لویه‌جرگه مشورتی صلح در نهم ثور برگزار ‌می‌شود

۸صبح، کابل: رییس جمهور غنی در فرمانی  برای تعیین « حدود و چارچوب مذاکره با تحریک طالبان» و « تعریف و چگونگی دست‌یابی به صلح» خواستار برگزاری لویه‌جرگه مشورتی در نهم ماه ثور سال آینده شده است.

در این فرمان ریاست جمهوری که روز دوشنبه، بیستم حوت صادر شد، محمدعمر داوودزی، رییس دبیرخانه شورای عالی صلح به عنوان مسوول کمیسیون برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح گماشته شده است.

رییس جمهور در این فرمان به وزارت مالیه نیز دستور داده است که مصارف مالی لویه‌جرگه را از کود ۹۱ تأمین کند. هم‌چنان وزارت‎های معارف، تحصیلات عالی، امور سرحدات، اقوام و قبایل، ارشاد، حج و اوقاف، امور زنان، امور مهاجرین و عودت‌کننده‌گان، اداره ارگان‌های محلی و شهر داری کابل مکلف شده‌اند با کمیسیون برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح همکاری کنند.

در فرمان هم‌چنان آمده است که این جرگه به منظور «استماع، استفاده موثر و ارج‌گزاری نهادینه به مشوره‌ها، نظریات و تحلیل نماینده‌گان مردم از تمام لایه‌ها و اقشار جامعه، جست‌جوی راه حل و تسریع روند مذاکرات» برگزار می‌شود.

بر اساس فرمان ریاست جمهوری، حکومت در روشنایی نظریات نماینده‌گان مردم که در لویه‌جرگه مشورتی صلح شرکت می‌کنند، «خط مشی صلح و مذاکره» را تهیه و در راستای دست‌یابی به صلح از آن استفاده می‌کند.

این جرگه قرار بود در روزهای ۲۶ تا ۲۹ ماه حوت برگزار شود. اما پیش از این شورای عالی صلح اعلام کرده بود که این جرگه به دلایل مشکلات جوی و تلاش برای همه شمول ساختن آن به تعویق افتاده است.

پیشتر رییس دبیرخانه شورای عالی صلح اعلام کرده بود در لویه جرگه مشورتی صلح حدود ۲ هزارنفر از سراسر کشور شرکت خواهند کرد که حدود ۳۰ درصد آن زنان خواهند بود.

دکمه بازگشت به بالا