جنبش حفاظت از پشتون: اردوی پاکستان، طالبان را وارد وزیرستان شمالی می‌کند

سران تحریک حفاظت از پشتون ادعا کرده‌اند که اردوی پاکستان بار دیگر فرماندهان طالبان را وارد وزیرستان شمالی کرده‌ است.

منظور پشتین، رهبر جنبش حفاظت از پشتون‌ها در پاکستان گفته است که فرماندهان طالبان زیر نظارت دولت پاکستان بار دیگر به قلعه‌های میرعلی و میران‌شاه آورده شده‌اند.

نظامیان پاکستان تا حال در مورد ادعای این جنبش ابراز نظر نکرده‌اند.

از سویی هم محسن داور، یک سرکرده‌ی دیگر تحریک حفاظت از پشتون‌ها گفته است که مردم وزیرستان از سوی حکومت کاملاً خلع سلاح شده، ولی تندروان هنوز قادر به انجام حملات اند.

در سلسله‌ی مظاهرات تحریک حفاظت از پشتون‌ها به رهبری منظور پشتین، گردهمایی بزرگی در وادی سوات نیز برگزار شد.

برخی از حلقات در پاکستان، تحریک حفاظت از پشتون‌ها را پروژه‌ی استخبارات منطقه (استخبارات هند و افغانستان) می‌دانند، اما منظور پشتین می‌گوید که «پشتون‌ها اکنون از تاپه‌های غدار بودن و اجنت بودن نمی‌هراسند و هر قدری که بر پشتون‌ها از این قبیل تاپه‌ها زده شود، به همان اندازه تحریک بیداری پشتون‌ها به جنبش می‌آید.»

پشتین در جریان دو ماه گذشته، نه تنها در پاکستان، بلکه در میان جوانان پشتون افغانستان نیز محبوبیت پیدا کرده است. هواخواهان پشتین حتا با تقلید از او با بر سر کردن کلاه سرخ، علاقه‌ی‌شان را به او و مرامش نشان می‌دهند.

گردهمایی‌های جنبش دادخواهانه‌ی پشتون‌ها در پاکستان، نخست در واکنش به کشته‌شدن یک جوان قبیله‌ی محسود به دست راو انور، یک مسئول با نفوذ پولیس کراچی آغاز شد. اعتراض‌کننده‌گان از دولت خواستند که راو انور را دست‌گیر کرده به عدالت بسپارند.

آنان همچنان خواستار رسیده‌گی به قضایای پشتون‌هایی شدند که به ناحق توقیف شده‌اند و نیز از دولت خواستند که کمیسیونی را برای روشن‌شدن سرنوشت کسانی که به گونه‌ی مرموز ناپدید شده‌اند نیز تعیین کند.

رفع قیود گشت‌و‌گزار در مناطق قبایلی و پاک‌سازی آن مناطق از وجود ماین‌ها، خواست‌های دیگر جنبش حفاظت از پشتون‌ها در پاکستان است. اما حکومت پاکستان تا حال به اکثر خواست‌های این جنبش عمل نکرده است.

دکمه بازگشت به بالا