پارک و سلامت؛ ورزش صبح‌گاهی زنان در پایتخت

شمیم فروتن

ورزش صبح‌گاهی در پارک‌ها تاثیر زیادی بر روح و روان مردم دارد و طبیعت سبز، انگیزه بیش‌تری برای ورزش خلق می‌کند. به همین دلیل بیش‌تر مردم ترجیح می‌دهند که به جای ورزش کردن در جاهای سر‌پوشیده، در پارک‌ها ورزش کنند. اگر ما صبح زود وارد یکی از پارک‌های امن شهر کابل شویم، می‌بینیم که در هوای مطبوع صبح‌گاهی، قبل از طلوع خورشید، گروه‌هایی از زنان و دختران نیز به منظور ورزش صبح‌گاهی گرد‌هم جمع می‌شوند؛ حتا زنانی را می‌بینیم که با چادری و حجاب ورزش می‌کنند.

 بانویی که با چادری در پارک علاوالدین در ناحیه ششم شهر کابل ورزش می‌کرد، خود را زرمینه معرفی کرد. زرمینه گفت که بیماری دیابت پای او را به این پارک کشانیده است. بانو زرمینه که ۳۵ سال می‌شود از دیابت رنج می‌برد، در مدت یک سال که ورزش کرده است، بیش‌تر از تجویز داروهای داکتر، نتیجه مثبت گرفته است.

زرمینه که ساعت‌ها در زیر چادری‌ حرکات ورزشی را انجام می‌دهد، از ترس این‌که با یکی از خویشاوندانش مقابل شود، لحظه‌ای هم رو‌پوش را از صورتش بر‌نمی‌دارد. به گفته او، با آن‌که ورزش با چادری برایش اذیت‌کننده و دست‌و‌پا‌گیر است، اما وی مصمم است که برای سلامتش، پنهانی این ورزش را ادامه دهد.

خماری، یکی دیگر از بانوان که از چربی خون و فشار بلند رنج می‌برد، به توصیه داکتر معالجش از شش ماه بدین سو هر روز بلااستثنا به این پارک می‌آید. به گفته بانو خماری ورزش به‌طور معجزه‌آسا او را در بهبود بیماری‌اش کمک کرده است.

ورزش صبح‌گاهی بر جسم و روان انسان تاثیر مثبت می‌گذارد و به همین دلیل از سوی بسیاری از داکتران برای جلوگیری و درمان بیماری‌های شایع از قبیل افسرده‌گی، فشار خون بالا، سکته مغزی، آلزایمر، چاقی‌، کلسترول خون و سرطان سینه که بیش‌تر نزد زنان دیده شده است، توصیه می‌شود.

علاوه بر زنان بیمار، دختران و قد و نیم‌قد که با علاقه زیاد حرکات ورزشی را انجام می‌دهند، نیز به چشم می‌خورند. تمنا که ۱۶ سال سن دارد، همه‌روزه برای حفظ زیبایی و سلامتش در این مکان ورزش می‌کند. هر‌چند دیری نمی‌شود که به ورزش رو آورده، اما می‌گوید که خواب و خوراکش منظم شده و از همین اکنون تاثیرات مثبت را در وجودش احساس می‌کند.

زنانی که به اهمیت ورزش صبح‌گاهی پی برده‌اند، به شکل انفرادی و گروهی همه‌روزه ورزش می‌کنند. مژگان و جمعی از دوستانش در پارک علاوالدین یک گروه ورزشی تشکیل داده‌اند. آن‌ها برای سلامت و شادابی‌ خود همه‌روزه ورزش می‌کنند. مژگان می‌گوید: «با آن‌که این پارک در چند‌قدمی خانه ما قرار دارد، در شروع شوهرم اجازه نمی‌داد که برای ورزش کردن به این‌جا بیایم، تا این‌که وادارش کردم و چند صباحی او را با خود به پارک آوردم. وقتی شوهرم فضای سالم دور از تنش این پارک را دید، دیگر به خاطر آمدنم به این‌جا مخالفت نکرد.»

اکثر مردم از فضای نا‌امن و تجمع معتادان در طول روز، از این پارک شکایت دارند؛ اما بانوانی که برای ورزش صبح‌گاهی به این‌جا می‌آیند، از فضای سالم و دور از مزاحمت رضایت دارند.

پروین که دو سال می‌شود برای ورزش صبح‌گاهی به پارک علاوالدین می‌آید، می‌گوید ناامنی بر حضور زنان در این پارک تاثیر منفی گذاشته است. او می‌گوید: «سال قبل که از طرف صبح به این پارک می‌آمدم، به حدی شلوغ بود که جا برای ورزش به مشکل پیدا می‌شد؛ اما این روزها حضور زنان به خاطر نبود امنیت خیلی کم‌رنگ شده است.» پروین نیز از این ناحیه نگران است و دوست ندارد آزادی‌اش را از دست دهد.

پارک‌ها تاثیر به سزایی بر زیبا‌سازی محیط زیست دارد. فضای سبز و تمیز پارک‌ها، یکی از نیاز‌های طبیعی زنده‌گی شهرنشینان است؛ اما متاسفانه بیش‌تر کسانی که از این مکان‌ها استفاده می‌کنند، فراموش می‌کنند که برای آلوده نشدن این فضا، از آن مراقبت کنند.

قسمت‌های زیادی از پارک علاوالدین به کثافت و آشغال آلوده شده است. بیش‌تر مردان و زنانی که برای ورزش صبح‌گاهی به این‌جا می‌آیند، از این ناحیه شکایت دارند. شاروالی کابل در این ارتباط می‌گوید که افراد مشخصی از طرف دولت برای نگهداری و پاک‌سازی پارک‌ها موظف‌اند، با آن هم وظیفه ایمانی و وجدانی مردم است که به حفظ و پاکی اماکن عمومی توجه جدی داشته باشند.

دکمه بازگشت به بالا