صلح اولویت مهم سازمان ملل متحد در افغانستان

۸صبح، کابل: تادامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در افغانستان گفته است که پروسه صلح یکی از اولویت‌های مهم برای افغانستان، سازمان ملل متحد و جامعه جهانی به شمار می‌رود.

نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد این مطلب را در دیدار با محمدعمر داوودزی، رییس دبیرخانه شورای عالی صلح و نماینده ویژه رییس جمهور غنی در امور منطقه‌ای برای اجماع صلح، مطرح کرده است. شورای عالی صلح با نشر خبرنامه‌ای گفته است که این دیدار روز شنبه یازدهم حوت در کابل صورت گرفته است.

به نقل از خبرنامه، دو طرف در این دیدار در مورد روند صلح، برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح، نقش سازمان ملل متحد و اهمیت آن در این پروسه بحث کرده‌اند.

آقای یاماموتو در این دیدار گفته است که سازمان ملل متحد، به همکاری خود با افغانستان، در زمینه صلح ادامه می‌دهد و روند صلح این کشور را حمایت می‌کند. او تأکید کرده است که پروسه صلح یکی از اولویت‌های مهم برای افغانستان، سازمان ملل متحد و جامعه جهانی شمرده می‌شود.

نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد تأکید کرده است که دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در کابل یا «یوناما» تلاش می‌کند تا در هماهنگی با شورای عالی صلح نقش تسهیل‌کننده و زمینه‌ساز را برای گفت‌وگوهای صلح بازی کند.

از جانب دیگر، آقای داوودزی گفته است زمینه برای آمدن صلح در سطح ملی و بین‌المللی فراهم شده است. او تأکید کرده است که به همکاری بیشتر کشورهای منطقه در روند صلح نیاز است.

رییس دبیرخانه شورای عالی صلح پیشتر گفته بود که به رغم تلاش‌های حکومت افغانستان و شورای عالی صلح برای ایجاد اجماع منطقه‌ای صلح، کشورهای منطقه هر کدام ابتکارات ویژه خود را در زمینه صلح اعمال می‌کند.

این در حالی است که پنجمین دور گفت‌وگوهای رسمی نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان که برای دو روز متوقف شده بود، روز شنبه یازدهم حوت در دوحه پایتخت قطر از سر گرفته شد. گزارش شده است که دو طرف پیش‌نویس ابتدایی توافق‌نامه‌ای را تهیه کرده‌اند که ممکن در این دور گفت‌وگوها بر آن توافق شود.

دکمه بازگشت به بالا