوالی افغانستان به طور جدی تقاضا می‌کنیم که در مورد صلاحیت قانونی و رسمی مجیب‌الرحمن انصاری در ایجاد اداره‌ای تحت عنوان امر به معروف و نهی از منکر که صلاحیت‌ها و عمل‌کردهای آن براساس قوانین رسمی افغانستان تعریف نشده، و نیز تهدید، ارعاب و مجازات خودسرانه شهروندان از سوی این اداره تحقیق کند.»

عمل‌کرد و سخنان اخیر مجیب‌الرحمان انصاری تا کنون با واکنش‌های متعددی روبه‌رو شده است. به تازه‌گی محمدسرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری از عمل‌کرد و سخنان او انتقاد کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن