رییس مخابرات هرات: مردم برای حل مشکل خدمات مخابراتی با طالبان گفت‌وگو کنند

سیدحسن حسینی

کیفیت پایین و قطع و وصل شدن دوام‌دار خدمات مخابراتی شرکت‌های خصوصی در روزهای اخیر سبب شکایت مردم در ولایت هرات شده است. در ولسوالی‌های پنج‌گانه شیندند ولایت هرات، همین اکنون خدمات مخابراتی قطع است و خدمات مخابراتی در نقاط دیگر این ولایت نیز با قطع و وصل زیاد همراه است. ریاست مخابرات هرات برای حل مشکل دو راه حل ارایه می‌کند: یا مردم و متنفذان محلی برای حل مشکل شرکت‌های خصوصی مخابراتی با طالبان وارد گفت‌وگو و مذاکره شوند، یا از مرکز کشور برای حل مشکل تصمیم جدی گرفته شود. اداره‌ی محلی هرات هم می‌گوید در صورتی که شرکت‌های مخابراتی خصوصی در تامین امنیت مراکز مخابراتی مشکل دارند، نیروی امن و نظم عامه می‌تواند آن‌ها را کمک کند. این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که دست‌کم در یک ماه گذشته هشت آنتن مخابراتی در نقاط مختلف هرات از سوی طالبان تخریب شده است.

 

حل مشکل کار ما نیست

عاشق‌الله علی‌زایی، رییس مخابرات ولایت هرات در یک نشست خبری گفت که برای حل مشکل مخابراتی در این ولایت، مردم باید به طالبان مراجعه کنند و از آنان بخواهند که تهدیدهای امنیتی بر پایه‌های مخابراتی را برطرف کنند. آقای علی‌زایی تصریح کرد که ریاست مخابرات فقط نقش نظارتی بر خدمات و کارکرد شرکت‌های مخابراتی را داشته و توان اعمال فشار و جریمه بر شرکت‌های مخابراتی خصوصی به دلیل قطع جریان ارتباط را ندارد.

قطع بودن خدمات مخابراتی در هرات پس از آن تیتر رسانه‌ها شد که چند روز پیش، از ولسوالی شیندند هرات خبر رسید که تمام شبکه‌های مخابراتی در آن‌جا قطع شده است. پس از آن قطع ارتباط مخابراتی به سرعت گسترش یافت و از آن روز تا حالا ولسوالی‌های پنج‌گانه شیندند به خدمات مخابراتی دسترسی ندارند. هرچند رییس مخابرات هرات گفته که برای حل این مشکل اقدام‌هایی صورت گرفته اما تأکید می‌کند که مردم باید بیش‌تر از این منتظر باشند.

بنا بر گزارش ریاست مخابرات ولایت هرات، همین اکنون در تمام ولسوالی‌های این ولایت خدمات مخابراتی با کیفیت‌های مختلف قطع است. گزارش این ریاست نشان می‌دهد که در برخی ولسوالی‌ها به طور نیمه روز، در برخی برای چند ساعت و در برخی مناطق به طور کامل شبکه‌های مخابراتی قطع هستند.

عاشق‌الله علی‌زایی، رییس مخابرات هرات با نگرانی از این وضع می‌افزاید که همین اکنون دست‌کم ۱۱۲ آنتن مخابراتی در ولسوالی‌های مختلف ولایت هرات زیر تهدید مستقیم‌اند. وی تصریح می‌کند که این میزان تهدید نسبت به جمعیت هرات زیاد است و ریاست مخابرات را نگران وضعیت خدمات‌رسانی مخابراتی کرده است.

به گفته‌ وی تهدید شرکت‌های مخابراتی عوامل مختلفی دارد و بُعد سیاسی آن بیش‌تر است. وی می‌افزاید که گزارشی از باج‌خواهی یا زورگیری طالبان از شرکت‌های مخابراتی به ریاست مخابرات نرسیده اما بارها گفته شده هنگامی که طالبان در منطقه‌ای زیر تهدید حمله نیروهای امنیتی قرار دارند، شرکت‌های مخابراتی را مجبور به قطع جریان ارتباط می‌کنند. او هم‌چنان می‌افزاید که بارها گزارش شده که طالبان از ولایت‌های هم‌جوار هرات، شرکت‌های مخابراتی را مجبور به قطع خدمت‌رسانی در نقاط مختلف داخل ولایت هرات کرده‌اند.

رییس مخابرات هرات تصریح می‌کند که در حدود ۳۵ گروه مسلح در این ولایت به عنوان تهدید مستقیم بر شبکه‌های مخابراتی هستند و در مواردی حتا اربابان روستاها و متنفذان محلی هم در تهدید شبکه‌های مخابراتی غیر مستقیم نقش دارند. از دید وی، مشکل قطع خدمات مخابراتی در هرات قابل حل نیست بلکه مسوولان در مرکز کشور توان تصمیم‌گیری‌های بهتر در این زمینه را دارند.

 

۱۱۰ آنتن زیر تهدید

در همین حال اداره تنظیم خدمات مخابراتی یا «اترا» در ولایت هرات پرده از آماری بر می‌دارد که سبب نگرانی ریاست مخابرات شده است.

زمری همدرد، مسوول اداره اترا در هرات می‌گوید که در مجموع ۱۱۰ پایه/آنتن مخابراتی در تمام ولسوالی‌های هرات زیر تهدید مستقیم طالبان قرار دارد و شرکت‌های مخابراتی بنا بر همین تهدیدها، مجبور اند که جریان ارتباط را به روی مردم قطع کنند. او تصریح می‌کند که در برخی ولسوالی‌ها حتا تا ۱۰ آنتن مخابراتی هم غیر فعال است. به گفته‌ آقای همدرد، تنها در سال جاری ۲۷ آنتن مخابراتی در ولسوالی‌های ادرسکن، چشت، اوبه و برخی دیگر از ولسوالی‌های ولایت هرات به آتش کشیده شده است. از این میان تنها از شرکت سلام ۱۳ آنتن مخابراتی در ولایت هرات شامل لیست آنتن‌های سوخته است.

 

طالبان و دزدی تجهیزات مخابراتی در هرات

داستان به همین‌جا ختم نمی‌شود. محمدهارون میر، نماینده فنی شرکت مخابراتی سلام به روزنامه ۸صبح می‌گوید که تهدید طالبان تنها منحصر به شرکت‌های خصوصی مخابراتی نیست بلکه شرکت مخابراتی سلام که دولتی است، نیز از گزند آنان در امان نمانده است. وی می‌گوید که شرکت مخابراتی سلام بیش‌ترین تهدید و آسیب مالی را از جانب طالبان دیده است و در مواردی که شرکت زیر بار تهدید طالبان نمی‌رود، با استفاده از فرصت، این گروه تجهیزات مراکز مخابراتی را دزدی می‌کند. وی می‌گوید که در یک مورد طالبان تجهیزات یک آنتن مخابراتی در روستای «برناآباد» ولسوالی غوریان را دزدیدند و پس از چند روز قصد فروش این تجهیزات آنتن را به شرکت مخابراتی داشتند.

با تمام این‌ها اداره محلی هرات به این نظر است که محروم کردن شهروندان از خدمات مخابراتی قابل قبول این اداره نیست. جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات می‌گوید که بیش‌ترین استفاده از شرکت‌های مخابراتی را شهروندان می‌برند و آنتن‌های مخابراتی نباید هدف نظامی قرار بگیرد. او تاکید می‌کند که اگر شرکت‌های مخابراتی برای تامین امنیت نیاز به همکاری دولتی دارند، اداره محلی و مسوولان مرکزی کشور آماده همکاری هستند. او هم‌چنان می‌افزاید که برای تامین امنیت آنتن‌های مخابراتی، نیروی نظم عامه می‌تواند کمک خوبی برای آنان باشد.

به گفته سخنگوی والی هرات، همان گونه که مراکز اداری در ولسوالی‌های مختلف هرات فعالیت دارند، شرکت‌های مخابراتی هم می‌توانند در دوردست‌ترین نقاط این ولایت به مردم خدمت‌رسانی کنند.

 

تخریب پرشمار مراکز مخابراتی

معضل دسترسی کم و با کیفیت پایین خدمات مخابراتی در افغانستان از مواردی است که بارها تیتر رسانه‌ها شده است. بنا بر گزارش «اترا»، تهدیدهای امنیتی بر مراکز و پایه‌های مخابراتی سبب شده که طی سال جاری ۳۰ درصد خدمات مخابراتی در سراسر افغانستان کاهش یابد. گزارش این اداره حاکی از آن است که از شروع سال جاری تا کنون، ۲۲۰ آنتن مخابراتی در سراسر کشور تخریب شده و از این میان، تنها در روز انتخابات ۴۵ آنتن مخابراتی به آتش کشیده شده است. گزارش «اترا» هم‌چنان نشان می‌دهد که از سال ۱۳۹۰ تا کنون ۹۷۸ آنتن مخابراتی در سراسر کشور از سوی طالبان و «گروه‌های هراس‌افگن» تخریب گردیده و یا هم آتش زده شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن