ولایت پنجشیر نه شهر ممنوعه است و نه ظرف فساد

هیاهو‌ی بی‌بنیاد مبنی بر این‌که گویا رفتن بانوان به ولایت پنجشیر بدون محرم از طرف مردم ولایت پنجشیر ممنوع شده است، نگرانی‌های بی‌شماری را هم برای باشنده‌گان ولایت پنجشیر و هم برای تمامی شهروندان کشور بار آورده است. نگرانی باشنده‌گان این ولایت از آن جهت است که چرا ولایت پنجشیر با داشتن زیبایی‌های طبیعی و نسیم گوارا و فرح‌بخش، بی‌موجب و به دور از خرد انسانی به روی سایر شهروندان کشور بسته شده است و همه‌ی باشنده‌گان ولایت پنجشیر (مسوول و غیر‌مسوول) یکی از دیگر‌ی می‌پرسند که این حکم «بالا‌بلند» را چه کسانی برای کی‌ها صادر کرده است؟!

چون بخش بزرگی از باشنده‌گان این ولایت در بیرون از پنجشیر زنده‌گی می‌کنند و آن عده که ساکن این ولایت هستند همه مصروف دهقانی و دام‌داری (مال‌داری و چوپانی) ا‌ند و اندکی که وظایف دولتی دارند، از این حکم «بالا‌بلند» آگاهی ندارند. نگرانی باشنده‌گان پنجشیر زمانی بیش‌تر شد که مرجع رسمی اصدار «حکم ممنوعیت» را پیدا نکردند و متوجه شدند که افرادی مجهول‌الهویت با استفاده ناجایز از فضای مجازی در شبکه‌های اجتماعی (فیس‌بوک) دست به این توطیه زده‌اند. نگرانی‌های سایر شهروندان کشور هم بدین جهت بود که چرا مردم ولایت پنجشیر در چنین حال‌وهوایی دروازه ورودی این ولایت را به روی ایشان بسته‌اند؛ مردمانی که تشنه گردش‌اند و به دنبال فضای فرح‌بخش و در جست‌وجوی سرزمین امن سرگردان.

مردم با عالمی از شوق عزم سفر می‌کنند تا اندکی از فشار خرد‌کننده و خسته‌کن زنده‌گی شهری به دور باشند و لحظاتی را در فضای پرطراوت طبیعت و محیط دلاویز ولایت پنجشیر سپری کنند، اما هیاهوی ممانعت سبب شده که شهروندان کشور به این بیندیشند که چی شده؟ مگر مردم این ولایت جزو مردم افغانستان نیستند؟ آیا مردم ولایت پنجشیر غیر از ولایت پنجشیر به جای دیگر نرفته‌اند؟ مگر شهر دیگری را ندیده‌اند و در آن‌جا زنده‌گی نمی‌کنند؟ حال‌آن‌که بسیاری از مردم ولایت پنجشیر به بخش‌های بزرگی از قلمرو کشور رفته و زنده‌گی می‌کنند.

بی‌گمان مردم کشور با دلی پر از اندوه، پیش خود زمزمه می‌کنند که حقا مردمان ولایت پنجشیر هنگام سکونت در سایر ولایات کشور در کنار این‌که صدها عمل نیکو انجام می‌دهند، گاهی مزاحمت‌های فراوانی را هم برای شهروندان کشور به بار می‌آورند، اما هیچ‌گاه دروازه هیچ ولایتی به رخ مردم این ولایت بسته نبوده و نخواهد بود؛ اما مردم ولایت پنجشیر چرا…؟

خوب است نکاتی را خدمت شهروندان شریف کشور به عرض رسانم:

یک ـ در این شک نیست که ولایت پنجشیر جزو قلمرو افغانستان است، قانون اساسی و سایر قوانین کشور با حرمت و جدیت در این ولایت حاکم و جاری است و هیچ قانونی فراتر از قانون اساسی کشور در این ولایت نمی‌تواند حاکم و جاری شود. شهروندان کشور می‌توانند با خاطر آسوده و رعایت قوانین نافذه کشور، به این ولایت رفت‌وآمد کنند.

دوـ ولایت پنجشیر به دلیل امن بودن و داشتن فضای مطلوب فصلی و نزدیکی به پایتخت (کابل) مکان خوبی است برای نشست و برخاست، گردش و تفریح و مهمانی و میزبانی و… برای شهروندان کشور. ما هم حضور شهروندان کشور را با رعایت اصول بهداشتی و محیط زیستی و رعایت فرهنگ و نزاکت‌های روستایی، خیر مقدم می‌گوییم.

سه ـ جای خوش‌بختی است که سرزمین و مردم ولایت پنجشیر می‌توانند خسته‌گی و درمانده‌گی روحی مردمان کشور را با طبیعت زیبای خدا‌داد و سخاوت‌مندی و مردانه‌گی توأم با حفظ حرمت و عزت، از ذهن‌شان دور و درمان می‌کنند.

