نگرانی مجلس درباره حفاظت پشتوانه پول کشور؛ «اگر فساد ادامه پیدا کند، گنجینه باختر در امان نخواهد ماند»

۸صبح، کابل: شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان نسبت به سرنوشت گنجینه طلایی باختر که پشتوانه پول ملی کشور به حساب می‌رود، ابراز نگرانی می‌کنند و خواستار انتقال این گنجینه به یک کشور معتبر به عنوان امانت شده‌اند.

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان در نشست روز چهارشنبه، هشتم دلو این مجلس با اشاره به گزارش دفتر سر مفتش ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان درباره قاچاق پول از ترمینال‌های ویژه میدان هوایی کابل گفت: «اگر چنین فساد گسترده ادامه پیدا کند، مطمین باشید که گنجینه طلایی باختر در امان نخواهد بود.»

رییس مجلس نماینده‌گان گفت که طبق گزارش سیگار، پول نقد به گونه غیرقانونی از طریق دروازه‌های ویژه میدان هوایی کابل به خارج کشور انتقال می‌یابد. او تأکید کرد که حکومت در برابر مجلس نماینده‌گان و مردم مسوولیت دارد که پاسخ بدهد این پول‌ها را کی‌ها به خارج کشور انتقال می‌دهند.

میررحمان رحمانی تأکید کرد که باید هرچه زودتر گنجینه طلایی باختر به یکی از معتبرترین کشورهای جهان به صورت امانت فرستاده شود؛ زیرا بانک مرکزی کشور فاقد اعتبار است.

نیلوفر ابراهیمی، عضو دیگر مجلس نماینده‌گان نیز در نشست روز چهارشنبه گفت که گنجینه باختر پس از ۱۳ سال و گردش در ۱۳ کشور با سودآوری ۳۱۴ میلیون به کشور برگردانده شده است.

او گفت که مردم با توجه به فضای بی‌اعتمادی که نسبت به حکومت حاکم است و بانک مرکزی فاقد اعتبار است، نگران سرنوشت گنجینه باختر هستند. بانو ابراهیمی گفت که برگرداندن گنجینه باختر او را به یاد دوران حاکمیت طالبان می‌اندازد که برای ساعت‌ها سیستم امنیتی بانک مرکزی خاموش شده بود تا به «گاو صندوق‌ها» دست برد زده شود.

او با اشاره به خاموش شدن کمره‌های امنیتی بانک مرکزی که چند ماه پیش گزارش شد، نسبت به سرنوشت گنجینه باختر ابراز نگرانی کرد.

نیلوفر ابراهیمی تأکید کرد که با آوردن این گنجینه ارگ نیشینان نشان داده‌اند که از وضعیت کشور آگاهی ندارند و یا هم «پلان شوم» درباره گنجینه باختر دارند.

این نگرانی در حالی مطرح می‌شود که دفتر سرمفتش ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان در گزارش تازه خود گفته است که هنوز هم قاچاق پول و اقلام ممنوعه از میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی صورت می‌گیرد. امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری این گزارش را رد کرده است.

در این گزارش گفته شده است که در سال ۲۰۱۱ به تنهایی ۴.۵ میلیارد دالر از افغانستان خارج شده است.

سیگار به مشکلاتی در بخش مسافران ویژه « VIP» اشاره کرده است. اداره هوانوردی ملکی نیز خروج اسعار از کشور را تهدید بزرگی برای امنیت اقتصادی کشور عنوان کرده است. در گزارش سیگار گفته شده است که مقام‌هایی که از سوی دفتر رییس جمهور تعیین شده و افراد با نفوذ سیاسی از بخش ویژه به ساده‌گی پول را به بیرون انتقال می‌دهند. پیش‌تر گلبدین حکمتیار نیز ادعا کرده بود که هواپیماهای بدون نام و نشان در میدان هوایی کابل نشست و برخاست می‌کند و پول و طلا را قاچاق می‌کند.

وزارت اطلاعات و فرهنگ در ماه حمل امسال اعلام کرد که گنجینه‌های افغانستان که به «گنجینه باختر» مشهور است، پس از ۱۳ سال نمایش در چندین کشور جهان، به افغانستان برگشت داده شده است. این گنجینه شامل ۲۳۱ اثر تاریخی است که از ساحات باستانی «طلا تپه، تپه فلول، آی‌خانم، بگرام و تپه زرگران» کشف شده است.

حسینه صافی، سرپرست آن زمان وزارت اطلاعات و فرهنگ گفته بود که از بابت نمایش گنجینه باختر در ۱۳ کشور ۳۱۴ میلیون و ۳۱۹ هزار و ۴۳۶.۹۶ افغانی به حساب عواید دولت واریز شده است.

از جانب دیگر، چند ماه پیش گزارش شد که کمره‌های امنیتی بانک مرکزی برای ساعاتی خاموش شده است. بانک مرکزی گزارش‌ها درباره «خاموش شدن برق و کمره‌های امنیتی» این بانک به «مدت چهار ساعت» را رد کرده بود. این بانک در عین حال تأیید کرد که شمار محدودی از کمره‌های امنیتی این بانک برای ساعاتی به دلیل بروز مشکل فنی، از فعالیت باز مانده است. بانک مرکزی گفته است که پس از ارزیابی‌ها مشخص شده است که در این مدت به دارایی‌ها و داشته‌های بانک مرکزی آسیب نرسیده است. این اتفاق ساعت ۵:۴۰ عصر روز دوم ماه سرطان رخ داده است.

این موضوع هم سبب نگرانی مجلس نماینده‌گان نسبت به سرنوشت گنجینه طلایی باختر شده است. اجمل احمدی، سرپرست بانک مرکزی رای اعتماد مجلس نماینده‌گان را به دست نیاورده است. مجلس نماینده‌گان بانک مرکزی را به ریاست او را فاقد اعبتار می‌داند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن