اشتراک‌کننده‌گان گردهم‌آیی صلح در هرات: آتش‌بس فوری برقرار شود

خلیل رسولی

شماری از اعضای پیشین گروه طالبان باور دارند، حضور افراد منتسب به جریان‌های سیاسی گوناگون در هیأت گفت‌وگوکننده جمهوری اسلامی افغانستان و وابسته‌گی برخی چهره‌های حاضر در ترکیب هیأت طالبان، سبب ایجاد موانع در پیش‌برد گفت‌وگوهای صلح خواهد شد.

اعضای نهاد «مجمع مردمی صلح» که رهبری آن را یکی از فرماندهان پیشین طالبان بر عهده دارد، از حکومت و طالبان می‌خواهند برای پیش‌رفت در مذاکرات نرمی نشان دهند و مانع پیش‌برد گفت‌وگوها نشوند.

شماری از چهره‌های بانفوذ از ولایت‌های هلمند، قندهار، میدان‌وردک، کابل و ننگرهار، با حضور در گرد‌هم‌آیی صلح‌خواهانه در هرات، از حکومت و طالبان می‌خواهند هرچه زودتر خشونت‌ها را پایان دهند و آتش‌بس برقرار کنند.

بر پایه گفته‌های سخنرانان این مراسم، هدف گردهم‌آیی این است که صدای صلح‌خواهی را بلند کنند و از دو طرف مذاکره‌کننده بخواهند تا برای آتش‌بس و به میان آمدن صلح در کشور بیش‌تر تلاش کنند. آنان، نبود افراد غیر وابسته در ترکیب دو «گروه مذاکره‌کننده»‌ را از  موانع مهم سر راه آمدن صلح و ثمربخش بودن مذاکرات دوحه می‌داند.

سیداکبر آغا، عضو پیشین گروه طالبان و از اشتراک‌کننده‌گان گردهم‌آیی مردمی صلح، به روزنامه ۸صبح می‌گوید اگر چه به گفت‌وگوهای صلح خوش‌بین است، اما باورمند است که باید در ترکیب هیأت گفت‌وگوکننده‌ حکومت و طالبان شماری به عنوان میانجی نیز حضور داشته باشند.

نماینده‌گان نهادهای گوناگون مردمی که از ولایات غرب، جنوب‌غرب، مرکزی و حتا شرق کشور به این گردهم‌آیی در هرات آمده بودند، همه خسته از جنگ و خون‌ریزی بودند و با شنیدن واژه‌ی صلح چهره‌های‌شان باز می‌شد و حتا از شنیدن صلح خرسند می‌شدند.

عبدالقدیر، که از ناامن‌ترین ولایت جنوبی کشور، یعنی هلمند به دنبال صلح تا هرات آمده بود، به روزنامه ۸صبح می‌گوید هر دو طرف درگیر جنگ باید به صلح بیندیشند و دست از زدوخورد بردارند و برای آبادی کشور کنار هم قرار گیرند. او تاکید می‌کند در بیست سال اخیر این مردم بودند که همواره تلفات دادند و هر روز قربانی جنگ‌ها و درگیری‌های حکومتیان و طالبان شده‌اند.

هم‌چنان سیدمحمود هاشمی، که از بالامرغاب، ناامن‌ترین ولسوالی ولایت بادغیس، به این گردهم‌آیی حضور یافته بود، از حکومت و طالبان می‌خواهد که خواست مردم را در نظر گرفته و به آمدن صلح سرتاسری در کشور تلاش کنند.

عبدالرزاق سیفی، از ساکنان ولایت فراه، از دو طرف مذاکره‌کننده، خواهان صلح و به نتیجه رسیدن این گفت‌وگوها است. او می‌گوید: «که سال‌ها است جنگ از مردم ما قربانی گرفته و کشور ما را در عرصه‌های مختلف از پیش‌رفت باز داشته است.» از سویی هم نماینده‌هایی که از دیگر ولایات حوزه‌ غرب در این گردهم‌آیی اشتراک کرده‌اند از حکومت و طالبان می‌خواهند که دست از جنگ بکشند و خواست مردم را نادیده نگیرند.

محمدناصر حفیظی، که از ولایت غور است در این گردهم‌آیی آمده بود، تا صدای صلح‌خواهی مردمش را بلند کند. او برایم قصه کرد که دو گروه مذاکره‌کننده باید هرچه زودتر برای به میان آمدن صلح نخست آتش‌بس کنند و دست از به خاک و خون کشیدن هم‌دیگر بردارند و بیش‌تر از این عامل تباهی کشور نشوند.

محمدشفیق رحمانی، از اشتراک‌کننده‌گان هراتی و عبدالصمد نوری، از اشتراک‌کننده‌گان نیمروز، در نخست از طالبان و حکومت درخواست اعلام آتش‌بس کرده و در پایان خواهان به نتیجه رسیدن مذاکرات صلح دوحه‌ قطر شدند. آنان  تأکید می‌کنند که دو طرف، برای پایان خشونت و جنگ به توافقاتی که در مذاکرات می‌رسند، پای‌بند باشند.

جلیل‌احمد سفیر، نماینده‌ مردم قندهار، در این گردهم‌آیی صلح مردمی، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید مردم از جنگ خسته شدند، دیگر نمی‌خواهند به کشورهای همسایه آوره شوند، آن‌ها می‌خواهند پس از به میان آمدن صلح سرتاسری در کشور خودشان کار، تحصیل و زنده‌گی کنند.

از سوی دیگر آگاهان امور سیاسی به این باور اند که مذاکرات صلح در دوحه‌ قطر بسیار دشوار و زمان‌بر خواهد بود و برای رسیدن به نتیجه‌ واحد در این گفت‌وگوها باید صبر کرد. غلام‌محمد مصون، از آگاهان امور سیاسی به روزنامه ۸صبح می‌گوید رسیدن به صلح بسیار دشوار و زمان‌بر خواهد بود. او دلیل داشتن این دیدگاه را، نزدیک نبودن دیدگاه‌ها و افکار میان حکومت و طالبان عنوان می‌کند.

آقای مصون تاکید می‌کند که در ۴۰ سال گذشته مردم «هیزم سوخت» بودند و همواره در این مدت حکومت‌ها از بیرون کشور بر مردم تحمیل شده و راه حل بیرون‌رفت از این دشواری‌ها را سهیم شدن مردم در حکومت می‌داند.

اشتراک‌کننده‌گان این گردهم‌آیی صلح‌خواهی، با صدور قطع‌نامه‌ای خواهان آزادی زندانیان دو طرف نبرد، پایان دادن به ملیشه‌سازی از سوی حکومت، بررسی «ترورهای هدف‌مند» اخیر در کشور و برقراری آتش‌بس سرتاسری شدند.

این در حالی است که پس از ماه‌های انتظار، سرانجام گفت‌وگوهای مستقیم میان هیأت جمهوری اسلامی افغانستان و هیأت طالبان در قطر آغاز شد و قرار است در روزهای آینده دو طرف بر سر موارد مورد اختلاف صحبت کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن