صف انتظار مردم مقابل سفارت پاکستان؛ چرا مشکل ویزا حل نمی‌شود؟

دریافت ویزای پاکستان در این روزها همانند گذشتن از هفت خوان رستم است. متقاضیان ویزا باید روزها و شب‌ها را پشت در سفارت پاکستان بگذرانند تا ویزا دریافت کنند. هرچند هم‌زمان با سفر عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی به پاکستان، کابینه این کشور فیصله کرد که سهولت در روند توزیع ویزا ایجاد شود، اما طوری‌ که دیده می‌شود، کدام تغییری در روند توزیع ویزا نیامده است و متقاضیان هم‌چنان در صف‌های طولانی منتظر دریافت ویزا‌ می‌مانند. این متقاضیان با شکایت از روند توزیع ویزا می‌گویند که اخاذی پولیس و فعالیت کمیشن‌کاران سبب شده که این روند با چالش روبه‌رو شود؛ زیرا آنان در بدل پول به متقاضیان کمک می‌کنند تا ویزای‌شان را زودتر دریافت کنند. از سویی هم متقاضیان ویزا به دلیل دخالت پولیس و کمیشن‌کاران در روند توزیع ویزا، روز دوشنبه، بیست‌ویکم میزان، در کارته‌ی پروان دست به تظاهرات زدند و برای ساعتی جریان ترافیک را مسدود کردند. این تظاهرات اما با دخالت پولیس به پایان رسید و متقاضیان ویزا متفرق شدند. در همین حال پولیس کابل کمیشن‌کاری پولیس را رد می‌کند و می‌گوید که این سربازان تنها برای تأمین امنیت و برقراری نظم، مصروف خدمت‌اند.

روزانه هزاران تن از شهروندان کشور برای دریافت ویزای پاکستان، پشت دروازه‌ی این سفارت در کابل صف می‌بندند‌، اما این سفارت حدود یک هزار الی یک هزار و ۵۰۰ ویزا توزیع می‌کند. این شمار اما برای شمار متقاضیان بسنده نیست. به گفته‌ی متقاضیان ویزا، سفارت پاکستان باید صدور ویزا را بیش‌تر و در عین حال شفاف سازد. هم‌چنان آنان از وزارت امور داخله خواستند که جلو کمیشن‌کاران و پولیس‌هایی که در بدل ویزا اخاذی می‌کنند را بگیرد.

 دُر‌گُل از ولایت جلال‌آباد برای دریافت ویزای پاکستان به کابل آمده است. او که ۶۵ سال سن دارد، می‌گوید هشت شبانه‌روز است که برای تداوی گُرده‌اش در پاکستان، به سفارت این کشور درخواست ویزا داده است، اما هنوز موفق به دریافت آن نشده است. او که شب و روز را در کنار سفارت پاکستان سپری می‌کند، از برخورد پولیس شاکی است. او می‌گوید که پولیس و کمیشن‌کاران از متقاضیان ویزای پاکستان پول می‌گیرند و در بدل آن ویزای این کشور را می‌دهند. او گفت: «در این‌جا اگر پول داشته باشی، ویزه زود گیر می‌آید، اما اگر پول نداشته باشی‌، مجبور هستی که چندین روز را منتظر بنشینی تا ویزه دریافت کنی‌. کمیشن‌کار و پولیس کل‌شان پول می‌‎گیرند. از هر پاسپورت شش تا ده هزار افغانی می‌گیرند. ما که پول نداریم، روزها است که منتظر هستیم، اما نوبت نمی‌رسد.»

محمدولی از ولایت لوگر است. او می‌گوید پنج شبانه‌روز است که انتظار دریافت ویزای پاکستان را می‌کشد، اما به دلیل فعالیت کمیشن‌کاران و پولیس، تاهنوز موفق به دریافت ویزا نشده است. او می‌افزاید که پولیس و کمیشن‌کاران در بدل هر پاسپورت پنج تا پانزده هزار افغانی اخذ می‌کنند و نوبت ویزای پاکستان را می‌گیرند. او گفت: «غریب هستم و مزدوری می‌کنم. روز در صف منتظر می‌نشینم تا نزدیک دروازه می‌رسیم، اما ساعت کاری تمام و دروازه سفارت بسته می‌شود. پنج شبانه‌روز است که این‌جا منتظر هستم، اما نوبت نرسیده است. این‌جا به صورت بی‌قانونی، زیاد ویزه گرفته می‌شود. شماری که پول دارند، به پولیس و کمیشن‌کار می‌دهند، کارشان زودتر حل می‌شود. ما که پول نداریم، منتظر مانده‌ایم.»

