بسته ماندن ریاست پاسپورت؛ مردم و مریض‌داران خواهان توزیع پاسپورت هستند

رضا مرادی

با آن‌که کابینه سرپرست طالبان اعلام شد و سرپرستان به کارشان آغاز کرده‌اند، اما ریاست پاسپورت هنوز در بی‌سرنوشتی قرار دارد و باز نشده است. این امر متقاضیان پاسپورت را نگران کرده است. شماری از این متقاضیان می‌گویند که بیمار دارند و باید آن‌ها را برای درمان به خارج از کشور منتقل کنند. آنان از طالبان می‌خواهند که هرچه زودتر روند توزیع پاسپورت را آغاز کنند تا شهروندان بتوانند مشکلات‌شان را حل کنند. در همین حال با تلاش‌های مکرر، موفق نشدیم پاسخ طالبان در این مورد را داشته باشیم. ریاست پاسپورت اما گفته است که تاکنون طالبان در مورد باز شدن و چگونه‌گی توزیع پاسپورت تصمیم نگرفته‌اند.

پس از سقوط حکومت پیشین توسط طالبان، فعالیت تمامی ادارات دولتی به‌ویژه ریاست پاسپورت به حالت تعلیق در‌آمد. طالبان از‌سرگیری دوباره ادارات دولتی را مشروط به تشکیل کابینه و اعلام حکومت دانستند. اکنون با وجودی‌ که کابینه سرپرست اعلام شده است، اما ریاست پاسپورت و شماری از نهادهای کلیدی هنوز به‌طور رسمی به فعالیت آغاز نکرده‌اند. این نابه‌سامانی‌ها اما شهروندان را با چالش مواجه کرده است. شماری از شهروندان که بیمار دارند یا کسانی‌ که قصد تجارت دارند، منتظر باز شدن ریاست پاسپورت هستند. تاکنون این اداره اما به‌صورت واضح مشخص نکرده است که چه زمانی فعالیتش را از سر می‌گیرد.

محمد‌رسول از شهریان کابل است که از مدت‌ها به این سو چشم به راه است تا اداره پاسپورت باز شود و در‌خواست پاسپورت دهد. او می‌گوید که پدرش مریض است و باید برای درمان به خارج از کشور مراجعه کند. به گفته او، تداوی‌ای که تاکنون انجام شده، برای صحت‌یاب شدن پدرش کارساز نبوده و داکتران توصیه کرده‌اند که به هند یا پاکستان برای تداوی برود. رسول اکنون با اندوه می‌گوید که به دلیل نداشتن پاسپورت، نتوانسته است پدرش را برای درمان به خارج از کشور منتقل کند. او با ابراز نگرانی می‌گوید: «من به‌شدت نگران وضعیت پدرم هستم. اگر واقعاً به‌زودی کارش آغاز نشود و پاسپورت دستگیری‌ام نکند، ممکن است پدرم را تدوای نتوانم. من از مسوولان طالبان می‌خواهم که هرچه زودتر کار توزیع پاسپورت را آغاز کنند. همانند من بسیاری دیگر منتظر دریافت پاسپورت هستند تا بیماران‌شان را برای تداوی به خارج منتقل کنند.»

احمد متقاضی دیگر پاسپورت است. او نیز می‌گوید که برای درمان یک عضو خانواده‌اش به خارج از کشور، به پاسپورت نیاز دارد. احمد تصریح می‌کند که از یک ماه به این سو منتظر باز شدن این ریاست است. به گفته او با وجودی که کابینه سرپرست نیز اعلام شده، اما هنوز ریاست پاسپورت به کارش آغاز نکرده است. او از طالبان می‌خواهد که هرچه زودتر سرنوشت این ریاست را معلوم کنند تا به مشکلات مردم رسیده‌گی شود. به گفته او، اگر روند توزیع پاسپورت از سر گرفته نشود، ممکن ده‌ها بیمار به دلیل تداوی نشدن تلف شوند.

از سوی دیگر شماری از شهروندان پیش از به قدرت رسیدن طالبان برای گرفتن پاسپورت اقدام کرده بودند، اما با سقوط حکومت پیشین، پاسپورت‌شان توزیع نشده است. جمشید از جمله کسانی است که پیش از سقوط حکومت پیشین برای دریافت پاسپورت اقدام کرده، ولی تا حال موفق به گرفتن پاسپورتش نشده است. او می‌گوید: «من تمام کارهای پاسپورتم تکمیل شده است. قرار بود که به تاریخ ۲۳ اسد پاسپورت خود را بگیرم، اما آن روز فکر کنم چاپ نشده بود. بعد فردایش می‌خواستم که بروم و پاسپورتم را بگیرم، ولی طالبان به کابل رسیدند و ادارات بسته شد. حالی که به پسته‌خانه‌ها مراجعه می‌کنم، به من می‌گویند منتظر باشم.»

خواستیم دیدگاه طالبان را نیز در این زمینه داشته باشیم، اما  با تماس‌های مکرر که به سخنگویان آنان داشتیم، موفق به دریافت پاسخ نشدیم.

از سوی دیگر در روزهای اخیر شایعات مبنی بر صدور پاسپورت پس از سقوط حکومت پیشین به نشر رسیده بود. ریاست پاسپورت اما این شایعات را رد کرده و گفته است که بعد از تاریخ بیست‌وچهارم اسد، هیچ پاسپورتی توزیع نشده است. این ریاست اما تصریح کرده است که اگر بعد از این تاریخ پاسپورتی صادر شده باشد، مسوولان مرزی با دارنده‌گان آن برخورد جدی کرده آن‌ها را به نهادهای عدلی و قضایی معرفی می‌کنند. از سوی دیگر ریاست عمومی پاسپورت خاطر‌نشان کرده است که هنوز برای توزیع پاسپورت کدام تصمیم اتخاذ نشده است. این ریاست از مردم خواسته است که به ریاست پاسپورت مراجعه نکنند و شبکه‌های اجتماعی مرتبط به این نهاد را دنبال کنند. به گفته ریاست پاسپورت، هر زمانی که روند توزیع آغاز شود، از طریق صفحه فیس‌بوکش و رسانه‌ها اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

دکمه بازگشت به بالا