کرسی ریاست مجلس نماینده‌گان جنجالی شد

۸صبح، کابل: شماری از نماینده‌گان از نشستن میررحمان رحمانی بر کرسی ریاست پارلمان جلوگیری کردند.

رسانه‌ها دست‌رسی مستقیم به نشست عمومی امروز (یک‌شنبه، ۲۹ ثور) مجلس نماینده‌گان ندارند. با این حال گفته شده است که درگیری لفظی و فزیکی نیز میان نماینده‌گان گرفته است. هم‌چنان گفته شده است که اصولی روی یک کرسی و رحمانی روی کرسی دیگر در جایگاه ریاست مجلس نشسته‌اند و هرکدام ادعای ریاست دارد.  

میررحمان رحمانی روز گذشته با به دست آوردن ۱۲۳ رأی از مجموع آرای ۲۴۷ نماینده حاضر در مجلس از سوی عطامحمد دهقان‌پور به عنوان رییس پارلمان معرفی شد. عطامحمد دهقان‌پور تا روز شنبه رییس موقت مجلس نماینده‌گان بود و امروز رسماً کرسی ریاست مجلس را می‌باید به میررحمان رحمانی واگذار می‌کرد.

کمال‌ناصر اصولی نامزد رقیب رحمانی برای تصدی کرسی ریاست مجلس که ۵۵ رأی را دست آورده بود، با واگذاری کرسی ریاست به میررحمان رحمانی مخالفت کرده است. اصولی می‌گوید که رقیب او در انتخابات روز گذشته نتوانسته است که آرای «۵۰+۱» را به دست آورد و خواستار برگزاری انتخابات مجدد برای ریاست مجلس است.

قابل یادآوردی است که میررحمان رحمانی روز گذشته پس از آن‌که برنده اعلام شد، نیز نتوانست بیانیه‌اش را به عنوان رییس مجلس در تالار عمومی مجلس نماینده‌گان ارائه کند. او پس از آن در دفتر کارش تعهد کرد که از اقتدار و عزت قوه مقننه دفاع خواهد کرد.

در دومین دور انتخابات ریاست مجلس، نصاب مجلس ۲۴۷ نفر اعلام شده بود و نامزد برنده به ۱۲۴ رأی نیاز داشت. اما در این انتخابات ۱۲۳ رأی به نفع میررحمان رحمانی  و ۵۵ رأی به نفع کمال‌ناصر اصولی به صندوق رأی‌گیری ریخته شده بود. هم‌چنان در این انتخابات ۵۳ رأی باطل و ۱۳ رأی سفید و ۳ رأی دیگر مفقود اعلام شده است.

دکمه بازگشت به بالا