نقیب‌الله از متقاضیان دیگر ویزای پاکستان است. او می‌گوید که چالش عمده فراروی دریافت ویزا، کارهای غیرقانونی پولیس و فعالیت کمیشن‌کاران است. به گفته‌ی او، اگر به صورت قانونی به نوبت ویزا توزیع شود، اکثر متقاضیان به زودترین فرصت آن را دریافت می‌کنند. اما به گفته‌ی او، از آن‌جایی‌ که پولیس و کمیشن‌کاران در بدل پول ویزای پاکستان را می‌گیرند، این روند دچار مشکل شده است. او گفت: «کمیشن‌کاران و پولیس‌ها در یک شبانه‌روز چهل لگ افغانی درآمد دارند.»

از جانب دیگر او یاد‌آور شد که اکثر وقت‌ها به دلیل بی‌قانونی شماری از سر دیوار به داخل حیاط سفارت پاکستان داخل می‌شوند که این کار سبب زخمی شدن و حتا مرگ دو تن از متقاضیان ویزا شده است. او هم‌چنان از رویه خشن پولیس و مسوولان این سفارت انتقاد کرد. نقیب‌الله گفت که پولیس با متقاضیان ویزا بدرفتاری می‌کند و گاهی شماری از متقاضیان ویزا را در تشناب‌ها برای مدت کوتاهی حبس می‌کند. او از وزارت امور داخله خواست که جلو این بی‌قانونی‌ها را بگیرد تا متقاضیان ویزا بتوانند بدون پرداخت هزینه و راحت‌تر ویزا دریافت کنند.

در همین حال نهادهای امنیتی اخاذی توسط پولیس را رد می‌کنند و می‌گویند که پولیس برای تأمین امنیت در سفارت پاکستان مصروف انجام وظیفه‌ است. فردوس فرامرز، سخنگوی پولیس کابل، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که پولیس در بخش ویزا کدام نقشی ندارد، بلکه صرف در جهت تأمین نظم و امنیت این سفارت مصروف خدمت‌ است. او گفت در صورتی که متقاضیان اسنادی مبنی بر اخاذی پولیس در دست داشته باشند و بتوانند کارهای غیرقانونی پولیس را اثبات کنند، قوماندانی امنیه کابل به موقع اقدام خواهد کرد. او برای این‌که شکایت‌کننده‌گان بتوانند شکایت‌شان را درج کنند، گفت که آنان می‌توانند به شماره‌های (۰۷۰۰۵۸۸۰۷۴- ۰۷۹۱۲۳۰۹۰۱ و ۰۲۰۲۳۱۲۳۵۴) به تماس شوند و یا اسنادشان مبنی بر کمیشن‌کاری پولیس را ارسال کنند تا پولیس به موقع اقدام کند.

آقای فرامرز اما فعالیت کمیشن‌کاران در این سفارت را رد نکرد. سخنگوی پولیس کابل گفت که پیش از این نیز شماری از کمیشن‌کاران از این ساحه بازداشت و به نهادهای عدلی و قضایی معرفی شده‌اند. او گفت که پولیس کابل متعهد به شناسایی و بازداشت این کمیشن‌کاران است.

گفتنی است که ویزای پاکستان به شمول کابل، از طریق قونسل‌گری‌های این کشور در ولایت‌های جلال‌آباد، قندهار، هرات و مزار شریف نیز صادر می‌شود. در حال حاضر هرچند سفارت پاکستان حدود یک هزار و ۵۰۰ ویزا برای مراجعه‌کننده‌گان صادر می‌کند، اما متقاضیان این رقم را بسنده نمی‌دانند.

دکمه بازگشت به بالا