مدیریت‌‌های پاسپورت در ولایات تا سه هفته دیگر فعال می‌شوند

مسوولان ریاست پاسپورت وزارت امور داخله حکومت طالبان برای کاهش ازدحام در این ریاست، تلاش دارند مدیریت ریاست پاسپورت را در ولایات تا سه هفته دیگر فعال کنند. عالم‌گل حقانی، سرپرست ریاست پاسپورت، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که برای کاهش ازدحام، آنان طرح جدید روی دست دارند. براساس این طرح، ثبت‌ نام محدود و به ‌اندازه ظرفیت توزیع پاسپورت خواهد بود. آقای حقانی افزود: «در جریان سه هفته، ما تصمیم داریم که مدیریت‌های ولایتی خود را هم فعال کنیم تا مراجعه‌کننده‌گان کم‌تر شود.» شماری از مراجعه‌کننده‌گان ریاست پاسپورت از ازدحام جمعیت در این ریاست شکایت دارند و می‌گویند که مراجعه‌کننده‌گان باید به‌صورت درست مدیریت شوند.

حیدر از ولایت هرات برای گرفتن پاسپورت به کابل آمده است. وی می‌گوید که مریض است و برای درمان باید به خارج از کشور برود. حیدر تصدیق صحی ریاست صحت عامه ولایت هرات را نیز با خود دارد. وی می‌گوید: «دو هفته در هرات دویدم، حالا این‌جا آمده‌ام، شلوغ و بی‌نظمی است. از مردم هم گناه است که با نوبت و بی‌نوبت می‌آیند.»

سرپرست ریاست پاسپورت نیز این مشکل را می‌پذیرد و می‌گوید که یک تعداد مراجعه‌کننده‌گان بدون در‌نظرداشت نوبت می‌آیند و سبب ازدحام می‌شوند. وی از مراجعه‌کننده‌گان خواست که براساس نوبت از پیش تعیین شده برای گرفتن پاسپورت مراجعه کنند.

پس از یک‌ونیم ماه، ریاست پاسپورت روز سه‌شنبه، سیزدهم میزان، از‌ آغاز مجدد روند توزیع پاسپورت خبر داد. عالم‌گل حقانی، رییس پاسپورت، می‌گوید که تا هنوز ۵۰ هزار پاسپورت توزیع و بیش از ۲۵۰ میلیون افغانی عواید جمع‌آوری کرده‌اند. آقای حقانی می‌گوید که در کنار توزیع پاسپورت به متقاضیان ثبت ‌نام‌ شده، بیماران، کارمندان دولتی برای سفرهای رسمی، تاجران، دارنده‌گان دعوت‌نامه و اقامه خارجی‌، زخمیان نظامی و غیرنظامی، کسانی که بورسیه دریافت کرده‌اند و ورزشکاران برای اشتراک در مسابقات بین‌المللی، تسهیل شده است. ریاست پاسپورت در حال حاضر روزانه بین چهار هزار و ۵۰۰ تا پنج هزار پاسپورت توزیع می‌کند.

پیشنهاد ۲۵ هزار دالری رشوت به رییس پاسپورت؛ رشوت‌دهنده بازداشت شد

عالم‌گل حقانی، رییس پاسپورت حکومت سرپرست طالبان، می‌گوید که هفته گذشته پیشنهاد رشوت ۲۵ هزار دالری را در دفتر کاری‌اش دریافت کرده است. آقای حقانی گفت: «یک نفر با ۲۵ هزار دالر در دفترم آمد، برایم پیشنهاد ۲۵ هزار دالر کرد که درخواستی‌های یک تعداد افراد را برای گرفتن پاسپورت امضا کنم. او را دستگیر کردیم. جزایش داده خواهد شد.» وی افزود، ما در اول تعهد کردیم که به هیچ‌کسی فرصت نمی‌دهیم که کمیشن‌کاری کند یا این‌که رشوت بگیرد. رییس پاسپورت تصریح کرد: «ما حدود سه‌صد تن را در بخش‌های مختلف گماشته‌ایم، در نقاط و ساحات مختلف شهر که کمیشن‌کاران را شناسایی کنند. یک تعداد افراد را در هوتل‌ها و دکان‌های عریضه‌نویسی گماشته‌ایم. پیش از این هم یک نفر را بازداشت کرده‌ایم، وی هم برایم پیشنهاد کرده بود که در بدل امضای یک درخواستی، دو‌صد دالر می‌پردازد. با او‌ هم برخورد قانونی کردیم.»

شماری از افرادی که در تلاش گرفتن پاسپورت هستند، نیز می‌گویند که گرفتن پاسپورت به‌صورت غیر‌قانونی نسبت به حکومت پیشین «سخت» شده است. موساخان قصد دارد که برای خانمش پاسپورت بگیرد. وی در تلاش است تا افغانستان را ترک کند، اما خانمش پاسپورت ندارد و به همین دلیل تصمیم دارد که زودتر پاسپورت بگیرد. موساخان می‌گوید که در گذشته در بدل پول یا با واسطه گرفتن پاسپورت آسان بود، اما فعلاً این کار سخت شده است.

براساس برنامه ریاست پاسپورت حداقل تا ۲۰ روز دیگر، برای درخواست‌کننده‌گان جدید پاسپورت توزیع نمی‌شود. عالم‌گل حقانی می‌گوید که شروع ثبت نام متقاضیان جدید پاسپورت را به‌صورت رسمی اعلام خواهد کرد. وی گفت که در حال حاضر برای پنج ماه آینده پاسپورت وجود دارد. آقای حقانی یادآور شد که در آینده نزدیک حدود ۴٫۵ میلیون پاسپورت جدید نیز چاپ خواهند کرد. پیش از این یک شرکت در لیتوانیا پاسپورت افغانستان را چاپ می‌‎کرد. سرپرست ریاست پاسپورت می‌گوید که برای چاپ پاسپورت‌های جدید نیز با این شرکت در حال گفت‌وگو هستند. هنوز معلوم نیست که در این پاسپورت نشان جمهوریت چاپ می‌شود یا امارت، اما تا پنج ماه آینده پاسپورت با نشان جمهوریت توزیع خواهد شد.

بخش دیگر از نگرانی مراجعه‌کننده‌گان، امنیت‌شان است. حیدر، متقاضی پاسپورت، می‌گوید که با توجه به حملات خون‌بار داعش در کندز و قندهار بر نمازگزاران، طالبان باید به‌صورت جدی امنیت محل‌های مزدحم را تامین کنند؛ اما عالم‌گل حقانی می‌گوید که در جاده‌ها و کوچه‌های منتهی به ریاست پاسپورت، حدود ۶۰ نفر «استخبارات» می‌گردند و این‌ها از کسانی که در صدد زیان رساندن باشند یا این‌که زمینه انفجار را فراهم کنند، جلوگیری می‌کنند. سرپرست ریاست پاسپورت یادآور شد که تا هنوز از لحاظ امنیتی هیچ‌گونه مشکلی ندارند.

دکمه بازگشت به بالا