هیأت اعزامی مجلس به بدخشان: مسوولان محلی در پیوند به سرکوب تظاهرات به سارنوالی معرفی شوند

۸صبح، کابل: هیأت اعزامی مجلس نماینده‌گان که برای بررسی چگونه‌گی به خشونت کشیده شدن تظاهرات باشنده‌گان فیض‌آباد، به بدخشان رفته بود، نتیجه بررسی‌های خود را اعلام کرد. ‌

این هیأت پیشنهاد کرده است که مسوولان محلی از جمله والی بدخشان باید به خاطر سرکوب اعتراضات از وظایف شان برکنار و به نهادهای عدلی و قضایی معرفی شوند.

خان‌آقا رضایی که ریاست هیأت پنج نفری مجلس نماینده‌گان را بر عهده داشت، روز دوشنبه، سی‌ویکم جوزا، در مجلس عمومی گفت که به والی و پولیس این ولایت از راه‌اندازی تظاهرات اطلاع داده شده بود، اما آنان برای تأمین امنیت و جلوگیری از به خشونت کشیده شدن این تظاهرات کاری نکرده‌اند.

این هیأت می‌گوید که نتیجه بررسی‌هایش نشان می‌دهد که در راستای تأمین امنیت این تظاهرات غفلت وظیفه‌ای، سوء ‌مدیریت، بی‌کفایتی و بی‌پروایی صورت گرفته است که باید عاملان آن مورد بازپرس قرار گیرند.

هیأت مجلس نماینده‌گان تصریح می‌کند که والی جدید به جای ذکریا سودا برای بدخشان معرفی شود و از خلیل‌رحمان جواد، فرمانده پولیس بدخشان، به سبب غفلت وظیفه‌ای بازپرسی جدی شود. والی بدخشان این گزارش را مغرضانه، غیرمسلکی و دور از واقعیت خوانده است.

رضایی تاکید کرد که آمران حوزه‌های امنیتی اول، دوم و سوم شهر فیض‌آباد همراه با فرمانده قطعه ریزرف پولیس که در صحنه حضور داشتند و به دستور دادن شلیک بر معترضان متهم هستند، از وظایف شان برکنار و به نهادهای عدلی و قضایی معرفی شوند.

طبق اعلام این هیأت، معترضان پس از ۱۸ روز کمبود جدی آب روز چهارشنبه، هژدهم جوزا، دست به تظاهرات زدند که پس از به خشونت کشیده شدن این تظاهرات هشت نفر کشته و ۴۲ تن دیگر زخمی شدند.

در همین حال، امنیت ملی بدخشان در گفت‌وگو با هیأت اعزامی مجلس نماینده‌گان گفته است که از جریان اجرای تظاهرات یک هفته قبل به حکومت محلی و پولیس اطلاع داده بودند، اما طرحی برای تامین امنیت معترضان وجود نداشت و جلسه امنیتی نیز از سوی والی برای کنترل وضعیت برگزار نشد.

به گفته امنیت ملی بدخشان، پولیس آماده‌گی کنترل تظاهرات را نداشت و با شلیک به معترضان، غیرمسلکی عمل کرد.

امنیت ملی بدخشان می‌گوید که عقب اعتراضات مردم در بدخشان حزب تحریر قرار داشت که پس از داخل شدن افراد مغرض در میان معترضان به خشونت کشیده شد.

ذکریا سودا، والی ولایت بدخشان، اما به این هیأت گفته است که به پولیس دستور داده بود تا اگر معترضان به داخل ساختمان ولایت شدند به آنان شلیک کنند که به گفته او، معترضان با سنگ و آتش به مقام ولایت حمله کردند. سودا افزوده است که در نتیجه شلیک دو نفر جان باختند و یک نفر دیگر که زخمی شده بود، پس از بهبود به گونه مشکوک جان باخته است.

به گفته او، اگر پولیس بر معترضان شلیک کرده است، باید زندانی شود و اگر کسی به سبب «بی‌عقلی» خودش کشته شده است، در این جا مشکل او نیست.

در همین حال، یافته‌های هیأت مجلس نماینده‌گان نشان می‌دهد که باشنده‌گان شهر فیض آباد، مرکز ولایت بدخشان، برای هر کیلووات برق ۲۸ افغانی برای شرکت خصوصی می‌پردازند.

اعتراضات مردم بدخشان در پیوند به کمبود آب، برق و امنیت که در روز نخست به خشونت کشیده شد، وارد پانزدهمین روز شده است.

دکمه بازگشت به بالا