دادخواست شماری از شهروندان برای حذف اجمل احمدی از کادر علمی هاروارد

۸صبح، کابل: شماری از مقامات برحال و پیشین حکومت و هم‌چنان افراد شناخته شده در کشور با راه‌اندازی دادخواستی، از دانشگاه هاروارد خواسته‌اند که اجمل احمدی، سرپرست پیشین بانک مرکزی را از کادر علمی این دانشگاه حذف کند.

این شمار از شهروندان افغانستان دادخواست‌شان را به شرط درج نام و آدرس الکترونیکی اشتراک‌کننده‌گان، راه‌اندازی کرده‌اند.

آنان پیش‌تر با فرستادن نامه‌ سرگشاده به دانشگاه هاروارد، گفته بودند که اجمل احمدی افزون بر فساد و سوءاستفاده از صلاحیت‌هایش، در پنهان‌کاری قتل یما سیاوش، گرداننده پیشین تلویزیون طلوع، نقش داشته است.

این شهروندان در نامه‌شان از دانشگاه هاروارد خواسته‌اند که اجمل احمدی را به کادر علمی این دانشگاه راه ندهد.

از سویی هم، خانواده یما سیاوش پیش از این طی یک دادخواست دیگر، گفته بود که جای اجمل احمدی، به عنوان منظون قتل پسرشان در دادگاه است.

بکتاش سیاوش، برادر یما سیاوش یک دادخواستی را زیر نام «عدالت برای یما سیاوش» روز جمعه، بیست‌ویکم عقرب، راه‌اندازی کرد بود که پس از چند روز و جمع‌آوری ۱۰ هزار امضا، بسته شد.

این دادخواست در ادامه مورد هجوم هکرها قرار گرفت و سرانجام حذف شد.

 بکتاش سیاوش، برادر یما سیاوش نیز گفته بود که سرپرست پیشین بانک مرکزی افغانستان، یکی از مظنون‌های اصلی در کشته شدن یما سیاوش است و از او به دادگاه بین‌المللی کیفری و شورای امنیت ملی شکایت کرده است.

کارمندان بانک مرکزی افغانستان و وزارت تجارت و صنایع کشور افزوده‌اند که اجمل احمدی با کارنامه‌ای مملو از فسادی که دارد، نقش مهمی در فروپاشی نظام جمهوری داشته‌ است.

در همین حال، کارمندان بانک مرکزی نوشته‌اند: «برای ما جای تعجب است که یک سازمان بسیار معتبر مانند دانشگاه هاروارد ظاهراً دیدگاه‌های احمدی در مورد علل فروپاشی دولت در افغانستان را مورد توجه قرار می‌دهد.»

اجمل احمدی پس از سقوط کابل، به امارات متحده عربی و سپس به امریکا فرار کرد.

او در ادامه اعلام کرد که جز کادر علمی دانشگاه هاروارد انتخاب شده است.

این اقدام دانشگاه هاروارد با موجی از واکنش‌ها روبه‌رو شد.

گفتنی است که احمدی سند ماستری‌اش را از همین دانشگاه گرفته است.

دکمه بازگشت به بالا