چهارـ مردم آگاه و متدین این سرزمین به خوبی می‌دانند که مهمانان این ولایت هیچ‌گاه قصد عمل ناجایز و انجام فعل غیرشرعی را ندارند. هرگاه خدای ناخواسته چنین عملی از سوی کسانی سر زند، شکر خدا نهاد‌های مسوول تنفیذ قانون اعم از پولیس، امنیت، سارنوالی و قضا وجود دارد و نیاز نیست تا افراد عامی مرجع فتوا و اجرای احکام قانون باشند.

پنج ـ آنانی که ذهن مشوش دارند و از این دلهره دارند که گویا گردش‌گران مسبب و عامل فساد و فحشایند، خیلی داوری زودهنگام و ویران‌گر دارند؛ چون داوری مطلق بر یک امر پوشیده و غایب اجتماعی و انسانی خودش فساد‌زا است، دست‌کم با این داوری ناخوش‌آیند احساس عوام را بر‌می‌شورانند و سبب بلواگری اجتماعی می‌شوند. از طرفی هم هیچ قرینه و زمینه‌ای وجود ندارد که نتیجه بگیریم که حضور گردش‌گران در این ولایت عین حضور فساد است و غیبت‌شان غیبت فساد! به صراحت می‌گویم که ولایت پنجشیر نه شهر ممنوعه است که هیچ کس نمی‌تواند بیاید، نه هم مکانی مطلوب برای فساد و اهل آن!

شش ـ ناگفته پیدا است که گردش‌گران هرگز به قصد فساد به ولایت پنجشیر نمی‌آیند و پرورش چنین باور نادرست در ذهن، خودش نشان‌گر ذهن فساد‌زا و فساد‌آلود است و نباید با چنین ذهنی به گردش‌گران و مهمانان نگاه کنیم. از جانب دیگر، ولایت پنجشیر به رغم کوهستانی بودن و داشتن دره‌های پرپیچ‌وخم که به زیبایی و ابهت این ولایت هم افزوده است، کم‌ترین مجال و فرصت را برای گردش‌گران نمی‌دهد تا به فساد و فحشا رو بیاورند؛ چون در کنار نیروهای امنیتی در این ولایت، تمام باشنده‌گان این ولایت در نفس خود پولیس‌اند و افراد بیگانه را به خوبی تشخیص داده از آنان با خوش‌رویی می‌پرسند که کی‌اند و کجا می‌روند و چه می‌کنند؟

هفت ـ مهم‌تر از همه، شهروندان شریف کشور و به ویژه مردم متدین ولایت پنجشیر می‌دانند که صدور فتوای شرعی مسوولیت مردم عوام نیست و نه هم مسوولیت سازمان‌های اجتماعی و احزاب سیاسی، بلکه صدور فتوای شرعی بربنیاد قانون اساسی مشخص و معین است و تمام شهروندان هم مکلف به اطاعت و ملزم به رعایت آن هستند.

هشت ـ خوش‌بختانه پیام ذیل دیدگاه رسمی ولایت پنجشیر در مورد چگونه‌گی حضور گردش‌گران و سیاحان در این ولایت است که به خاطر حسن ختام این نبشته خدمت خواننده‌گان پیش‌کش می‌دارم:

اعلامیه دفتر مطبوعات مقام ولایت پنجشیر

در پیوند به نشر اطلاعات نادرست در صفحات اجتماعی ٢٠ سرطان ۱۳٩٩

هموطنان گرامی! پنجشیر یکی از ولایات امن و نزدیک به پایتخت و برخی از شهر‌های کشور می‌باشد. با توجه به جاذبه‌ها و مناظر طبیعی، فرصتی برای صنعت گردش‌گری و سیاحت شهروندان کشور و اتباع خارجی مساعد است. از همین رو سالانه شاهد ورود ده‌ها هزار سیاح و گردش‌گر از هر گوشه‌‌ی افغانستان می‌باشد.

مردم نجیب پنجشیر همانند سایر هموطنان ما، مهمان‌نواز، مهربان و قدر‌شناس‌اند و کسانی که به عنوان گردش‌گر وارد پنجشیر شده‌اند، از هر نوع قدرشناسی و مهمان‌نوازی دریغ نکرده‌اند.

نیروهای امنیتی به ویژه پولیس ضامن حفظ امنیت و زمینه‌ساز فضای آرامش برای شهروندان بوده و در پرتو قوانین کشور به وظایف محوله خویش متعهد اند. با انتشار و شیوع ویروس کرونا، در اقتباس با سیاست‌های کلان قرنطینی دولت در امر مبارزه با کرونا، اداره محلی نیز یک سلسله اقدامات عملی را در ولایت به منظور مصونیت بیش‌تر برنامه‌ریزی نموده، من‌جمله از ورود سیاحین تا محو کرونا معذرت‌خواهی نموده است.

اداره محلی ضمن رد ادعای بی‌اساس برخی افراد مبنی بر برخورد غیر‌مسلکی پولیس در محلات تلاشی، بنا بر شرایط حاکم قرنطینی، تاکید بر رعایت اصول دینی، اخلاقی و هنجار‌های اجتماعی داشته و از همه مهمانان هم‌وطن و گردش‌گران محترم می‌خواهد با خاطر آرام با توجه به موارد فوق به سیر و سیاحت‌شان بپردازند.

احمد‌ضیا یزدانی

رییس مبارزه با حوادث طبیعی ولایت پنجشیر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن