پنتاگون: وضعیت افغانستان را زیر نظر داریم

۸صبح، کابل: وزارت دفاع امریکا در واکنش به حملات طالبان گفته است که وضعیت امنیتی در افغانستان رو به وخامت است. این وزارت اما تصریح کرده است که مقام‌های امریکایی وضعیت افغانستان را زیر نظر دارند.

جان اف کربی، سخنگوی پنتاگون، روز چهارشنبه، بیستم اسد، در یک نشست خبری گفت که جنگ‌جویان طالبان مراکز ولایات بیش‌تری را تصرف کرده‌اند و اکنون شهر مزار شریف، مرکز ولایت بلخ، زیر تهدید طالبان قرار دارد.

سخنگوی پنتاگون تأکید کرد که در حال حاضر تمرکز امریکا بر حمایت از نیروهای امنیتی افغان از طریق حملات هوایی است. او به خروج نیروهای امریکایی از افغانستان اشاره کرد و افزود که روند خروج به‌گونه منظم و ایمن به پیش می‌رود.

کربی تصریح کرد، به‌ رغم این‌که اوضاع امنیتی در افغانستان وخیم است، اما اکنون قابل برگشت نیست. این در حالی است که پیش‌تر جو بایدن، رییس جمهور امریکا، نیز گفته بود که از تصمیمش پیشمان نیست و نظامیان افغان باید برای کشور و مردم‌شان بجنگند.

سخنگوی پنتاگون اما گفت: «هیچ نتیجه احتمالی نباید اجتناب‌ناپذیر باشد، از جمله سقوط کابل. من فکر می‌کنم که وضعیت کنونی به نوعیت رهبری رهبران سیاسی و نظامی افغان بسته‌گی دارد. آن‌ها از توانایی برخوردارند، از ظرفیت برخوردارند و اکنون واقعاً زمان استفاده از این موارد است.»

او هم‌چنان به فعالیت نیروهای امنیتی کشور اشاره کرد و گفت که نیروهای دولتی افغانستان در برخی مناطق با طالبان جنگیده‌اند. کربی افزود که نیروهای امنیتی افغان نیروی هوایی و تسلیحات مدرن دارند و استفاده از این برتری به نفع دولت افغانستان است.

سخنگوی پنتاگون خاطرنشان کرد که هدف اصلی امریکا از حمله به افغانستان، تنزل گروه تروریستی القاعده بوده است. به گفته او، امریکا به این هدفش رسیده و این گروه در افغانستان متزلزل شده است. به گفته او، اسامه بن‌لادن، رهبر القاعده، نیز کشته شده است.

او اما حضور امریکا و شرکای این کشور در افغانستان را مثبت ارزیابی کرد و گفت که این مهم سبب پیش‌رفت باورنکردنی در افغانستان شده است. به گفته کربی، با حضور امریکا در افغانستان، امید به زنده‌گی افزایش یافت و زمینه آموزش برای میلیون‌ها دختر فراهم شد.

با این‌همه سخنگوی پنتاگون تأکید کرد که امریکا به حضور دیپلماتیک و حمایت مالی خود از فغانستان ادامه خواهد داد.

گفتنی است که سخنگوی پنتاگون در حالی از نظارت این کشور از وضعیت امنیتی افغانستان خبر داده که هم اکنون طالبان در چندین ولایت با نیروهای امنیتی درگیرند. جنگ‌جویان طالبان تاکنون توانسته‌اند نزدیک به ده ولایت را سقوط دهند.

دکمه بازگشت به بالا