جرگه مشورتی صلح گشایش یافت؛ شهر تعطیل، قیمت‌ها بلند و رفت‌و‌آمد دشوار

جرگه بزرگ مشورتی صلح امروز دوشنبه، ۹ ثور در حالی گشایش می‌یابد که رفت‌و‌آمد در جاده‌های داخل شهر کابل به دلیل تدابیر شدید امنیتی، محدود و دشوار شده است.

این وضعیت سبب شده است که قیمت‌های مواد خوراکه به ویژه سبزیجات و میوه‌جات نیز در شهر کابل بلند برود. وزارت داخله می‌گوید که احضارات درجه یک امنیتی در اطراف تالار لویه جرگه و ناحیه پنجم امنیتی پولیس روی‌دست گرفته شده است. در پی احضارات درجه یک امنیتی از چند روز به این طرف بیشتر کوچه‌ها و پس کوچه‌های ناحیه پنجم شهر کابل به روی رفت‌و‌آمد مسدود یا محدود شده است.

به جز این ساحات روز یک‌شنبه، ۸ ثور جاده‌های عمومی دانشگاه کابل، پل باغ عمومی، فروشگاه، باغ بالا، ده‌ افغانان، چهاراهی عبدالحق و مکرویان چهارم به روی رفت‌و‌آمد خیلی محدود شده بود.

شماری اندکی از شهروندان کابل که در سطح شهر برای کار روزانه‌‌شان بیرون شده بود، از این وضعیت شاکی بودند. آنان می‌گویند که قیمت مواد خوراکه و حتا کرایه موتر در داخل شهر بلند شده است. سینمای پامیر که در روز‌های دیگر یکی از ساحات مزدحم و پر رفت‌و‌آمد شهر کابل است، روز گذشته خلوت شده بود.

کم‌تر دست‌فروش و دکانداری برای پیدا کردن لقمه نانی روز گذشته به کار‌های‌شان حاضر شده بودند. عده‌ای محدودی که در شهر برآمده بودند، نیز از وضعیت حاکم در شهر نگران و شاکی بودند.

سواری‌های اعصبانی و خشمگین

مسیری که معمولاً در ۲۰ دقیقه پیموده می‌شد، یک‌ونیم ساعت وقت را در بر گرفت. کرایه هم دو برابر شده بود. سواری‌ها از اقشار مختلف؛ زن، مرد، کودک، جوان پیر و میان سال بودند.

موتر‌ها از مسیر پل باغ عمومی به شهر نو و چهار قلعه به دلیل تدابیر شدید امنیتی رفت‌و‌آمد نمی‌توانست و ناچار از دامن منطقه جوی شیر و از داخل کوچه‌های تنگ و دشوار به قوای مرکز می‌آمد و بعد به جاده‌ی عمومی شهر نو وصل می‌شد.

بسته بودن جاده‌‎ی عمومی پل باغ عمومی، جاده فرعی جوی شیر را که از میان خانه‌ها عبور کرده است، شلوغ کرده بود. رفت‌و‎آمد در جاده‌ی فرعی دامنه جوی شیر به دلیل خم و پیچ بودنش دشوار است. عبور از این مسیر نیاز به راننده‌ی حرفه‌ای دارد.

راننده «فلانکوچ» که من نیز در آن سوار بودم، در راه خیلی بد خو شده بود.

او می‌گفت که اگر به جای ده افغانی کرایه، برایش صد افغانی هم بدهیم، کم است، چون که رفت‌و‌آمد برایش سنگین و پر خطر است. راننده جوان که از شاه دو شمشیره به سمت شهر نو در حرکت بود، در دامن جاده فرعی جوی شیر به سواری‌ها گفت: «مره از شوروای چرب تیر، ۲۰ افغانی کرایه نمی‌دهید، این وضعیت را ببینید، باز هم می‌گویید که ده افغانی کرایه زیاد شده است، موتر را می‌برم و ایستادش می‌کنم.»

سواری‌ها بیشتر از راننده اعصبانی بودند. عزیز، یکی از این سواری‌ها مرد بزرگ سال و پر حرف بود.

عزیز باشنده منطقه چهارراهی شهید شهر کابل بود. او می‌گوید که خانم مریضش را در سینمای پامیر به داکتر آورده بود. او به سختی حرف‌هایش را کنترل می‌کرد. چهره‌اش خشمناک شده بود، گویا کسی به او سخت صدمه رسانده و دنبال انتقامش است.

