دست‌فروشان در هلمند: شهرداری طالبان در لشکرگاه به اخاذی روی آورده است

۸صبح، هلمند

دست‌فروشان در ولایت هلمند از جمع‌آوری پول توسط شهرداری طالبان در شهر لشکرگاه شکایت دارند و مسوولان این ادراه را به اخاذی متهم می‌کنند. آنان می‌گویند که با درآمد ناچیزی که دارند نمی‌توانند کرایه ماهانه شهرداری طالبان را بپردازند. این دست‌فروشان از طالبان می‌خواهند که به‌جای اخذ کرایه از دست‌فروشان، زمینه کار را برای آنان فراهم کنند.

احمد (نام مستعار) یکی از دست‌فروشان کنار جاده در شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند است. او در کراچی کوچک‌اش در مرکز شهر ترکاری می‌فروشد. این دست‌فروش توضیح می‌دهد که براساس مقرره وضع‌شده از سوی شهرداری طالبان در لشکرگاه مکلف است برای اشغال هر مترمربع زمین در بازار این شهر، مبلغ ۳۰۰ افغانی کرایه بپردازد. این پول از سوی مسوولان شهرداری طالبان گردآوری و به حساب دولت که زیر اداره طالبان است، واریز می‌شود. احمد می‌افزاید که کارمندان شهرداری کرایه شش ماهه را به‌طور پیشکی از دست‌فروشان مطالبه کرده است. این دست‌فروش خاطرنشان می‌سازد، در صورتی که این مقدار پول را به شهرداری ندهد، محل دست‌فروشی او به کس دیگری به کرایه داده خواهد شد.

زلمی، دست‌فروش دیگری در ولسوالی گرشک ولایت هلمند است. او نیز از پرداخت کرایه محل دست‌فروشی به شهرداری ابراز ناتوانی می‌کند. زلمی می‌گوید که طالبان باید دل مردم را به دست بیاورند تا حکومت‌شان دوام کند؛ نه این‌که بالای مردم ظلم کنند و به بهانه‌های مختلف از شهروندان اخاذی کنند.

این دست‌فروشان می‌افزایند که شهرداری لشکرگاه در بدل اخذ کرایه ماهوار هیچ خدماتی به دست‌فروشان ارایه نمی‌کند؛ در حالی که به سخن آنان، این پول بابت ارایه خدمات شهری از سوی مسوولان شهرداری گردآوری می‌شود.

این در حالی است که صدها دست‌فروش در شهر لشکرگاه با کراچی‌های کوچک چهارتایره و دستی مصروف کارند.

با وجود این، کسبه‌کاران در هلمند از طالبان می‌خواهند به جای وارد کردن فشار بالای آنان، زمینه کار و سهولت بیشتری برای آنان فراهم کنند تا بتوانند مخارج خانواده‌های‌شان را تأمین کنند. شهرداری لشکرگاه اما تاکنون به این خواست دست‌فروشان هلمند پاسخ نداده است.

مسوولان شهرداری طالبان در لشکرگاه، دلیل اخذ پول از دست‌فروشان را کرایه کنار جاده عنوان می‌کنند. به سخن آنان، این دستور از سوی مقام‌های بالا برای آنان ابلاغ شده که دست‌فروشان در بدل زمینی که در اختیار دارند، ماهانه به شهرداری کرایه بپردازند. مسوولان طالبان همچنان تأیید می‌کنند که آنان به جز قرار دادن زمین، خدمات دیگری به دست‌فروشان ارایه نمی‌کنند.

شهرداری طالبان در هلمند نه‌تنها از دست‌فروشان، بلکه حتا از کارگران سر چوک در هلمند نیز روزانه پول جمع‌آوری می‌کند. یکی از مزدورکاران سر چوک در شهر لشرگاه، مرکز ولایت هلمند توضیح می‌دهد که کارمندان شهرداری روزانه مبلغ ۲۰ افغانی از هر کارگر جمع‌آوری می‌کنند.

این کارگران خاطرنشان می‌سازند که از کارگری همه‌روزه مزد به دست نمی‌آورند. به سخن آنان، حتا در روزهایی که بیکار هستند، مکلف‌اند به شهرداری طالبان پول بپردازند. دست‌فروشان شهر لشکرگاه در حالی از پرداخت کرایه ماهوار بابت اشغال جاده به شهرداری ابراز عجز و ناتوانی می‌کنند که وضعیت اقتصادی مردم هلمند با گذشت هر روز بدتر شده روان است.

بیشتر این دست‌فروشان روزانه بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ افغانی عاید دارند؛ مقدار پولی که به گفته آنان مخارج خانواده را تکافو نمی‌کند. آنان اخذ پول از سوی شهرداری را ظلم بر کارگران روزمزد عنوان می‌کنند و انتظار دارند که شهرداری آنان را از تادیه پول معاف کند. مسوولان شهرداری طالبان در شهر لشکرگاه در این باره اظهار نظری نکرده‌اند.

این همه در حالی است که دامنه فقر در کشور با گذشت هر روز بیشتر می‌شود. مسوولان برنامه غذایی جهان گزارش داده‌ که در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد شهروندان افغانستان به غذای مصون دسترسی ندارند. مسوولان این نهاد خواهان کمک دست‌کم ۲۰۰ میلیون دالری برای مقابله با بحران گرسنه‌گی در افغانستان هستند.

با روی کار آمدن رژیم طالبان، شهرداری‌ها در کابل و ولایت‌های کشور بیشتر روی گردآوری عایدات تمرکز کرده‌اند. پیش از این دست‌فروشان در لیسه مریم کابل از برخورد خشن افراد طالبان با افرادی که از پرداخت مالیات شهرداری سر باز می‌زنند، شکایت کرده‌ بودند.

در کنار این، افراد طالبان مدتی پیش غرفه‌های دست‌فروشان را در ساحه سینماپامیر شهر کابل به دلیل عدم پرداخت کرایه مهر‌و‌لاک کردند. صاحبان این غرفه‌ها در صحبت با روزنامه ۸صبح گفتند که توان پرداخت کرایه تعیین‌شده از سوی شهرداری طالبان را نداشتند و از همین‌رو غرفه‌های آنان مهرولاک شده است.

دکمه بازگشت به بالا