پنتاگون‌: چرخ‌بال‌های ارتش سابق افغانستان در تاجیکستان و اوزبیکستان به طالبان سپرده نمی‌شود

۸صبح، کابل: پنتاگون یا وزارت دفاع امریکا روز سه‌شنبه، ۲۸ جدی، اعلام کرده است که چرخ‌بال‌های ارتش سابق افغانستان به این کشور بازگردانده نخواهد شد تا طالبان از آن استفاده کنند.

پس از سقوط دولت پیشین، شماری از پیلوتان نیروهای هوایی کشور چند چرخ‌بال را به تاجیکستان و اوزبیکستان انتقال دادند. محمداشرف غنی، رییس جمهور پیشین نیز با چهار چرخ‌بال به اوزبیکستان فرار کرد.

محمد یعقوب، سرپرست وزارت دفاع طالبان به تازه‌گی به تاجیکستان و اوزبیکستان هشدار داده است که چرخ‌بال‌های ارتش سابق را به افغانستان برگردانند.

با این حال، جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع امریکا در یک نشست خبری گفت که پنتاگون در مورد تصمیم‌گیری درباره سرنوشت این چرخ‌بال‌ها کار می‌کند.

او در عین حال گفت که جزییات تازه در مورد تصمیم‌گیری درباره سرنوشت چرخ‌بال‌ها ندارد، اما افزود: «فکر می‌کنم می‌توان فرض کرد که چرخ‌بال‌ها به افغانستان فرستاده نخواهد شد تا توسط طالبان استفاده شود.»

سخنگوی پنتاگون می‌گوید که هنوز تصمیم‌نهایی درباره چرخ‌بال‌های ارتش سابق افغانستان گرفته نشده است.

در این نشست خبری، از سخنگوی وزارت دفاع ملی درباره گزارش سیگار یا بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان در مورد فروپاشی نیروهای هوایی افغانستان نیز پرسیده شد.

پاسخ جان کربی این بود که داده‌های این گزارش مربوط به جنوری سال ۲۰۲۱ می‌شود. به گفته او، این گزارش کمک دیرینه امریکا به نیروهای هوایی افغانستان را تصدیق می‌کند. سخنگوی پنتاگون گفت که نیروهای هوایی افغانستان از نیروهای زمینی قاطعانه حمات می‌کردند.

او افزود که چالش‌های مطرح شده در گزارش سیگار توسط وزارت دفاع امریکا شناسایی شده بود و مورد توجه همه متحدان امریکا بود. سخنگوی پنتاگون گفت که با توجه به این چالش‌ها، امریکا متعهد به حمایت از این نیروها بود.

پس از ورود طالبان به کابل، نیروهای هوایی افغانستان به سرعت فروپاشید. کارشناسان می‌گویند که نیروهای هوایی افغانستان که در آن زمان مقامات حکومت پیشین می‌گفتند، ۹۶ درصد عملیات را مستقلانه اجرا می‌کنند، به شدت به حمایت نیروهای ناتو متکی بودند. به قول کارشناسان، فروپاشی ارتش افغانستان مدت‌ها قبل از سقوط کابل آغاز شده بود.

وقتی از سخنگوی پنتاگون در مورد به رسمیت شناختن دولت و ارتش طالبان پرسیده شد، گفت که این موضوع مربوط به وزارت خارجه می‌شود، اما تأکید کرد که دولت امریکا درباره این که حقوق بشر و حقوق شهروندی از سوی طالبان رعایت شود، اجماع دارد. جان کربی هم‌چنان گفت که امریکا مسوولیت مهم و جدی در قبال مبارزه با تروریسم دارد و این کشور توانایی‌های زیادی در این امر دارد و از همه امکانات استفاده می‌کند تا اطمینان حاصل کند که افغانستان به پناه‌گاه امن تروریسم بدل نمی‌شود.

دکمه بازگشت به بالا