عزیز می‌گوید: «مردم از گرسنگی می‌میرند، دولت جشن می‌گیرد، اگر سارنوال است، اگر سارندوی است، همه در فکر جیب خود‌اند که چه رقم پرش کنند، یک نفر پیدا نشد که برای این ملک صادقانه خدمت می‌کرد.»

سواری‌های دیگر با دقت به حرف‌های این بزرگ سال گوش می‌دادند. شنونده‌های خوب، به عزیز فرصت بیشتر می‌داد که شکایت‌هایش را ابراز کند.

هر لحظه مزدحم شدن و افزایش موتر در جاده‌ی تنگ، دامنه جوی شیر  انتقاد‌های عزیز را بیشتر می‌کرد.

عزیز خطاب به رییس جمهور گفت: «ای بچه دل درد شوی، با این راه‌بندان، جشن را چه می‌کنی.»

این حرف عزیز سواری‌ها را به خنده می‌آورد و کمی چهره‌های سواری‌ها، بازتر می‌شود. جاده‌هم به روی رفت‌و‌آمد نسبی باز می‌شود و در قوای مرکز می‌رسیم. از آنجا به طرف هسته شهر خلوت است و ایست‌های بررسی هم کم.

به شهر نو کابل می‌رسیم. سلیم در شهر نو کابل دکان آب‌میوه فروشی دارد. او از بلند رفتن مواد اولیه برای دکانش شکایت می‌کند و می‌گوید که نرخ کارتن‌های شیر نسبت به هفته پیش به علت بستن راه‌ها بلند رفته است.

سلیم افزود که تعداد مشتریانش در این هفته نیز خیلی کم شده است. در همین حال احمد جاوید فروشنده سبزیجات و میوه‌جات در منطقه مکروریان سوم شهر کابل می‌گوید که به دلیل بندش راه در دروازه‌های کابل، قیمت مواد خوراکه به ویژه میوه‌جات که از دروازه پلچرخی وارد کابل می‌شود بلند رفته است.

این فروشنده از تعطیلات یک هفته‌یی در شهر شکایت دارد که حتا در یک هفته نتوانسته است یک کارتن سیب برازیلی را که مبلغ ۳۲۰۰ افغانی خریداری کرده‌ است، به فروش برساند.

انجنیر صفی‌الله دکاندار در مارکیت میوه شهر کابل واقع ناحیه چهارم است، او از نیامدن مواد ارتزاقی و میوه‌جات در این مارکیت سخن می‌زند، و فروشنده‌گان از اموال که در گدام‌های دکانین شان ذخیره دارند استفاده می‌کند و به دلیل کمبود این اموال قیمت ها بلند می‌شود.

در اطراف لویه جرگه چه گباست؟

باشنده‌های حوزه پنجم امنیتی پولیس بیشتر از ساحات دیگر شاهد تدابیر شدید امنیتی، محدودیت در رفت و آمد و بلند رفتن مواد غذایی‌اند.

منصور ابراهیمی باشنده خوشحال خان مینه می‌گوید که جاده‌ها و کوچه‌ها در این منطقه الی سرک باغ بالا از سوی نیرو‌های امنیتی به دلیل برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح، بند شده‌است. آقای ابراهیمی می‌گوید این نیرو‌ها خانه‌های را که مشکوک می‌دانند، به شدت بازرسی می‌کنند و حتی بعضی از خانه‌ها را از وجود افراد تخلیه می‌کنند.

در کنار این صبور مختار، باشنده منطقه افشار می‌گوید که راه‌های چهار طرف منطقه‌شان بسته شده است. آقای مختار افزود: «از خانه‌های خود ما برآمده نمی‌توانیم، منطقه ما حالت جنگی به خود گرفته است.» او هم‌چنان گفت که شماری از خانواده‌های خانه‌های‌شان را به خاطر حملات احتمالی درک می‌کنند.

مختار صبور تصریح کرد که قیمت مواد خوراکه بالا رفته است و حتا در دکان‌های محل‌شان میوه و سبزی پیدا نمی‌شود. این باشنده منطقه افشار کابل گفت، نگران‌اند که روز‌های برگزاری جرگه بزرگ مشورتی صلح چگونه سپری خواهد شد.

جرگه بزرگ مشورتی صلح قرار است که امروز دوشنبه، ۹ ثور در کابل با حضور حدود سه هزار تن از اقشار مختلف جامعه گشایش یابد و برای سه روز ادامه پیدا کند. برگزاری این جرگه با مخالفت‌های شماری از دسته‌های انتخاباتی و شخصیت‌های سیاسی کشور رو‌به‌رو است.

 

دکمه بازگشت به بالا